„NIE/PEŁNO/SPRAWNI: uprzedź uprzedzenia w wirtualu i realu”
Nie ma, że boli… Czas zakasać rękawy i brać się do dalszej pracy! Odkładanie „na jutro” odpada - dyskryminacja nie śpi. Żeby niepełnosprawność nie przeszkadzała dostrzec „człowieka w człowieku” - konieczny jest remanent i remont. Ekipa „Uprzedź uprzedzenia”, czyli dwudziestu młodych aktywistów i liderów z całej Polski już to wie.
W zeszły weekend (15-16 października 2011 r.) w Warszawie ekipa po raz kolejny się spotkała, aby wspólnymi siłami pchnąć sprawy do przodu i aby przyczynić się do zmiany postrzegania niepełnosprawności w wymiarze społecznym i prawnym.
Jak bezkrwawo rozbroić stereotypy dotyczące niepełnosprawności trafiając przy tym do szerokiego grona odbiorców? W jaki sposób zainspirować innych do działania? Jak przekonać niezainteresowanych? Narzędzia są na wyciągnięcie ręki: pomysły, słowo, obraz, nowa wizja. Trzeba spróbować to zagadnienie opisać. Pokazać w niebanalny sposób. Wyjść poza istniejące schematy myślenia. Zarysować alternatywny horyzont, który nie ogranicza, a wyzwala. W tym celu w kwietniu 2011 r. powołana została do życia redakcja (MEGA)zinu tj. czasopisma i zinu, która kontynuowała swoje działania podczas tego weekendu. Kolegium redakcyjne składa się z członków ekipy „Uprzedź uprzedzenia”, którzy doskonalą swoje umiejętności dziennikarskie przy okazji pracy nad tekstami dziennikarskimi. W tym procesie twórczym pomagają im doświadczeni dziennikarze i redaktorzy z magazynów „Aktivist” i „Integracja” oraz zespół z Fundacji Humanity in Action Polska. Prace redakcji zostaną zakończone na przełomie listopada/grudnia 2011 i wtedy też (MEGA)zin ujrzy „światło” dzienne.
Nowej wizji nie wystarczy jednak wyłącznie opisać. Trzeba o niej również głośno powiedzieć. Ogłosić dobitnie wszem i wobec: co nas kręci i co nas boli w zakresie (nie)przestrzegania praw osób z niepełnosprawnością w Polsce. Wyrazić swój sprzeciw. Podać propozycje zmian. Jednym słowem ZAMANIFESTOWAĆ swoje zdanie. Z tą myślą podczas weekendowego spotkania zostały zapoczątkowane prace nad Manifestem „Uprzedź Uprzedzenia 2011”. Burza mózgów pod napięciem trwa… Efekty zostaną przedstawione publicznie w grudniu 2011 r. z podwójnej okazji: Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3.12.2011) oraz Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10.12.2011).
Aby skutecznie działać, konieczne są solidne fundamenty, czyli wiedza o sprawie, o którą walczymy i świadomość jej wagi. Szczególnie istotne jest w tym kontekście zrozumienie mechanizmów systemowej marginalizacji i nauczenia się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać niewinnie na początku wyglądającym oznakom dyskryminacji. Odwołanie się do historii (dalszej i bliższej), jak również analiza obecnej sytuacji pozwalają zrozumieć, że traktowanie osób niepełnosprawnych jest swego rodzaju testem jakości demokracji. W trakcie warsztatów przeprowadzonych przez ekspertów (historyka oraz prawnika) poszukiwaliśmy odpowiedzi na następujące pytania: Jakie wnioski można wyciągnąć z historii II Wojny Światowej, aby nie popełnić tych samych błędów, które doprowadziły do masowej eksterminacji osób niepełnosprawnych? Dlaczego tak ważna jest potrzeba pamięci i upamiętnienia zapomnianego już powszechnie faktu, że to osoby niepełnosprawne były jednymi z pierwszych ofiar III Rzeszy? W jaki sposób prawo wpływało i wpływa na przedstawianie i postrzeganie osób z niepełnosprawnościami oraz na jakość ich życia i partycypację społeczną? Dlaczego trzeba czasem być tą pierwszą osobą, która się przeciwstawi dyskryminacji… i jak to zrobić. …o tym przekonała się ekipa „Uprzedź uprzedzenia”.
Uwaga! Jedziemy dalej po dyskryminacji: ciąg dalszy w listopadzie!
Organizatorem projektu „NIE/PEŁNO/SPRAWNI: uprzedź uprzedzenia w wirtualu i realu” jest Fundacja Humanity in Action Polska. Partnerem projektu Stowarzyszenie Kobiet Niepełnosprawnych ONE.pl. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji EVZ "Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość".
Dodaj informację do portalu ngo.pl!
Czekamy na Twój artykuł, komentarz, wywiad czy relację. Dotrzyj ze swoją informacją do tysięcy osób, które czytają ngo.pl.
-
●Dorota Setniewska, ngo.pl
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Iwona Danilewicz