„Eko-Inspiracja” to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień ekologicznych w Polsce. Tytuł ten w kategorii „partnerstwo” przypadł w 2017 roku projektowi pod patronatem NGO.pl pt. „Recykling Rejs. Odzyskuj tworzywa sztuczne”. Rozmawiamy z jego pomysłodawcą, Dominikiem Dobrowolskim, wrocławskim ekologiem i podróżnikiem.
NGO.pl: – Rower, kajak – to w Twoich rękach skuteczne narzędzia edukacji ekologicznej. Dwa razy z rzędu zdobywasz prestiżowy tytuł w plebiscycie Eko-Inspiracje.
W zeszłym roku natomiast zorganizowałem wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska przy pomocy Rekopolu Organizacji Odzysku VII edycję Recykling Rejsów. Tym razem, sprzątając Wielkie Jeziora Mazurskie, pokonałem w swoim kajaku trasę z Węgorzewa do Warszawy.
Mogłem liczyć nie tylko na mazurskich żeglarzy, bo Recykling Rejsy organizujemy już od 2011 roku. Od tego czasu spotkałem na swoich żeglarskich szlakach tysiące wodniaków oraz jeszcze więcej „szczurów lądowych”, którzy walczą codziennie z zaśmieceniem rzek, jezior i Bałtyku. Myślę, że oni wszyscy mogli zagłosować na podobnego im „sprzątacza” – i chyba wypadło na mnie. Bardzo dziękuję!
Opowiedz nam więcej o Recykling Rejsach. Skąd pomysł? Gdzie już pływałeś? Jaki jest cel Twoich wypraw?
Od 2011 roku organizujemy cykliczne spływy kajakowe oraz akcje sprzątania rzek od źródeł aż do morza, tak aby śmieci nie spływały do Bałtyku. Mówię „organizujemy”, bo wszystkie dotychczasowe wyprawy były zrealizowane wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska, a przez ostatnie trzy lata partnerem wypraw jest Rekopol Organizacja Odzysku.
Każda z ekspedycji miała dodatkowo dziesiątki patronów, partnerów, wolontariuszy, współpracujących mediów, organizacji społecznych, samorządów, szkół, które włączały się w działania. Przykładowo, pływając po Bałtyku, ściśle współpracowałem z międzynarodową organizacją Coalition Clean Baltic, a przy zeszłorocznej wyprawie z Mazur do Warszawy pomagali nam m.in. Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich oraz Urząd m.st. Warszawy, a dokładnie „Dzielnica Wisła”. Od siedmiu lat też mogę liczyć na patronat ngo.pl. Dziękuję!
… a skąd pomysł?
Od 2011 roku, prawie dosłownie od źródeł rzek do Bałtyku spływam i sprzątam śmieci.
Pierwszy Recykling Rejs odbył się na Odrze (mieszkam pod Wrocławiem, więc wybór rzeki na start był oczywisty), w 2012 roku ochrzciła mnie tysiąckilometrowym szlakiem Królowa Polskich Rzek – Wisła, rok później z Dunajca, przez Wisłę, Brdę, Kanał Bydgoski, Noteć, Wartę i Odrę dopłynąłem do Szczecina.
W 2014 r. na zaproszenie kajakarzy z Niemiec ruszyłem (popłynąłem) z Warszawy na mistrzostwa Europy w kajakarstwie nad Beetzsee k. Brandenburga.
Kolejny rok był bardzo wymagający, ale ostatecznie z sukcesem przepłynąłem samotnie wzdłuż wybrzeża Bałtyku ze Szczecina do Gdyni. Przyznam się, że trochę słonej wody wtedy się napiłem.
2016 rok to kajakowanie po coraz bardziej popularnej trasie, czyli po Pętli Toruńskiej i Żuławskiej, gdzie można zobaczyć niesamowite pochylnie kanału Elbląsko-Ostródzkiego, piękne jeziora, dziką Drwęcę i oczywiście Wisłę z żuławskimi odnogami oraz Zalewem Wiślanym.
W ubiegłym roku chcieliśmy symbolicznie zakończyć 7-letni cykl wypraw właśnie na Wiśle (bo 2017 to był Rok Rzeki Wisły), ale i połączyć Krainę Tysiąca Jezior. Dlatego wystartowałem w czerwcu, w Węgorzewie, przepływając przez Wielkie Jeziora Mazurskie, następnie przez 530 zakrętów Pisy, przez Narew, Bug dotarłem do Wisły, cumując ostatecznie w ulubionym Porcie Czerniakowskim.
W międzyczasie było też mnóstwo mniejszych wypraw, ale te siedem lat to około 5 tys. Km przepłyniętych szlaków wodnych w Polsce i w Niemczech.
Powiedziałeś, że chciałeś zakończyć 7-letni cykl Recykling Rejsów. Co zatem dalej? Przesiadasz się na rower, a może na jeszcze inny ekologiczny środek transportu?
W tym roku chcielibyśmy „zabierać" się za rzeki Przymorza, choćby Motławę, Redę, Łebę, Słupię, Łupawę, Wieprzę, Regę czy Parsętę.
Po zeszłorocznej eskapadzie, a dokładnie sprincie po Śniardwach, postanowiłem też bliżej się przyjrzeć i posprzątać to największe polskie jezioro, i wspólnie z kajakarzami z Pisza (w pierwszej połowie czerwca) będziemy opływać Śniardwy, zaglądając w szuwary i sprzątając wodne rezerwaty. Swoją drogą zapraszam wszystkich chętnych na tę wyprawę, która potrwa kilka dni.
Oczywiście o innych środkach transportu też nie zapominam. Na nogach od marca zaczynam się wspinać do górskich schronisk. 7 marca – Andrzejówka w Górach Suchych, gdzie właśnie rusza projekt „Śmieci skrzydeł nie mają”, a na przełomie lipca i sierpnia rusza III wyprawa "Cycling Recycling – wyprawa z prądem”, czyli pedałując wzdłuż Wisły z Baraniej Góry aż do Gdańska zbieramy elektrograty.
Pozostaje tylko trzymać kciuki za wszystkie Twoje projekty i oczywiście gratulujemy wygranej w plebiscycie Eko Inspiracje 2017. Jeżeli ktoś z naszych czytelników będzie chciał przyłączyć się do Twoich akcji, jak może się zaangażować i skontaktować?
Najchętniej jednak spotkałbym się nie wirtualnie, ale realnie na trasie, może wspólnie uda nam się coś posprzątać, a najchętniej „posprzątać” sobie i innym w głowach, bo od tego zawsze się zaczyna każde sprzątanie, jak śpiewał mistrz piosenki Wojciech Młynarski.
Program ma wymiar edukacji społecznej i konsumenckiej. Jego przewodnim elementem jest prestiżowe godło „Eko-Inspiracja”. Wyróżniane są nim innowacyjne, ekologiczne marki, produkty, firmy, instytucje, organizacje zaangażowane na rzecz poszanowania środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju.
Wyróżnione podmioty rekomendowane są opinii publicznej w ramach szeroko zakrojonego programu promocyjnego, którego głównym elementem jest otwarty, ogólnopolski plebiscyt on-line oraz doroczna Gala Finałowa połączona z debatą ekspercką z udziałem przedstawicieli świata biznesu, mediów oraz instytucji i organizacji związanych z obszarem ochrony środowiska.
„Eko-Inspiracja” to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień ekologicznych w Polsce, a także jedno z największych na rynku wydarzeń propagujących idee zrównoważonego rozwoju.
Kategorie wyróżnień
W 2017 roku internauci i czytelnicy portalu ekorynek.com mogli wybierać firmy, organizacje i produkty w sześciu kategoriach:
- Pierwsza kategoria to Firma. W jej ramach można było głosować na przedsiębiorstwa zaangażowane a rzecz ekologii i poszanowania środowiska naturalnego, promujące idee zrównoważonego rozwoju.
- Druga to Produkt. W tej części chodziło o wybór innowacyjnych rozwiązań i produktów, spełniających najwyższe normy ekologiczne, produkty przyjazne dla zdrowia i środowiska naturalnego.
- Kolejna kategoria to Partnerstwo. Tu oceniane były programy, projekty lub kampanie edukacyjne związane z ochroną środowiska, realizowane we współpracy z firmami, samorządami, fundacjami, uczelniami lub stowarzyszeniami.
- Czwarta kategoria to Edukacja. Ta część objęła wyróżnienia dla szkół, placówek oświatowych i uczelni wyższych realizujących projekty związane z tematyką ekologii i ochrony środowiska naturalnego.
- Piąta kategoria to Wypoczynek. Na wyróżnienie w tej części mogły liczyć firmy lub podmioty oferujące usługi turystyczne lub rekreacyjne, charakteryzujące się wysokimi walorami w zakresie ekologii.
- Ostatnia kategoria to Eko-Żywność. W tej części na statuetkę mogły liczyć produkty naturalne, ekologiczne.
Laureaci wybrani
Kto okazał się "Eko-Inspiracją" 2017 roku?
W kategorii "Firma" bezkonkurencyjną okazał się Carrefour Polska od lat intensywnie angażujący się w działania edukacyjne na rzecz zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska.
W kategorii "Produkt" zwyciężył ekologiczny, dolistny nawóz wapniowy Calio, wytwarzany z muszli skorupiaków morskich, stosowany w uprawach ekologicznych.
W kategorii ekologicznych programów partnerskich najwięcej głosów uzyskał edukacyjny projekt na rzecz czystości rzek Recykling Rejs realizowany przez Dominika Dobrowolskiego oraz Fundację PlasticsEurope Polska.
W kategorii "Edukacja" internauci najwyżej ocenili ekologiczne działania Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej.
W kategorii "Wypoczynek" zwyciężyło ekologiczne gospodarstwo Lawendowa Osada z Kaszub.
Laureatem kategorii "Eko-Żywność" zostały Zakłady Mięsne WASĄG oferujące ekologiczne mięso i wędliny z regionu Roztocza na Lubelszczyźnie.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: informacja własna ngo.pl