Organizacje pozarządowe mogły korzystać w 2020 roku z różnych form wsparcia, które przygotowano dla nich (i nie tylko dla nich) z powodu pandemii. Rozliczając się z urzędem podatkowym (a to obowiązek każdej NGO) muszą rozliczyć - a właściwie odpowiednio uwzględnić w zeznaniu podatkowym - otrzymaną pomoc. Zbieramy podstawowe informacje na ten temat.
Wypełnienie deklaracji CIT-8 oraz wysłanie jej do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej NGO. Standardowo większość organizacji pozarządowych składa deklarację CIT-8 do 31 marca roku następującego po roku, za który się rozliczamy. W 2021 deklarację składamy do 30 czerwca.
Dla wielu organizacji pozarządowych "nowością" przy sporządzaniu deklaracji w 2021 roku (za rok 2020) jest uzyskana w czasie pandemii pomoc. Pomoc oferowana przez tzw. Tarcze, to pomoc specjalna i nowa - czyli nie uwzględniana wcześniej w deklaracjach. W tym roku mierzymy się więc z tym elementem rozliczenia po raz pierwszy.
Organizacje, które skorzystały z różnych form pomocy w ramach Tarcz, powinny pamiętać jakie wsparcie dostały. Ale dla porządku przypominamy materiały z ubiegłego roku, które opisują najważniejsze formy pomocy w pandemii.
Poniżej przy formach pomocy podajemy numery artykułów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, które wskazują jak traktować wymienione formy w rozliczeniu CIT.
Umorzenie składek ZUS i pożyczki bezzwrotne – nie wykazujemy w CIT-8
Z przepisów tarczowych wynika, że pomoc Państwa:
- z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ZUS (art. 31zx),
- z pożyczki bezzwrotnej ze środków Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorcy (art. 15zzd),
- z pożyczki bezzwrotnej ze środków Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowej (art. 15zzda)
nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Przychody z tych źródeł są wyłączone z obowiązku wykazywania ich w przychodach w zeznaniu CIT-8. Oczywiście nie można też wskazywać w CIT wydatków finansowanych z tych źródeł - wydatki z tych środków nie są koszami uzyskania przychodu.
Dofinansowania wynagrodzeń – wykazujemy w przychodach CIT-8
Inaczej traktowana jest pomoc w formie dofinansowania wynagrodzeń osób zatrudnionych przez organizacje pozarządowe (pomoc udzielana przez starostę, art. 15zze). Przy tego typu wsparciu już wyłączenia z obowiązku ujęcia w przychodach opisanych w deklaracji CIT nie znajdujemy.
Takie dofinansowanie należy traktować tak samo inne dotacje od instytucji samorządowych i rządowych - są one przychodem, który wykazujemy w CIT-8.
Tak samo jak w przypadku wydatków z innych dotacji budżetowych, wydatki z tych środków, są także wyłączone z możliwości wykazywania ich w kosztach uzyskania przychodu.
Dochód wynikających z takiej dotacji zwolnionych jest z podatku dochodowego osób prawnych na podstawie art. 17 ust 1 pkt 47 ustawy o CIT i jest wykazywany w dochodach zwolnionych w załączniku CIT-8/O.
Inaczej w CIT inaczej w sprawozdaniu finansowym
Powyższe wskazówki odnoszą się do ustawy o podatku dochodowym osób prawnych i deklaracji CIT-8. Nie odnoszą się do ustawy o rachunkowości i zasad uwzględnienia opisanej powyżej pomocy w sprawozdaniu finansowym organizacji (w rachunku zysków i strat sprawozdania finansowego).
Każde otrzymane wsparcie z wyliczonych powyżej form pomocy z Tarczy trzeba wykazać jako przychód ze środków publicznych. Koszty ponoszone z tych środków trzeba wykazać w części odpowiadającej rodzajowi prowadzonej działalności, z którą te koszty są związane.
Zobacz w PORADNIK.NGO.PL
Jak wypełnić deklarację? Zobacz: CIT-8 obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23