Parlament Europejski. Kto, co i jak? Najważniejsze fakty
Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej wyłaniana w wyborach bezpośrednich. Już 9 czerwca ponownie wybierzemy naszych reprezentantów i reprezentantki do Brukseli i Strasburga. Jakie są zadania Parlamentu, ile osób w nim zasiada i kto tworzy jego obecny skład? Przygląda się temu Krzysztof Figlarz z serwisu MamPrawoWiedzieć.
Ilu posłów zasiada w Parlamencie?
Po wyborach w 2024 r. w PE zasiądzie łącznie 720 deputowanych z 27 państw. Na jednego europosła przypadać więc będzie ok. 622 tys. obywateli Unii. Dla porównania – jeden poseł na Sejm reprezentuje ok. 81 tys. Polaków.
Polska, pod względem liczby posłów, jest piątą siłą PE. Obywatele i obywatelki Polski reprezentowani są przez 52 eurodeputowanych, a po wyborach do europarlamentu w 2024 r. polska reprezentacja zwiększy się do 53 europosłów. (…)
Więcej o polskich przedstawicielach w PE przeczytacie tutaj >
Co robi Parlament Europejski?
Do głównych zadań Parlamentu Europejskiego należy tworzenie prawa, uchwalanie budżetu (w ścisłej współpracy z Radą Unii Europejskiej), a także nadzorowanie pozostałych instytucji UE. Parlamentarzyści zatwierdzają również skład Komisji Europejskiej (w tym przewodniczącą lub przewodniczącego KE), a przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zabiera głos na szczytach, na których spotykają się głowy państw członkowskich i szefowie rządów. (…)
W Parlamencie Europejskim pracuje 20 komisji tematycznych. W ich skład wchodzi od 25 do 88 posłów. W komisjach odbywa się większość prac i przygotowania do posiedzeń plenarnych. (…)
Kto zasiada w Parlamencie Europejskim?
W Parlamencie Europejskim IX kadencji (2019-2024) działa 7 grup politycznych – zwanych też frakcjami lub rodzinami europejskimi. Największą z nich jest Grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która liczy 177 członków. W jej skład wchodzą centrowe i centroprawicowe proeuropejskie siły polityczne. Do EPL należą m.in. europosłowie z PO i PSL czy przedstawiciele niemieckiej CDU. Drugą co do wielkości frakcją jest licząca 139 członków Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). Do tej frakcji należą posłowie Nowej Lewicy, niemieckiego SPD czy hiszpańskiej socjaldemokratycznej PSOE. (…)
Od stycznia 2022 r. do końca bieżącej kadencji przewodniczącą Parlamentu Europejskiego jest Roberta Metsola (EPL, Malta). Jedną z 14 wiceprzewodniczących PE jest Ewa Kopacz (EPL, Platforma Obywatelska) – pełni tę funkcję od 2019 r. Przewodniczącym największej grupy politycznej w PE, czyli Europejskiej Partii Ludowej jest Niemiec Manfred Weber, który w 2022 r. zastąpił na tym stanowisku Donalda Tuska.
Chcecie wiedzieć:
- Od czego zależy liczba posłów i posłanek w Parlamencie Europejskim?
- Do czego potrzebna jest zgoda PE?
- Czym zajmuje się 45 delegacji Parlamentu Europejskiego?
- Jakie są europejskie partie polityczne (frakcje) i w których z nich są przedstawiciele lub przedstawicielki Polski?
- Jakie są grupy polityczne w PE i kto im przewodniczy?
Zapraszamy do lektury całości artykułu Krzysztofa Figlarza w serwisie MamPrawoWiedzieć >
Ten artykuł ukazał się w cyklu „UE – Polska – organizacje”.
Źródło: MamPrawoWiedzieć
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.