Członkowie Stowarzyszenia Pozarządowe Mogilno reprezentują różne organizacje lokalne. Kilka lat temu zdecydowali się działać pod wspólnym szyldem, żeby mieć mocniejszą siłę przebicia w powiecie. Na organizacje tego rodzaju mówi się „parasolowe”; są powoływane do celów rzeczniczych. Pierwszą ze spraw było stworzenie miejsca na działania społeczne, którego podjęli się w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.
Stowarzyszenie Pozarządowe Mogilno myślało o świetlicy, klubie lub pomieszczeniach biurowych, w których da się zrobić zebranie dla członków organizacji, spotkanie z mieszkańcami, szkolenie, dodatkowe zajęcia dla dzieci, niewielką uroczystość. Miejsce musiałoby być bezpłatne i ogólnodostępne w niestandardowych godzinach oraz w weekendy. Przegląd okolicy pokazał, że najtrudniejsza do pokonania jest właśnie bariera swobodnej dostępności czasowej takiego lokum.
Co na to samorząd
Stowarzyszenie zwróciło się ze sprawą do Urzędu Miejskiego w Mogilnie. Bez rezultatu. Starostwo Powiatowe zaproponowało swoją salę konferencyjną, ale dostępną popołudniami w określone dni tygodnia, bo nie dysponuje żadnym obiektem, który mogłoby przeznaczyć dla społeczników. Mogileński Dom Kultury także nie ma miejsca dla organizacji odpowiadającego potrzebie popołudniowych spotkań.
Rozwiązaniem problemu mogłoby być powołanie Centrum Organizacji Pozarządowych, wzorem pobliskiego Żnina. Członkowie Stowarzyszenia szukali sojuszników do tego pomysłu – spotkali się z Elżbietą Piniewską, przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Tomaszem Krzesińskim, starostą powiatu mogileńskiego, Leszkiem Duszyńskim, w tamtym czasie burmistrzem Mogilna, Dariuszem Chudzińskim, burmistrzem Strzelna i Marcinem Barczykowskim, wówczas wójtem gminy Dąbrowa.
– Złożyliśmy wniosek do burmistrza Mogilna o powołanie gminnej rady działalności pożytku publicznego, która jako ustawowy organ może wesprzeć nasze dążenie do stworzenia Centrum Organizacji Pozarządowych i budowanie dalszej współpracy w środowisku zaangażowanych społecznie mieszkańców. Mamy nadzieję, że rada wesprze nasze działania i stanie się partnerem do stworzenia Centrum – miejsca czynu – mówi Jarosław Gębala, prezes Stowarzyszenia Pozarządowe Mogilno.
Skala działań i potrzeb
Miejsce przydałoby się chociażby na taką inicjatywę, jaką członkowie Stowarzyszenia podjęli jesienią ubiegłego roku. We wrześniu zorganizowali Konferencję Organizacji Pozarządowych z udziałem aż 60 aktywnych przedstawicieli i przedstawicielek środowiska społecznego w powiecie. Zaproponowali im warsztaty dotyczące problematyki, z którą mają styczność w swoich codziennych działaniach, dotyczące konsultacji społecznych, współpracy z mediami, zastosowania narzędzi cyfrowych w pracy trzeciego sektora. Warsztaty prowadziło dziewięciu znanych w Polsce ekspertów, specjalnie zaproszonych na to wydarzenie do Mogilna. Konferencja miała też charakter sieciujący – uczestniczyli w niej, a nawet wsparli ją finansowo przedstawiciele lokalnych urzędów. Wydarzenie odbywało się w pomieszczeniach Zespołu Szkół w Mogilnie.
Nagroda Super Głos
Stowarzyszenie Pozarządowe Mogilno otrzymało tytuł finalisty nagrody Super Głos za dążenie do stworzenia miejsca na działania dla organizacji społecznych.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Przeczytaj historie o ludziach, którzy wzięli sprawy w swoje ręce.
Akcja Masz Głos to prowadzony od 2006 roku ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, który ma na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl, NaszeMiasto.pl.
Stowarzyszenie Pozarządowe Mogilno jako organizacja formalna funkcjonuje od 2022 roku. Zrzesza lokalne organizacje społeczne, liderki, liderów oraz osoby rozpoczynające swoją przygodę z działaniami społecznymi. Pracuje na rzecz podnoszenia ich kompetencji i budowania współpracy między organizacjami społecznymi a samorządem lokalnym. Obecnie Stowarzyszenie liczy 34 członków. Jego pierwsze urodziny zgromadziły blisko 140 gości, wśród których byli posłowie, samorządowcy, przedstawiciele biznesu, kultury i sportu, członkowie oraz członkinie zaprzyjaźnionych organizacji z całej Polski, głównie z sektora społecznego.
Źródło: Akcja Masz Głos