Prowadzimy UEPIK, więc nie składamy sprawozdania finansowego. Czy to prawda?
Wybór i prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów zwalnia organizację pozarządową z obowiązków dotyczących sprawozdania finansowego. Jednak nie zawsze od razu jesteśmy zwolnieni. Kiedy tak naprawdę przestajemy składać sprawozdania prowadząc uproszczoną ewidencję? Jakie znaczenie ma moment wyboru UEPIK i moment zgłoszenia tego wyboru do urzędu skarbowego?
Upraszczając, problem nie dotyczy NGO-sów, które od samego początku (od powstania) konsekwentnie prowadzą uproszczoną ewidencję. W przypadku tych NGO-sów, które przed UEPIK prowadziły standardową księgowość, trzeba już jednak uważać. W roku, w którym dokonamy wyboru, nie będziemy jeszcze zwolnieni z obowiązków sprawozdawczych. Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Uproszczona ewidencja zwalnia
Na początku przypomnijmy jednak naczelną zasadę, która stanowi punkt wyjścia do prowadzonych tu rozważań. Brzmi ona: organizacje, które prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów NIE SKŁADAJĄ SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO. Nie mają znaczenie inne cechy takich organizacji: czy są stowarzyszeniami czy fundacjami, czy działają od lat, czy od niedawna, czy są aktywne, czy robią niewiele, dla kogo i jak pracują. Znaczenie ma tylko to czy UEPIK prowadzą.
Co to jednak znaczy prowadzić uproszczoną ewidencję? Wybór tej formy księgowości jest uprawnieniem organizacji pozarządowych. Jednak to uprawnienie przyznano tylko części z nich - czyli trzeba spełniać określone warunki.
UEPIK z założenia dedykowana jest mniejszym NGO-som. Dlatego mogą ją stosować takie, które nie przekraczają określonych rocznych przychodów. Od początku stosowania UEPIK jest to wciąż suma 100 tys. zł - nie można jej przekroczyć, jeśli chcemy wybrać uproszczoną ewidencję. NGO nie może również mieć statusu OPP, ani prowadzić działalności gospodarczej.
szczegółowy opis warunków w PORADNIK.NGO.PL: Które organizacje mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów
Jeśli spełniamy warunki do prowadzenia uproszczonej ewidencji i zdecydowaliśmy się w naszej NGO na tę formę prowadzenia księgowości, musimy w odpowiednim terminie poinformować o naszym wyborze urząd skarbowy. Tylko zgłaszając wybór do US legalnie prowadzimy UEPIK - bez dokonania zgłoszenia, nasz wybór nie ma znaczenia!
Nowe organizacje mają na zgłoszenie wyboru 30 dni od daty rozpoczęcia działalności.
Pozostałe muszą poinformować urząd o wyborze uproszczonej ewidencji w ciągu pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. W przypadku organizacji, których rok obrotowy zgadza się z rokiem kalendarzowym (a jest ich większość) termin zgłoszenia upływa z końcem stycznia.
więcej o zgłaszaniu UEPIK: Jak rozpocząć prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów
Wybieramy UEPIK i jeszcze w tym samym roku robimy sprawozdanie finansowe
W tym momencie dochodzimy do sedna. Wybór UEPIK i prawidłowe zgłoszenie tego wyboru do urzędu skarbowego następuje na początku roku kalendarzowego (w większości organizacji tożsamego z rokiem obrotowym). W tym samym roku, w którym wybierzemy UEPIK, będziemy nadal… sporządzać sprawozdanie finansowe. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ sprawozdanie finansowe zawsze dotyczy minionego okresu sprawozdawczego (zazwyczaj minionego roku), a nie okresu obecnego.
Jeśli wybraliśmy UEPIK na początku 2023 roku, a wcześniej - to znaczy w roku 2022 - prowadziliśmy pełną księgowość, musimy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2022 rok.
Będziemy zwolnieni z obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego, ponieważ prowadzimy UEPIK, ale zwolnienie to będzie dotyczyło dopiero następnego okresu. Uproszczoną ewidencję prowadzimy od początku 2023 roku i dopiero za ten rok NIE będziemy składać sprawozdania finansowego.
Dla jasności nakreślmy ten schemat jeszcze raz w punktach.
1. NGO wybrała UEPIK w styczniu 2023 roku i do końca stycznia zgłosiła wybór do US, co oznacza że od początku tego roku prowadzi uproszczoną ewidencję.
2. Nie jest to nowa organizacja, działała już wcześniej i w 2022 roku prowadziła "zwykłą" księgowość (zgodnie z zasadami z ustawy o rachunkowości).
3. Organizacja ta ma obowiązek sporządzić, zatwierdzić i wysłać do odpowiedniego urzędu sprawozdanie finansowe za 2022 rok. Obowiązek ten realizuje w 2023 roku, czyli w tym samym roku, w którym prowadzi już UEPIK.
4. Ponieważ organizacja ta przez cały 2023 rok, będzie prowadziła uproszczoną ewidencję, w kolejnym roku (2024 roku), nie będzie miała obowiązku sporządzenia i wysłania sprawozdania finansowego.
UWAGA NA CIT-8
Na koniec przypomnijmy. NGO-sy z UEPIK nie składają sprawozdania finansowego. Jednak NIE SĄ ZWOLNIONE z obowiązku sporządzenia i wysłania deklaracji CIT-8. Uproszczona ewidencja skonstruowana jest właśnie z myślą o zebraniu danych do rozliczenia z podatku dochodowego od osób prawnych.
Prowadzicie UEPIK? Nie zapomnijcie o CIT-8! W 2023 roku deklarację tę składamy do 30 czerwca. Zostało niewiele czasu!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23