Bez zysku, czyli na czym polega działalność odpłatna pożytku publicznego [infografika]
Od kilkunastu lat NGO-sy mają możliwość prowadzenia działalności odpłatnej pożytku. Wydaje się jednak, że wciąż nie do końca wiedzą, w jakich sytuacjach z tej możliwości korzystać. Postaramy się przybliżyć, czym jest działalność odpłatna pożytku.
Mimo że organizacje mają specjalnie dla siebie stworzoną „działalność”, nierzadko nadal obijają się i kluczą między udawanymi darowiznami, a strasznie trudnym, w ich mniemaniu, byciem przedsiębiorcą. Dlatego warto, żeby poznały zasady prowadzenia odpłatnej działalności pożytku.
Organizacje pozarządowe mogą pobierać za swoje usługi opłaty. Mogą to robić nie prowadząc działalności gospodarczej. Od 2003 r. umożliwiają im to przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Kto może prowadzić działalność odpłatną? Przede wszystkim, żeby to robić nie trzeba być wcale organizacją mającą status organizacji pożytku publicznego. Ważne jest, żeby działać w sferze pożytku, czyli prowadzić działania opisane w art. 4 ustawy o działalności pożytku. Działalność odpłatna to usługi i sprzedaż.
Czym charakteryzuje się działalność odpłatna? Kto może ją prowadzić i jakie warunki należy spełnić? Co mieści się w działalności odpłatnej pożytku?
Na pytania te stara się odpowiedzieć grafika poniżej.
Infografika: Jak NGO może pobrać opłatę? Działalność odpłatna
Więcej o odpłatnej działalności pożytku
Filmy o działalności odpłatnej pożytku
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23