Jak zdobyć i utrzymać status organizacji pożytku publicznego i dlaczego warto starać się o niego właśnie w pierwszej połowie roku? Zbieramy przydatne informacje.
Uzyskując status pożytku w 2025 roku – a konkretnie do 30 listopada - będziemy mogli ubiegać się o 1,5% przy rozliczeniach podatkowych w 2026 roku (za 2025 rok).
Żeby korzystać z możliwości zbierania 1,5%, która dana jest tylko organizacjom pożytku, trzeba uzyskać status do końca listopada. Nie warto jednak czekać. Lepiej starać się o status OPP jak najwcześniej.
Więcej czasu na przemyślenia oraz na sam proces rejestracji w KRS to większy komfort, lepsza decyzja i większa pewność, że uda się wszystko zrobić w odpowiednim momencie.
Status pożytku w skrócie
Organizacja pozarządowa ma status OPP, kiedy spełnia wymogi ustawy o działalności pożytku oraz uzyskała potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Żeby ubiegać się o status pożytku trzeba być podmiotem mogącym ubiegać się o taki status - takim podmiotem będzie stowarzyszenie zarejestrowane w KRS oraz fundacja (ustawa o działalności pożytku wymienia też inne rodzaje podmiotów mogące ubiegać się o status).
Działalność pożytku musi być prowadzona przez NGO co najmniej dwa lata (czyli nie da się uzyskać statusu OPP przy rejestracji organizacji - wyjątkiem są OSP 👉KLIKNIJ).
Organizacja, która decyduje się rejestrować status pożytku, musi wcześniej:
- przeanalizować przywileje OPP
- przeanalizować obowiązki OPP
- dostosować statut i organy kontroli
- sprawdzić, czy spełnia inne wymagania.
DO OBEJRZENIA
Wszystko o statusie OPP
👉zobacz dział: Status organizacji pożytku publicznego (OPP, 1% / 1,5%)
w dziale znajdziesz m.in. SZCZEGÓŁOWE informacje o warunkach, jakie musi spełniać organizacja, żeby zarejestrować status pożytku [KLIKNIJ]
👉kup publikację PDF: Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23