9 czerwca 2024 roku Polki i Polacy wybiorą 53 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ich reprezentować przez kolejne pięć lat. Nie jest to jedyna data, o której warto pamiętać, aby zagłosować – zwłaszcza jeśli w dniu wyborów wyborca będzie poza okręgiem wyborczym.
Między 6 a 9 czerwca niemal 450 mln obywateli UE wybierać będzie swoich reprezentantów do Parlamentu Europejskiego. W Polsce głosowanie odbędzie się 9 czerwca, a lokale wyborcze otwarte będą od 7 do 21. Dla głosujących przed nadchodzącymi wyborami kluczowe będą cztery daty.
Do 6 czerwca – zmiana miejsca głosowania
W dniu głosowania wyborca automatycznie ujęty jest w spisie wyborców w miejscu swojego zameldowania, jeżeli jednak chce jednorazowo zagłosować poza miejscem zameldowania, ma kilka możliwości:
- złożenie wniosku o jednorazową zmiana miejsca głosowania. Wniosek można złożyć do urzędu gminy w miejscu, w którym wyborca planuje zagłosować lub internetowo z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Trzeba to zrobić do 6 czerwca.
- uzyskanie papierowego zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o jego wydanie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, ale musi on być złożony w formie papierowej z własnoręcznym podpisem. Takie zaświadczenie uprawnia do oddania głosu w każdym lokalu wyborczym, również za granicą. Co ważne – jest ono wydawane jednorazowo, a wyborca, który je zgubi nie będzie mógł liczyć na ponowne jego uzyskanie ani na wzięcie udziału w głosowaniu w miejscu zameldowania. Po jego otrzymaniu zostaje on automatycznie skreślony ze spisu wyborców w miejscu, gdzie poprzednio był wpisany. Wniosek można złożyć do 6 czerwca.
Do 31 maja – głosowanie przez pełnomocnika
31 maja mija terminskładania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców z niepełnosprawnością oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wniesiony do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta gminy, w której obywatel wpisany jest do rejestru wyborców, a pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Do 4 czerwca – głosowanie za granicą
Do dnia 4 czerwca wyborcy przebywający poza Polską mogą składać wnioski o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą lub na statkach. Wniosek obywatele na stałe mieszkający za granicą oraz wyborcy, którzy w dniu wyborów będą poza granicami Polski, powinni złożyć właściwemu konsulowi, a ci przebywający w tym czasie na polskim statku do jego kapitana. Zwolnieni z tego obowiązku są obywatele posiadający zaświadczenie o prawie do głosowania, które można uzyskać do 6 czerwca.
Dodaj eurowybory do kalendarza
– Najważniejsza data to oczywiście same wybory w niedzielę 9 czerwca. Ale bardzo mocno zachęcamy do tego, żeby nie zostawiać na ostatnią chwilę decyzji na kogo oddamy głos. Warto poświęcić trochę czasu na poznanie kandydatów i kandydatek ze swojego okręgu. Sprawdzenie, czy orientują się w wyzwaniach, które obecnie stoją przed Unią Europejską, np. zmianach klimatu, bezpieczeństwie cyfrowym, czy kwestiach europejskiej gospodarki. Czy mają kompetencje do tego by tworzyć prawo unijne, budować sojusze, mądrze reprezentować interes Polski ale też wykorzystywać siłę polskiej reprezentacji w budowaniu pozycji Unii na świecie – podkreśla Magdalena Tchórznicka, prezeska Fundacji Szkoły Liderów, organizatora kampanii #BrukselaTonieKurort.
#BrukselaToNieKurort to kampania Fundacji Szkoła Liderów edukująca na temat świadomego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest informowanie na temat zagrożeń i wyzwań stojących przed Unią Europejską oraz krajami członkowskimi, a także edukacja w zakresie kompetencji niezbędnych u osób reprezentujących Polskę na arenie międzynarodowej.
Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego (od 30 lat) pracuje na rzecz rozwoju świadomego, opartego na wartościach przywództwa. Wynajduje i wspiera liderów i liderki różnych obszarów życia publicznego: w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządu terytorialnego, w partiach i organizacjach politycznych, a także biznesie. Jest miejscem spotkania i dialogu. W jej programach uczestniczą osoby z różnych opcji politycznych i społecznych.
Ten artykuł ukazał się w cyklu „UE – Polska – organizacje”.
Źródło: Fundacja Szkoła Liderów im. Zbigniewa Pełczyńskiego