Do 26 maja 2025 można oddać głos na wybraną warszawską inicjatywę pozarządową. Do Nagrody Mieszkańców konkursu S3KTOR 2024 nominowanych zostało 17 inicjatyw.
1. Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21: Centrum Sztuki Włączającej/ Teatr 21
Centrum Sztuki Włączającej jest pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Jego głównym zadaniem jest włączanie w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia są dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Centrum Sztuki Włączającej jest stałą siedzibą Teatru 21.
Formularz głosowania na Nagrodę Mieszkańców Konkursu S3KTOR:
2. Fundacja „Twarze depresji”: Kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”
„Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” to najstarsza i najbardziej konsekwentna kampania społeczna dotycząca zdrowia psychicznego. Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat depresji oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji osób dotkniętych chorobą. Kampanię reprezentuje ponad sześćdziesięciu ambasadorów – aktorów, muzyków, pisarzy, sportowców, którzy dzielą się swoimi doświadczeniem życia z depresją, pokazując, że jest to choroba, która może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego czy zawodu.
3. Fundacja AVE: SUPER BUDA NA NOWO! 15-lecie
Projekt SUPER BUDA (Białołęcki Uniwersytet Dzieci) to atrakcyjna, nieszablonowa i innowacyjna popularyzacja nauki oraz rozbudzanie zainteresowania różnymi dziedzinami wiedzy u dzieci w wieku 5-15 lat. Podczas interaktywnych zajęć prowadzonych przez specjalistów naukowych z dziedzin ścisłych i humanistycznych, młodzi ludzie mają okazję zdobyć wiedzę, poszerzającą program szkolnej edukacji oraz poznają różne metody naukowe.
4. Fundacja BRDA: OBIEG
OBIEG to projekt społeczny, w ramach którego przekazywane jest darmowe wyposażenie tym, którzy najbardziej go potrzebują, przez co realizowane są cele zrównoważonego rozwoju. OBIEG polega na redystrybucji mebli biurowych i hotelowych, materiałów budowlanych i wszystkiego, co jest znajdowane w likwidowanych lub remontowanych biurach i przestrzeniach komercyjnych. Odbiorcami są organizacje pozarządowe, szkoły, szpitale lub instytucje pomocy społecznej. W efekcie zmniejszona jest ilość generowanych odpadów i ograniczona emisja CO2.
5. Fundacja dla Gigantów: „Młodzi Mają Głos!” Grupa samopomocowa dla rodzeństwa osób z niepełnosprawnościami
Projekt „Młodzi Mają Głos!” został stworzony przez nastoletnie rodzeństwo osób z niepełnosprawnościami, jako grupa wzajemnego wsparcia. Grupa samopomocowa dla rodzeństwa osób z niepełnosprawnościami ma unikalny, innowacyjnych charakter. W spotkaniach może uczestniczyć każdy, kto ma rodzeństwo z niepełnosprawnością. Spotkania odbywają się raz w tygodniu, w Klubie Gniazdo, założonym i prowadzonym przez Fundację dla Gigantów.
6. Fundacja dla Wolności: Etnoliga: Gramy Fair
Etnoliga to wyjątkowa inicjatywa sportowa realizowana przez Fundację dla Wolności. Jako amatorska liga piłkarska, Etnoliga ma na celu budowanie otwartej i integracyjnej społeczności warszawskiej poprzez sport. Kluczowym elementem inicjatywy jest organizacja amatorskich rozgrywek piłkarskich w Warszawie, w których nieodpłatnie mogą brać udział drużyny składające się z obywateli różnych krajów zamieszkujących Warszawę.
Formularz głosowania na Nagrodę Mieszkańców Konkursu S3KTOR:
7. Fundacja Dr Clown: Skarpetkowe małpki, które niosą wsparcie dzieciom w nagłym kryzysie
Projekt, skupiony wokół wzmacniania systemu wsparcia dzieci, które znajdą się w nagłym kryzysie - trafią na szpitalny oddział ratunkowy, do karetki, są ofiarami wypadku. Ludzie w różnym wieku i z różnych grup społecznych szyją maskotki dla dzieci, które znalazły się w trudnej sytuacji nagłych hospitalizacji. Maskotki - małpki szyte są z materiałów pozostałych po produkcji kolorowych skarpet nie do pary firmy Many Mornings. Przytulenie się do skarpetkowej małpki łagodzi emocje dzieci w kryzysie.
8. Fundacja Idylla: Barwni i wyjątkowi
Celem kampanii było zwiększenie świadomości społecznej na temat ADHD, przeciwdziałanie stygmatyzacji dzieci neuroatypowych oraz wsparcie rodziców i nauczycieli w tworzeniu środowiska sprzyjającego rozwojowi dzieci z ADHD.
Fundacja Idylla zrealizowała ponad 20 bezpłatnych spotkań edukacyjnych w 16 warszawskich szkołach podstawowych, obejmując około 960 uczestników. Spotkania miały formę warsztatów i konsultacji prowadzonych przez specjalistów z dziedziny psychologii, pedagogiki oraz osób z osobistym doświadczeniem funkcjonowania z ADHD.
9. Fundacja Puszka: Społeczne Archiwum Warszawskiej Przyrody
Społeczne Archiwum Warszawskiej Przyrody prowadzone od 2024 roku przez Fundację Puszka gromadzi ślady aktywnego zaangażowania mieszkańców i mieszkanek Warszawy w relację z otaczającą ich przyrodą – wszelkie indywidualne i kolektywne gesty świadczące o trosce i zainteresowaniu własnym miastem i okolicą. Archiwum zbiera i prezentuje działania dokumentacyjne (zdjęcia, szkice, rysunki, kolekcje, notatki), animacyjne (warsztaty edukacyjne, spacery, praca ze społecznością) czy aktywistyczne (ochrona konkretnych miejsc, obiektów przyrodniczych czy ekosystemów).
10. Fundacja Technika Rozwoju: Akademia Młodego Ratownika 2024-2025
Fundacja Technika Rozwoju w 2024 roku zrealizowała kurs pierwszej pomocy dla najmłodszych mieszkańców Warszawy. Organizacja ucząc dzieci postaw sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych oraz przygotowując najmłodszych do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, kształtuje młodych bohaterów dnia codziennego. Zajęcia w ramach projektu uczą budowania nawyków bezpiecznego zachowania się nad wodą i na wodzie, w ruchu drogowym oraz w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
11.Fundacja Dokładam się: Uwolnij Złomka
„Uwolnij Złomka” to projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu poprzez zbieranie, odnawianie i przekazywanie komputerów potrzebującym.
Głównym celem inicjatywy jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu najbardziej potrzebujących grup społecznych oraz promowanie odpowiedzialnego użytkowania technologii i ochrony środowiska. Działania te wpisują się w strategiczne potrzeby Warszawy w zakresie rozwiązywania problemów społecznych, edukacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju, a także promocji wolontariatu.
12. Helsińska Fundacja Praw Człowieka: Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie to najstarszy warszawski festiwal kina dokumentalnego, organizowany nieprzerwanie od 2001 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. WATCH DOCS to festiwal, który od początku swojego istnienia stanowił przestrzeń prezentacji odważnego, artystycznego kina dokumentalnego. Poszukiwanie nowych, autorskich perspektyw i zjawisk od zawsze łączył z fascynacją filmem zaangażowanym społecznie.
13. Mazowiecki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża: Warszawska Złota Rączka dla Seniora 75+
Celem projektu jest poprawa jakości życia warszawskich seniorów zamieszkujących w jednoosobowych lub dwuosobowych gospodarstwach domowych, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. Chodzi o zmniejszenie ich poczucia bezradności poprzez zaoferowanie bezpłatnej pomocy specjalistów w usuwaniu drobnych domowych usterek . Dodatkowym celem jest zwiększenie aktywności zawodowej i wolontariackiej seniorów w wieku 60+.
14. oto fundacja: Festiwal WarszeMuzik
Projekt obejmuje cykl kameralnych koncertów podwórkowych, odbywających się przy akompaniamencie szczekających psów, gwarzących dzieci, śpiewających ptaków i przejeżdżających tramwajów. WarszeMuzik będzie organizowany w 2025 roku już po raz 9-ty. Polega na realizacji koncertów w wybranych ocalałych, przedwojennych podwórkach na terenie byłego getta warszawskiego. W programie koncertów swoje miejsce znajdują zapomniane utwory kompozytorów związanych z Warszawą, z przewodnią postacią Mieczysława Wajnberga.
15. Polski Związek Szachowy: Edukacja przez Szachy w Szkole – Wars i Sawa grają w Szachy, X Turniej Finałowy Ogólnopolskiego Projektu Polskiego Związku Szachowego
Projekt „WARS i SAWA grają w szachy” stanowi warszawską część ogólnopolskiego programu Edukacja przez Szachy w Szkole prowadzonego przez Polski Związek Szachowy. Obecnie to największe systemowo prowadzone edukacyjne przedsięwzięcie szachowe, którym objęto klasy I-III szkół podstawowych.
Założeniem projektu jest wspieranie rozwoju kompetencji kluczowych uczennic i uczniów, poszerzanie kompetencji zawodowych nauczycielek i nauczycieli, oraz upowszechnianie wykorzystywania gier logicznych w procesie edukacji formalnej i pozaformalnej.
16. Stowarzyszenie Otwarte Drzwi: Intymnie-program z zakresu profilaktyki zdrowia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Projekt „Intymnie” to cykl warsztatów skierowanych do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich głównym celem jest między innymi pomoc w lepszym zrozumieniu własnego ciała i sfery intymnej, nauka, jak dbać o zdrowie i wsparcie w budowaniu zdrowych i bezpiecznych relacji międzyludzkich. W ramach projektu organizowane są spotykania z rożnymi specjalistami, jak np. urolog, onkolog, pielęgniarka, a uczestnicy mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.
17. Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego: Mapa wielokulturowego Mazowsza
Projekt „Mapa wielokulturowego Mazowsza” to działanie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna mające na celu poznawanie i popularyzację wiedzy o różnorodności kulturowej regionu. W ramach projektu powstała strona internetowa będąca rodzajem przewodnika. Znajdują się na niej propozycje wycieczek, opisy ciekawych miejsc oraz fotografie. Z każdą mniejszością można zapoznać się, słuchając powstałych w ramach projektu podcastów „Wielogłosy. Opowieści z Mazowsza”, w której oddawany jest głos bohaterom i bohaterkom – osobom reprezentującym mniejszości i społeczności lokalne.
Formularz głosowania na Nagrodę Mieszkańców Konkursu S3KTOR:
Więcej informacji na temat konkursu S3KTOR i Nagrody Mieszkańców na stronie internetowej konkursu.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23