Najważniejsza jest otwartość – ruszyła rejestracja na 5. Ogólnopolską Konferencję „Miejsca Otwarte” [patronat ngo.pl]
Między 23 a 25 listopada odbędzie się 5. edycja ogólnopolskiego wydarzenia, którego misją jest wsparcie rozwoju miejsc otwartych na pomysły i potrzeby mieszkańców i mieszkanek. Animatorzy i animatorki, samorządowcy i samorządowczynie, pracownicy i pracowniczki organizacji pozarządowych – ta konferencja dla jest Was!
Nie ważne kto, ważne jak
– Od samego początku bardzo ważne było dla nas to, by pokazać różnorodność miejsc otwartych w Polsce. To, że nie ma jednego słusznego modelu, a wiele równolegle rozwijających się podejść do tworzenia i prowadzenia miejsc, gdzie w centrum jest społeczność – jej pomysły i potrzeby – mówi Marta Dermańska, Zastępca Dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
– Ludzie potrzebują przestrzeni po sąsiedzku, gdzie mogą poznawać sąsiadów, rozwijać swoje pasje, rozmawiać o najbliższej okolicy, wspólnie działać. Potrzebna jest otwartość w miejscach różnego typu – instytucjach publicznych, organizacjach, lokalnym biznesie. Nie ważne kto, ważne jak chce się otwierać na społeczność – dodaje Dermańska.
Konferencja „Miejsca Otwarte” już od pięciu lat udowadnia, że ogólnopolska wymiana doświadczeń i międzysektorowa inspiracja potrafią wzmocnić miejsca już istniejące oraz przyśpieszyć decyzję o tworzeniu zupełnie nowych miejsc.
Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest otwartość. – Będziemy dyskutować m.in. o tym, jak dokonać zmiany w miejscu i w ludziach (panel „Od klienta do współgospodarza”) oraz jak raz zainicjowaną otwartość zachować na dłużej (panel „Trwałość otwartości”). Przyjrzymy się temu, jak miejsce może się otwierać na społeczność wychodząc do niej poza swoje progi (hyde park „Miejsce otwarte na… plener”) oraz jak lokalne współdzielenie otwiera ludzi na siebie w szybki i prosty sposób (hyde park „Dziel się i wymieniaj. A przy okazji poznaj swojego sąsiada”) – mówi Adam Markuszewski, jeden z organizatorów wydarzenia.
Cały program tegorocznej konferencji obejmuje siedem spotkań, w które zaangażowanych zostało 19 praktyków/ek i ekspertów/ek z całej Polski.
Organizacje czy instytucje. A czy trzeba wybierać?
Siłą „Miejsc Otwartych” jest dostrzeganie różnorodności miejsc i czerpanie inspiracji z różnych modeli.
– Co roku spotykając się zarówno z przedstawicielami miejskich instytucji, jak i organizacji pozarządowych, widzimy różnice w codziennym funkcjonowaniu ich miejsc. Porównywanie i weryfikowanie rozwiązań zawsze było stałym elementem rozmów kuluarowych. W tym roku chcemy dać uczestnikom i uczestniczkom osobną przestrzeń na analizę tego, jak sektory publiczny i pozarządowy mogą czerpać od siebie nawzajem w obszarze miejsc otwartych. Zależy nam na żywej wymianie doświadczeń i dobrych praktyk – wyjaśnia Markuszewski.
Sesja „Czego instytucje mogą nauczyć się od organizacji, a czego organizacje od instytucji” będzie mieć charakter warsztatowy, a współpoprowadzi ją redaktorka portalu ngo.pl, patrona medialnego konferencji.
Otwartość – podpowiedzi, inspiracje, konkrety
Planując każdą sesję, organizatorom bardzo zależało na jej praktycznym wymiarze. Co roku w konferencji biorą udział zarówno ci, którzy już miejsca otwarte prowadzą, ale także osoby i instytucje, które dopiero przygotowują się do tego wyzwania.
– Chcemy żeby i jedni i drudzy wyszli z konferencji z „otwierającymi głowę” inspiracjami, ale i garścią konkretnych wskazówek i podpowiedzi, jak tworzyć i prowadzić miejsce, w którym priorytetem jest społeczność – dodaje Markuszewski.
Online na teraz i na później
Na konferencji nie zabraknie także sesji poświęconej pracy ze społecznością lokalną w formie online. Warsztat „Jaki online zostanie z miejscami otwartymi na dłużej i po co?” będzie przestrzenią do wymiany dobrych praktyk i stworzenia bazy cennych rozwiązań, które mogą przysłużyć się miejscom otwartym niezależnie od pandemii.
Forma online widoczna będzie także w samej formule konferencji. – W związku z czwartą falą pandemii wydarzenie odbędzie się, podobnie jak w roku ubiegłym, zdalnie. Bardzo tęsknimy za spotkaniem na żywo i mamy nadzieje, że kolejne edycje właśnie takie będą. Nic nie zastąpi kuluarowych rozmów przy kawie czy twórczych warsztatów w gronie osób od Gdańska po Kraków – mówi Marta Dermańska.
– Jednocześnie dostajemy sygnały, że formuła zdalna jest dla wielu szansą na uczestnictwo, której nie mieliby przy formie stacjonarnej (nawet niezależnie od pandemii) – dodaje. Spotkanie online daje także szanse na nagrania video z sesji w dobrej jakości, dzięki czemu staja się one trwałym źródłem wiedzy i inspiracji, do którego można zajrzeć lub/i wrócić dowolnym momencie. Podsumowania i/lub nagrania z poprzednich edycji konferencji już są dostępne na stronie internetowej wydarzenia miejscaotwarte.pl.
5. Ogólnopolska Konferencja „MIEJSCA OTWARTE. Rozmowy online o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich” odbędzie się online w dniach 23-25 listopada 2021 r. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja właśnie ruszyła. Zapisy na: miejscaotwarte.pl.
Organizatorami wydarzenia są Urząd m.st. Warszawy oraz Wolskie Centrum Kultury.
Portal ngo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy