„Przewiew. 12 historii otwartych”, czyli o ludziach, którzy działanie mają we krwi
11 marca premierę będzie mieć zbiór reportaży „Przewiew. 12 historii otwartych” – książka o ludziach, dzięki którym zmienia się lokalna, wspólna rzeczywistość. Wśród reporterów, którzy przyjrzeli się tym osobom oraz ich działaniom na rzecz nowego domu dla dzieci, lepszego ojcostwa, kobiet przy władzy czy innej edukacji, znaleźli się m.in. Grażyna Latos, Agata Romaniuk, Filip Springer czy Agnieszka Żądło. Bohaterami reportaży są absolwentki i absolwenci Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Czytelnik.
„Reporterzy mawiają, że dobro jest mało atrakcyjne jako temat na reportaż, a najtrudniej pisze się o ludziach, którym się udało. Grupa absolwentów Polskiej Szkoły Reportażu oraz jej wykładowca Filip Springer podjęli się tego niełatwego zadania i opowiedzieli o tych, którzy biorą sprawy w swoje ręce i robią coś dla innych. Powstało 12 tekstów o tym, że liczy się podejmowanie wysiłku. Nawet jeśli na końcu jest porażka. Bo najważniejsze to się nie poddawać. Doświadczenie, jak pisał Oskar Wilde, to nazwa, jaką nadajemy naszym błędom. A bez doświadczenia nie ma życia”.
Mariusz Szczygieł, reporter, pisarz
12 historii, 22 liderek i liderów i 1 cel: szukanie sposobu na budowanie trwałych społeczności. Choć pochodzą z różnych środowisk, sprawiają, że wszystkie sprawy codzienne stają się ważne. W reportażach zostały uchwycone portrety pojedynczych osób, które swoim działaniem wpływają na środowiska lokalne na wszystkich poziomach. W „Przewiewie…” znajduje się m.in. historia Pawła Grabowskiego – onkologa z Warszawy, który założył pierwsze hospicjum w jednej z podlaskich wsi, Marty Makuch – wiceprezydentki Słupska, specjalistki od innowacji i społecznej przedsiębiorczości czy Barbary Zamożniewicz – Rzeczniczki Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego do 2018 roku, która sprawiła, że region słynie z polityki młodzieżowej, działaczki w obszarze edukacji leśnej. Bohaterowie opisanych historii są absolwentami innowacyjnego programu rozwojowego dla osób działających na rzecz lokalnych środowisk – Liderzy PAFW, realizowanego przez Szkołę Liderów od 15 lat.
Ten Program daje rzeczywistą siłę. Ta siła ma trzy źródła – pierwsze to uświadomienie sobie własnego potencjału, drugie – spotkanie z innymi ludźmi, którzy w podobny sposób zmieniają rzeczywistość, trzecie – długofalowe wsparcie Programu – mówi prezeska Fundacji Szkoła Liderów i wieloletnia szefowa programu, Katarzyna Czayka-Chełmińska.
Zbiór reportaży został przygotowany przez Fundację Szkoła Liderów w ramach Programu Liderzy PAFW. Autorami tekstów są absolwenci Polskiej Szkoły Reportażu (m.in. Jan Król, Kaja Poznańska, Filip Springer, Agata Romaniuk, Magda Roszkowska). Bohaterów sportretowała Anna Bedyńska, zwyciężczyni Grand Press Photo 2017. Jest to II tom reportaży poświęcony działaniom absolwentów Programu Liderzy PAFW (tom I „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”, 2013).
O Programie Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
Program Liderzy PAFW to jedyny taki program rozwojowy dla liderek i liderów w Polsce. Od 2004 roku wzięło w nim udział ponad 700 osób. Uczestnicy przez rok biorą udział w debatach, warsztatach, spotkaniach z inspirującymi gośćmi i treningach liderskich. Razem z tutorami, czyli doświadczonymi liderami-doradcami, pracują indywidualnie nad rozwojem swoim i swoich społeczności.
Portal NGO.pl jest patronem medialnym Programu Liderzy PAFW.
Źródło: Fundacja Szkoła Liderów