PIT-y "pracownicze" do końca stycznia. Pamiętaj, że wysyłamy je elektronicznie
Organizacja pozarządowa zatrudniająca pracowników lub współpracowników ma w styczniu ważne obowiązki związane z deklaracjami PIT. W 2020 r. deklaracje sporządzane są i wysyłane elektroniczne przez wszystkie zobowiązane organizacje.
To już drugi rok z rzędu, kiedy NGO-sy wysyłają PIT-y "pracownicze" wyłącznie w formie elektronicznej. Dla części z nas może więc nie być to zaskoczenie, ale ze względu na nowe organizacje, a także zbliżający się termin, warto przypomnieć, jak realizujemy obowiązek związany z tymi deklaracjami.
Roczne deklaracje PIT - dla pracowników i dla US
Organizacja pozarządowa (płatnik) zatrudniająca pracowników (na etat) albo współpracowników (na umowę-zlecenie, umowę o dzieło) przez cały rok, na bieżąco odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od umów zawartych z pracownikami i współpracownikami.
Po zakończeniu roku NGO sporządza deklaracje PIT zawierające informacje o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Najczęściej są to:
- PIT-4R – roczna zbiorcza deklaracja o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych (Deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy)
- PIT-8AR – roczna zbiorcza deklarację o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na zryczałtowany podatek od osób fizycznych (Deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym)
- PIT-11 – roczna deklaracja dla każdej zatrudnionej osoby zawierającą informacje o podatku dochodowym od osób fizycznych (Informacja o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy).
W 2020 r. PIT-y pracownicze wysyłamy do urzędu skarbowego tylko w formie elektronicznej
Co to jest forma elektroniczna PIT-ów pracowniczych?
Organizacja pozarządowa może wysłać deklarację elektronicznie poprzez:
- używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie
- system e-Deklaracje (https://www.podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-platnikow/)
- Uniwersalną Bramkę Dokumentów (rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez podmioty zatrudniające pracowników na masową skalę).
Zobacz informacja o sposobach wysyłania elektronicznych deklaracji na stronie Ministerstwa Finansów - https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/jak-zlozyc-e-deklaracje/
Podpis elektroniczny na deklaracji
Do wysyłania deklaracji PIT w formie elektronicznej konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to ok. 300 zł.
O wysłanie elektronicznych PIT-ów można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Koszty mogą okazać się mniejsze niż przy wykupieniu podpisu.
Biuro księgowości - PIT-owa poczta
Co zrobić gdy organizacja rozlicza się samodzielnie, nie ma podpisu elektronicznego, a ma kilka PIT-ów do wysłania, z którymi w poprzednich latach radziła sobie samodzielnie, wysyłając je w formie papierowej? Najrozsądniejszym wyjściem w takiej sytuacji wydaje się skorzystanie z usług biura księgowości, w którym zwykle są osoby mające płaty podpis kwalifikowany.
Możliwe są tu dwie możliwości:
- biuro na podstawie przekazanych przez organizację informacji, z pomocą używanego przez nie oprogramowania, sporządza deklaracje PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 i korzystając z podpisu kwalifikowanego wysyła jej do fiskusa.
- organizacja sama sporządza deklaracje PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11 używając formularzy z portalu podatkowego, przekazuje je wypełnione do biura i biuro wysyła je (https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/jak-zlozyc-e-deklaracje/), podpisując posiadanym płatnym podpisem kwalifikowanym.
Druga opcja powinna być tańsza: praca biura sprowadza się tu do wysyłki dostarczonych dokumentów. W pierwszej dochodzi użycie profesjonalnego oprogramowania i praca polegająca na wpisaniu danych zatrudnionych osób i składowych wynagrodzeń.
W jednym i drugim przypadku wysyłka musi być poprzedzone upoważnieniem konkretnej osoby z biura, która podpisze i wyśle deklaracje organizacji. Upoważnienie takie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym. Można to zrobić w formie tradycyjnej - papierowej lub elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP (druk UPL-1). Wysyłka musi być dokonana do końca stycznia (zobacz terminy poniżej), a trzeba się liczyć się z tym, że rejestracja upoważnień w systemie fiskusa może potrwać. Procedura tej nie powinniśmy więc odkładać do ostatniej chwili!
Upoważnienie do wysyłki elektronicznej: https://www.podatki.gov.pl/pelnomocnictwa/formularze-pelnomocnictwa/
Terminy wysłania deklaracji: do US w STYCZNIU
Termin złożenia deklaracji PIT (PIT-4R, PIT-8AR, PIT-11) elektronicznie do urzędu skarbowego mija 31 stycznia 2020 r.
Terminy wysłania deklaracji: do pracowników do 2 marca 2020 r.
Organizacja pozarządowa wysyła też PIT-11 swoim pracownikom i współpracownikom (a więc także osobom, z którymi podpisywała umowy-zlecenia i umowy o dzieło). W tym przypadku nie obowiązuje forma elektroniczna - deklarację można też przekazać na papierze (dogodną formę ustalają zainteresowane strony).
Termin przekazania deklaracji pracownikowi mija 2 marca 2020 r. (formalnie przekazujemy deklaracje do końca lutego, ale ostatni dzień miesiąca wypada w sobotę, więc realizację obowiązku przesuwamy na najbliższy dzień roboczy).
Zobacz też informacje Ministerstwa Finansów
Sprawdź, jak poprawnie złożysz, podpiszesz i prześlesz #PIT-11, #PIT-R, #PIT 4R i #PIT 8AR.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) January 7, 2020
Więcej informacji na temat tego do kiedy przygotować, jak podpisać oraz wysłać formularze znajdziesz na https://t.co/OFqpVemQO1 ➡️ pit/dla-pracodawcy-platnika.https://t.co/zYJljs709q
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.