„Jeśli chcemy budować wspólnoty, to musimy to robić po wspólnotowemu”. Podsumowanie wydarzenia „Miejsca Otwarte” [patronat ngo.pl]
Wydarzenie „Miejsca Otwarte. Rozmowy online o przestrzeniach sąsiedzkich”, które odbyło się w dniach 17-19 listopada 2020 r. było okazją do corocznego spotkania osób prowadzących i wspierających tzw. miejsca otwarte z całej Polski. Pomimo formuły online uczestnikom i uczestniczkom udało się stworzyć przyjazną atmosferę sprzyjającą wymianie doświadczeń i szczerej dyskusji o bieżących wyzwaniach. Organizatorami wydarzenia byli Urząd m.st. Warszawy, Wolskie Centrum Kultury i Laboratorium Innowacji Społecznych z Gdyni.
Wydarzenie rozpoczęła debata wprowadzająca „Dobra inwestycja na trudne czasy? Czy miejsca otwarte sprawdzają się jako narzędzie wzmacniania wspólnoty (także w czasie pandemii)?” moderowana przez Ewę Stokłuską z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.
Motywem przewodnim dyskusji była elastyczność – pandemia zmusza miejsca otwarte i osoby je prowadzące do ciągłego „główkowania” i „przemodelowywania” sposobu działania. Miejsca nie mogą być wyabstrahowane od rzeczywistości społecznej, muszą bacznie ją obserwować i odpowiadać na jej potrzeby. Jednocześnie zwrócono uwagę by nawet w pandemii nie zapominać o sprawczości mieszkańców i dalej traktować ich jako twórców, a nie tylko odbiorców miejsc otwartych.
Druga sesja pt. „Animator/ka miejsca otwartego w zmianie. (SPA)” podjęła niełatwy temat radzenia sobie animatorów i animatorek w czasach niepewności. Prowadzące podkreślały wagę zadbania o siebie – swoje uczucia, myśli i ciało. Sesja była też dla uczestniczek i uczestników czasem bardziej kameralnych rozmów – wymiany doświadczeń i sposobów dbania o siebie w czasie pandemii.
Trzecia sesja, czyli „Miejsce pełne zasobów. Jak przetrwać i dalej się rozwijać?” postawiła w centrum ideę wymiany i współpracy. Na przykładzie „Po-Dzielni” z Poznania i Kooperatywy „Dobrze” z Warszawy rozmawialiśmy o tym, jak zasoby mogą inicjować współpracę i na odwrót.
Sesja „Mieszkańcy współzarządzają miejscem. Dylematy” była okazją do spojrzenia na miejsca otwarte z perspektywy osób zaangażowanych w nie w różny sposób. Sołtyska, przedstawiciel rady osiedla, dyrektor instytucji i animatorka dyskutowali o codziennych korzyściach i wyzwaniach związanych ze współgospodarzeniem miejsc przez mieszkańców i mieszkanki.
Małe wsie i duże miasta – dla wszystkich pandemia przedefiniowała plany na bieżący rok. W tegorocznym hyde parku pt. „Siła miejsc i ludzi – inspiracja na trudne czasy” szukaliśmy odpowiedzi m.in. na pytania: Jak działać w oparciu o miejsce, które nie może być otwarte? Jak i do czego wykorzystywać w pandemii społeczność skupioną wokół miejsca? Czy i jak aranżować fizyczne spotkania? Czy biznes i miejsca otwarte mogą iść w parze? Oraz czy miejsce otwarte A.D. 2020 to już nie tylko cztery ściany, ale i park, plac i polana?
Namiastką corocznych rozmów kuluarowych była „Kawa z organizatorami”. Przypomnieliśmy na niej najważniejsze wątki z poprzednich sesji i daliśmy sobie przestrzeń na swobodną rozmowę o tym, co dla nas najważniejsze.
Cieszymy się, że pomimo zmienionej formuły udało się nam spotkać. Dziękujemy prowadzącym za ich wiedzę i energię oraz wszystkim uczestnikom i uczestniczkom, dzięki którym wydarzenie kipiało od inspiracji i atmosfery wzajemnego wsparcia.
Do zobaczenia za rok!
Zachęcamy do śledzenia naszego profilu przez cały rok: www.facebook.com/miejscaotwarte.