Na co zwrócić uwagę, opiniując ogłoszenie konkursowe? [INSTRUKCJA]
Działające w warszawie komisje dialogu społecznego (KDS-y) już otrzymują pierwsze projekty ogłoszeń konkursowych do konsultacji. Opiniowanie projektów ogłoszeń to jedno z zadań KDS-ów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, konsultując ogłoszenie.
Konsultowanie ogłoszeń konkursowych to jedno z zadań komisji dialogu społecznego. Wynika ono z rocznego Programu współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych.
Ogłoszenie konkursowe jest jednym z ważniejszych dokumentów konkursowych. Od tego, czy i w jaki sposób zostaną w nim opisane oczekiwane przez samorząd rezultaty, zależy to, co organizacja powinna lub może wpisać do swojej oferty.
Ogłoszenie konkursowe to obecnie merytorycznie najistotniejszy dokument, który każdorazowo powinien kierować uwagę organizacji pozarządowych na to, jaki pomysł na działanie ma dana jednostka samorządu – dzielnica czy biuro Miasta Stołecznego.
Ogłoszenie konkursowe ma kierować uwagę organizacji na takie rzeczy jak:
- cele oferty, którą organizacja składa,
- grupa docelowa, z którą organizacja ma pracować,
- rezultaty, które organizacja powinna w wyniku tej pracy osiągnąć.
– Organizacje mogą mieć realny wpływ na kształt ogłoszenia konkursowego. Wiele Branżowych Komisji Dialogu Społecznego i część Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego z tych możliwości korzysta. Problem jest taki, że nie wszystkie. To wynika z różnych przyczyn. Jednak z pewnością bez przekazania konkretnej wiedzy i podpowiedzi dla urzędników, ogłoszenia nie będą pomagały w przygotowaniu i realizacji właściwej oferty ze strony organizacji pozarządowych – mówi Zbigniew Wejcman, ze Stowarzyszenia BORIS, ekspert Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Jak czytać i konsultować ogłoszenie konkursowe? [instrukcja]
Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) przygotowało komentarz do wzoru ogłoszeń konkursowych stosowanych w otwartych konkursach ofert na realizację zadań publicznych m.st. Warszawy.
Komentarz opracowano w październiku 2022 r. na przykładzie ogłoszenia do konkursów ogłaszanych przez biura Urzędu m.st. Warszawy, wskazówki mają jednak także zastosowanie do ogłoszeń w konkursach ogłaszanych przez wydziały dla dzielnic m.st. Warszawy.
W dokumencie znajdują się dwa rodzaje wskazówek:
- (na niebiesko) dotyczące tego, jak czytać ogłoszenie konkursowe,
- (na czerwono) dotyczące tego, na co zwracać uwagę przy konsultowaniu ogłoszenia konkursowego.
Jak czytać ogłoszenie konkursowe [INSTRUKCJA]
Jak czytać i konsultować ogłoszenie konkursowe? [instrukcja]
Jak KDS konsultuje ogłoszenia?
Od samej KDS zależy, w jaki sposób zorganizuje prace konsultacyjne i które głosy (zgłaszane w czasie konsultacji) będą brane pod uwagę. Warto to zapisać np. w regulaminie prac KDS. Możliwe są różne rozwiązania.
Komisje konsultują ogłoszenia podczas posiedzeń lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Podczas spotkania członkowie i członkinie dyskutują o przedstawionym do skonsultowania ogłoszeniu: poszczególne osoby zgłaszają swe uwagi, a potem uzgadniają wspólne stanowisko, które jest przesyłane jako głos KDS-u. Jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia: zgłaszane są uwagi popierane przez większość organizacji oraz głosy odrębne.
Jeśli konsultacje odbywają się zdalnie, wszyscy członkowie muszą się z nimi zapoznać i je zaakceptować. W razie głosów odrębnych, one także są uwzględniane i prezentowane.
Komisja może także ustalić, że to prezydium komisji podejmuje ostateczną decyzję, które uwagi zostaną zgłoszone do ogłoszenia. Powinno się to jednak znaleźć w regulaminie prac KDS.
Warto pamiętać, że – jak przy każdych konsultacjach – Biuro czy Dzielnica ogłaszające konkurs mogą, ale nie muszą wziąć pod uwagę zgłoszonych przez KDS uwag. Dobrą praktyką jest, aby je jednak uwzględniły w ostatecznym ogłoszeniu konkursowym albo poinformowały (a najlepiej przedyskutowały z KDS-em), dlaczego ich nie wykorzystały.
Jeśli nie ma KDS-u...
Jeśli przy biurze lub w dzielnicy, która ogłasza konkurs dla organizacji nie działa BKDS lub DKDS, biura i wydziały dla dzielnic przedstawiają projekt ogłoszenia konkursowego właściwemu merytorycznie BKDS-owi działającemu przy innym biurze.
Jeśli nie ma właściwego merytorycznie BKDS-u, jest on wskazywany jest przez Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Komisje dialogu społecznego mają 21 dni na skonsultowanie ogłoszeń konkursowych. Jeżeli wydadzą opinię wcześniej – konsultacje się kończą. Jeśli nie zgłoszą uwag w terminie, konsultacje uważa się za zakończone.
Czym jest dialog społeczny w Warszawie? Kto w nim bierze udział? O czym się w ten sposób rozmawia? Jak włączyć się w ten dialog? I czy warto?
Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w najnowszej publikacji Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: Organizacje pozarządowe w dialogu z Miastem. System dialogu społecznego w Warszawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23