Nagrodę POLIN otrzymał Paweł Kulig, prezes działającego w Łodzi Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci.
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie po raz szósty wręczyło Nagrodę POLIN. Wyróżnia w ten sposób osoby, organizacje lub instytucje aktywnie działające na rzecz przywracania i ochrony pamięci o historii polskich Żydów.
– Cieszymy się, że takich inicjatyw jest wiele, że są w małych miastach i miejscowościach. Wszyscy, którzy poświęcają swój czas i energię, zasługują na naszą wdzięczność. Zwłaszcza, że robią to od lat, a niektórzy zaczęli swoją działalność znacznie wcześniej niż powstało Muzeum – zwrócił się do społeczników i społeczniczek Zygmunt Stępiński, jego dyrektor. Podkreślił, że projekty społeczne, których realizację dodatkowo utrudnia w tym roku pandemia, są bardzo ważne dla misji placówki.
Kapituła konkursowa, w skład której weszli m.in. Zygmunt Stępiński, Natalia Bartczak – laureatka poprzedniej edycji konkursu, prof. Dariusz Stola, Zuzanna Radzik i dr hab. Michał Bilewicz, wyłoniła sześcioro finalistów spośród kilkudziesięciu zgłoszeń. Jej obradom przewodniczył Marian Turski – ocalały z łódzkiego getta oraz obozów Auschwitz-Birkenau i Buchenwald, jeden z inicjatorów budowy Muzeum, redaktor tygodnika „Polityka”.
Wyróżnieni zostali Justyna Biernat, która założyła Fundację Pasaże Pamięci oraz przywraca pamięć o Żydach w Tomaszowie Mazowieckim, realizując projekty naukowe, kulturalne i edukacyjne, a także zaangażowane w zachowanie lokalnego dziedzictwa żydowskiego w Wielkopolsce Stowarzyszenie Krotochwile, założone przez Pawła Bajerleina i Patryka Piotra Antoniaka.
Nagrodę otrzymał Paweł Kulig, który od ośmiu lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim w Łodzi. Od 2019 roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta.Pomaga także potomkom łódzkich Żydów w poznawaniu rodzinnych historii i losów najbliższych. Kapituła konkursowa zwróciła uwagę na podjęcie się przez Pawła Kuliga zadania opieki nad cmentarzem, który jest drugim co do wielkości takim obiektem w Europie. Wysoko oceniło umiejętność budowy grona współpracowników i sojuszników.
Nominowani byli Agnieszka Mysakowska z Wielunia, Karol Głębocki z Wysokiego Mazowieckiego oraz Mirosław Reczko z Ciechanowca.
– Konkurs Nagroda POLIN 2020 odbył się w szczególnych warunkach, w sytuacji, gdy epidemia COVID-19 znacząco utrudniła realizację i finansowanie projektów społecznych. Mimo tych przeciwności wybór laureata, wyróżnionych i finalistów konkursu był bardzo trudny. Jesteśmy pod wrażeniem konsekwencji, z jaką działają wszyscy finaliści, ich zaangażowania, energii i determinacji. Wyrażamy uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów – podsumowuje Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2020.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.