Wybory do europarlamentu odbywają się co pięć lat. W 2024 roku Polki i Polacy wybiorą 53 posłów i posłanek. Nad organizacją i przebiegiem wyborów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza. Oto najważniejsze daty, które mogą być ważne dla wyborców i wyborczyń.
⭐ od 26 kwietnia do 6 czerwca — to czas na składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub zmianę miejsca głosowania. To również czas na składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe, a także ratowników odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym wniosków o zmianę miejsca głosowania
⭐ do 2 maja do godziny 16:00 — to czas na zgłaszanie list kandydatów na posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego.
⭐ do 27 maja — to czas na zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych, w tym za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a, oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat,
⭐ do 27 maja — to czas na zgłaszanie zamiaru skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego lub bezpłatnego transportu powrotnego przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, w gminie, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski.
⭐ do 31 maja — to czas na składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców niepełnosprawnych oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.
Sprawdź, jakie wsparcie mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnościami? ➡️
⭐ do 4 czerwca — to czas na składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą, jak również to czas na składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
⭐ 9 czerwca — WYBORY
Sprawdź, gdzie należy zgłosić chęć głosowania w wyborach? ➡️
Ten artykuł ukazał się w cyklu „UE – Polska – organizacje”.
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza