Miesiąc Równości. Czym różnią się organizacje równościowe od innych NGO?
Czerwiec to Miesiąc Równości. Niedawno wydany raport dotyczący kondycji organizacji równościowych odpowiada na pytanie, jak mają się tego typu fundacje i stowarzyszenia.
Szacujemy, że w Polsce działa około 200 organizacji równościowych, czyli takich, które w ramach głównego obszaru swojej działalności zajmują się ochroną praw i wolności człowieka, ochroną mniejszości, troską o zapewnienie równości szans, przeciwdziałaniem dyskryminacji lub działaniami na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn. To około 0,2% całego polskiego sektora pozarządowego. Ktoś powie, że to niewiele, ale – ze względu na ich społeczną funkcję – warto przyjrzeć się sytuacji tych organizacji. W szczególności w czerwcu – Miesiącu Równości.
W kwietniu 2019 roku Stowarzyszenie Klon/Jawor wydało raport dotyczący kondycji organizacji równościowych. Przebadaliśmy za pomocą kwestionariusza ponad 100 organizacji, a w przypadku 10 zrealizowaliśmy również wywiady pogłębione.
Co wyróżnia organizacje równościowe w porównaniu z całym polskim sektorem pozarządowym?
W zakresie tożsamości…
- Organizacje równościowe silniej identyfikują się ze swoja misją i częściej są gotowe poświęcić bezpieczeństwo organizacji na rzecz osiągnięcia sukcesu w swoich działaniach.
- Mocniej niż inne organizacje wierzą w swój wpływ na rozwiązywanie problemów społecznych w skali kraju.
W zakresie kondycji finansowej i źródeł finansowania…
- Organizacje równościowe mają większe przeciętne budżety. W 2017 roku było to 123 tysięcy złotych, a wśród wszystkich stowarzyszeń i fundacji – 28 tysięcy. Zaznaczmy, że nie oznacza to, że w grupie organizacji równościowych nie ma podmiotów działających niemal bez środków – procent organizacji o najniższych przychodach (do 1 tysiąca złotych) był wśród nich niemal taki sam, jak wśród wszystkich organizacji (9%).
- Organizacje równościowe częściej uprawiają fundraising, czyli podejmują działania ukierunkowane na pozyskanie pieniędzy od osób indywidualnych, firm lub innych organizacji – robi to 54% organizacji równościowych (w porównaniu do 38% wszystkich organizacji).
- Organizacje równościowe wyróżniają się większą liczbą źródeł finansowania, co jest wynikiem bardziej świadomych działań fundraisingowych, ale też przejawem wyrażanej potrzeby niezależności finansowej.
W zakresie społeczno-politycznego kontekstu funkcjonowania…
- Aktualny kontekst społeczno-polityczny przekłada się na wiele trudności doświadczanych przez organizacje równościowe. Odbija się na kondycji ich personelu – wpływa niekorzystnie na motywację zespołu pracowniczego i wolontariackiego, sprzyja wypaleniu liderów i liderek oraz zewnętrznych ekspertów i ekspertek.
- Organizacje równościowe mierzą się z sytuacją wycofywania się instytucji publicznych ze współpracy oraz ograniczonymi możliwościami finansowania działań ze środków publicznych, co z kolei wpływa na kłopoty z płynnością finansową.
- Brak poczucia bezpieczeństwa to istotny problemem dotykający organizacje równościowe – przejawia się on głównie w odniesieniu do stabilności finansowej, ale też wiąże się z obawami przed nadmiernymi kontrolami ze strony organów państwa oraz potencjalnymi, zagrażającymi organizacjom zmianom w prawie.
W zakresie nastrojów…
- Organizacje równościowe bardzo krytycznie oceniają warunki funkcjonowania w 2017 roku. Niemal połowa (47%) twierdzi, żeby były one gorsze niż w latach poprzednich, podczas gdy w całym sektorze pozarządowym organizacji wystawiających taką ocenę jest tylko 15%.
- Organizacje równościowe są też pesymistyczne nastawione do swojej przyszłości. Co trzecia organizacja zakłada, że warunki funkcjonowania w 2019 roku (badanie realizowano w 2018) będą gorsze niż w latach poprzednich, podobna grupa organizacji spodziewa się, że będą one zbliżone do warunków w ostatnim czasie. W całym sektorze pozarządowym nastroje są dużo bardziej optymistyczne (tylko 12% spodziewa się zmiany na gorsze).
- Mimo tak krytycznej oceny spodziewanych warunków do działania, duża część organizacji równościowych (45%) chce w najbliższym czasie rozwijać swoją działalność. W tym kontekście organizacje równościowe myślą bardziej ambitnie o swojej przyszłości w porównaniu z całym sektorem pozarządowym, gdzie istotny rozwój swojej działalności planuje 32% organizacji.
Zapraszamy do zapoznania się z szerszym kontekstem funkcjonowania organizacji równościowych w Polsce opisanym w raporcie Stowarzyszenia Klon/Jawor. Poza danymi z badania raport zawiera rekomendacje dla środowiska organizacji równościowych wypracowane w ramach spotkania grupy organizacji równościowych.
Artykuł powstał na podstawie danych zebranych w badaniu „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018”, zrealizowanym metodą CAWI przez Stowarzyszenie Klon/Jawor w 2018 roku na ogólnopolskiej, losowej próbie ponad 1 tys. stowarzyszeń i fundacji.
Badania „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018” zostały sfinansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Badanie „Kondycja organizacji równościowych” zostało sfinansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego.
Źródło: https://fakty.ngo.pl/
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.