NGO-sy wciąż gubią się w obowiązkach sprawozdawczych. Przypominamy: tylko UEPIK zwalnia ze sprawozdania finansowego!
Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowych nie jest obowiązkiem nowym. NGO-sy miały czas, żeby przyzwyczaić się do sporządzania i składania sprawozdań. Jednak wciąż pojawiają się pytania o sytuacje, w których organizacja mogłaby sprawozdania nie złożyć. Jest tylko jedna taka sytuacja.
Okres sprawozdawczy dla organizacji pozarządowych w 2023 roku już właściwie minął. Ale niektóre NGO-sy właśnie teraz przypominają sobie o sprawozdaniach finansowych i zastanawiają czy miały je złożyć. Miały. Pytania, które dostajemy pokazują, że problem dotyczy głównie podmiotów działających niemrawo lub wcale.
PRZYPOMNIENIE
Sprawozdania finansowe większość organizacji wysyłała do połowy lipca. Wysyłała, czyli zamykała w ten sposób obowiązki sprawozdawcze (wcześniej sprawozdanie finansowe sporządzała i zatwierdzała). O terminach wysyłki sprawozdań finansowych w 2023 roku przypominaliśmy w artykule "17 lipca 2023. Ostatni dzień wysyłania sprawozdań finansowych NGO i sprawozdań OPP".
Nie działam - nie składam. Fałsz!
To najczęściej popełniany błąd, najczęstsze usprawiedliwienie organizacji, która po czasie (niekiedy nawet po latach) zorientowała się, że nie realizuje obowiązków sprawozdawczych.
Organizacja nic nie robi, nie pozyskuje środków, władze się nie spotykają - zdarza się. To sytuacja przykra, ale wcale częsta. Czasem osoby, które były w takiej organizacji zdają sobie sprawę, że to koniec - innym razem traktują taki okres bezczynności jako okres przejściowy, zbierają siły.
W pierwszym przypadku warto organizację zlikwidować - to najbezpieczniejsze wyjście dla osób związanych z NGO. Ale też przyznajmy - likwidacja nie jest prostą i przyjemna procedurą, a w kontekście, który tu poruszamy, warto zaznaczyć, że wymaga… sporządzenia sprawozdania finansowego (i to więcej niż jednego!). O likwidacji piszemy w PORADNIK.NGO.PL [KLIKNIJ].
Organizacje pytają więc z nadzieją czy taka zdezaktywowana NGO musi co roku składać sprawozdanie finansowe? Intuicyjnie dowodzą, że przecież nie ma co w takim sprawozdaniu przedstawić. Z czego mamy się sprawozdać, skoro nic nie robimy? Chociaż wszystkie te tłumaczenia wydają nam się logiczne, są jednak błędne. Dopóki nie zlikwidujemy organizacji musi ona realizować swoje obowiązki!
Coś tam już składamy, więc...
Innym błędnym przekonaniem jest uznanie, że złożenie sprawozdania w jedno miejsce, zwalnia nas z obowiązku złożenia sprawozdania w inne miejsce. Taki przypadek będzie częstszy wśród fundacji. Sprawozdania fundacji, składane do właściwych ministrów, to najstarszy z obowiązków sprawozdawczych w III sektorze, więc większość fundacji jest nauczona, że musi to robić. I właśnie na tym tle pojawiają się problemy. Przecież my składamy sprawozdania do Ministra! Dlaczego mielibyśmy jeszcze sporządzać jakieś sprawozdanie finansowe i wysyłać do jakichś urzędów? Niestety, trzeba wysyłać.
Podobny w charakterze jest przypadek NGO-ów, które sporządzają i wysyłają CIT-8 (czyli rozliczają się z urzędem skarbowym). Niektóre wpadają w pułapkę: są przekonane, że skoro kontaktowały się z administracją skarbową, a ta przyjęła ich zeznanie (i nie zażądała nic więcej), to wszystko jest jak trzeba.
Podkreślmy raz jeszcze: opisane powyżej sytuacje to przykłady BŁĘDNEGO myślenia o obowiązkach związanych ze sprawozdaniami finansowymi. W żadnym z powyższych przypadków organizacja nie była zwolniona z tego obowiązku. Z obowiązku składania sprawozdań finansowych zwalnia tylko jedna sytuacja - przejdźmy do jej opisania.
Uproszczona ewidencja zwalnia z obowiązku
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów to forma prowadzenia księgowości wyłącznie dla organizacji pozarządowych. UEPIK opisana jest w ustawie o działalności pożytku publicznego oraz w specjalnym rozporządzeniu. Stosując UEPIK stosujemy zasady opisane w ustawie o pożytku i zasady z rozporządzenie. To powoduje, że nie stosujemy zapisów ustawy o rachunkowości (które dotyczą pełnej księgowości), m.in. nie dotyczą nas obowiązki związane ze sprawozdaniem finansowym.
Prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów jest więc JEDYNĄ sytuacją, która zwalnia organizację pozarządową z konieczności sporządzenia, zatwierdzenia i wysłania sprawozdania finansowego. NIE MA INNEJ SYTUACJI, KTÓRA ZWALNIA!
Żeby naprawdę zostać zwolnionym z obowiązków związanych ze sprawozdaniem finansowym, trzeba skutecznie zgłosić prowadzeniu UEPIK. Ponadto nie składamy sprawozdania finansowego za okres, w którym prowadziliśmy UEPIK, ale jeśli wcześniej prowadziliśmy zwykłą księgowość, to za rok, w którym to się działo, sprawozdanie składamy.
Kiedy i jak UEPIK wygasza obowiązki sprawozdawcze? Więcej szczegółów szukajcie w artykule "Prowadzimy UEPIK, więc nie składamy sprawozdania finansowego. Czy to prawda?"
A co z niezłożonymi sprawozdaniami finansowymi?
Wróćmy do początku. Wiemy już, że jest tylko jedna sytuacja, która zwalnia z obowiązków dotyczących sprawozdań finansowych. To może oznaczać, że właśnie uświadomiliśmy sobie, że mamy zaległe sprawozdania. Co teraz?
Po pierwsze nie ma sensu rozważać powodów zaistniałej sytuacji. Nie ma już znaczenia, czy organizacja była "w stanie spoczynku", czy miała złe przyzwyczajenia, czy ktoś ją źle poinformował.
Po drugie powinniśmy jak najszybciej postarać się o nadrobienie zaległości. Najprościej będzie, kiedy mamy tylko jedno zaległe sprawozdanie - za ostatni rok. Z pewności więcej kłopotu sprawią nam zaległości kilkuletnie czy wieloletnie. Schemat jest jednak ten sam. Staramy się szybko i w pełnym zakresie uzupełnić zaległości.
PRZECZYTAJCIE KONIECZNIE: o wysyłaniu sprawozdania finansowego po terminie z wykorzystaniem czynnego żalu
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23