W Polsce 10 tysięcy fundacji i stowarzyszeń zajmuje się edukacją. Jak wygląda wkład NGO w edukację dzieci i młodzieży? Jak wyglądałaby edukacja, gdyby organizacji pozarządowych w niej zabrakło? To tylko wybrane pytania, na które staraliśmy się odpowiedzieć podczas spotkania "NGO-sy w szkole. Realia, zasady działania, zagrożenia". Obejrzyj nagranie #ngoplLIVE.
Wchodząc do szkół NGO-sy, muszą postępować według pewnych zasad. To współdziałanie rządzi się swoimi prawami i trzeba je znać. Jak działać w systemie edukacji, dogadywać z dyrektorami/dyrektorkami, nauczycielami/nauczycielkami, rodzicami?
Transmisja #ngoplLIVE "NGO-sy w szkole. Realia, zasady działania, zagrożenia" odbyła się 21 października 2021 r. Spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy.
PRZEJDŹ DO WYRANEJ CZĘŚCI SPOTKANIA
00:00 Powitanie, przedstawienie ekspertki, wprowadzenie tematu, informacje techniczne
03:58 Co robią organizacje pozarządowe w szkole, próba opisu, scharakteryzowania i uporządkowania działań. Różne formy aktywności NGO-sów w szkołach i innych placówkach
15:08 Co wnoszą NGO do szkół (czego nie potrafi wnieść nikt inny). Dodatkowe możliwości, które pojawiają się kiedy szkoła współpracuje z organizacją
19:30 Warunki i zasady współpracy NGO-sów ze szkołami. Znaczenie statutów szkół i Rad Rodziców. Co pomaga organizacjom w nawiązywaniu współpracy
32:35 Korzyści ze współpracy. "Jak przekonać niechętnego dyrektora"
39:40 Zagrożenia związane z planami zmian w prawie oświatowym. Co i jak skomplikuje pracę organizacje w szkołach
50:17 SOS Edukacja. Działania NGO-sów na rzecz mądrej edukacji
55:26 Wybrane dane liczbowe dotyczące działań organizacji w systemie edukacji
58:30 Zakończenie, podziękowania, ostatnie słowa ekspertki
Obejrzyj inne nagrania poradnikowych #ngoplLIVE >>>
DLACZEGO WARTO ZOBACZYĆ NAGRANIE?
Z nagrania #ngoplLIVE dowiesz się:
- co robią i jakimi tematami zajmują się NGO w obszarze edukacji
- jakie są zasady działania NGO w szkołach i innych placówkach edukacyjnych
- jakie są praktyczne sposoby na działanie NGO w szkole
- jakie są różnice w zależności od tego, z czyjej inicjatywy wyjdzie pomysł na działanie
- co może być największym wyzwaniem w relacji szkoła-organizacja i jakie zagrożenia niosą planowane zmiany w prawie oświatowym.
Poznasz również kilka wybranych danych dotyczących działań organizacji pozarządowych w obszarze edukacji.
O EKSPERTCE
Iwona Janicka – Koordynatorka regionalna Akcji Masz Głos Fundacji im. St. Batorego. Członkini Zarządu Ogólnopolskiej Federacja Organizacji Pozarządowych. Prezeska Fundacji Aktywności Lokalnej. Na co dzień doradza różnym stronom w zakresie tzw. budowania partnerstwa lokalnego i tzw. współpracy międzysektorowej (tj. administracji, biznesu i społeczności). Od kilkunastu lat zaangażowana w dialog obywatelski, począwszy od szczebla lokalnego, gminnego po krajowy. Aktywnie udziela się m.in. w ramach komitetów monitorujących fundusze europejskie na lata 2014-2020 oraz w radach pożytku publicznego (od 2004 r.). Koordynatorka Sieci OFOP ds. partnerstwa i funduszy europejskich. W przeszłości radna i wiceburmistrz podpoznańskiej gminy odpowiedzialna m.in. za nadzór nad oświatą.
Spotkanie poprowadził Rafał Kowalski, redaktor poradnik.ngo.pl
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23