Jakich 6 błędów unikać we wnioskach o dotację? [film]
6 błędów we wnioskach o dotację. Wyliczamy (do przeczytania), a nasza ekspertka opowiada o nich na filmie. Planujesz ubiegać się o dotację od samorządu? Przygotowujesz się do pisania wniosku na konkurs? Musisz to zobaczyć!
Błąd 1: Nieznajomość dokumentacji konkursowej
Nieznajomość dokumentacji konkursowej, czyli ogłoszenia, załączników, wytycznych dla wnioskodawców, to pierwszy ważny błąd. Pamiętaj, że im lepiej będziesz znał, znała dokumentację, tym masz większe szanse na to, aby Twój wniosek o dotacje był dobrą odpowiedzią na potrzeby grantodawcy. Jest to dla nas pewnego rodzaju drogowskaz, który będzie nas prowadził w procesie przygotowywania, planowania i opisywania naszego wniosku o dotację. Koniecznie zatem przeczytaj wszystko bardzo dokładnie i więcej niż jeden raz.
Błąd 2: Brak przemyślanego projektu i logiki projektowej
Często jest tak, że mamy jakiś pomysł na działania i od nich zaczynamy. Wpisujemy je do wniosku o dotację, zapominając o kontekście, diagnozie, czy opisie odbiorców, odbiorczyń. Przy planowaniu projektu społecznego pomocna może być metoda logiki projektowej, która przeprowadzi Cię przez cały proces. Samo wypełnienie wniosku to ostatni etap. Obejrzyj ten materiał i dowiedz się, jak stworzyć w 6 krokach skuteczny projekt społeczny zgodnie z metodą logiki projektowej.
Błąd 3: Brak odniesienia do celów i rezultatów
Trzeci błąd dotyczy celów i rezultatów. To są dwa bardzo ważne elementy logiki projektowej i wniosku o dotację, ale często mamy z nimi kłopot. Sprawdź przede wszystkim, co na temat celów i rezultatów mówi dokumentacja konkursowa. Pamiętaj o zasadzie, żeby do wniosku wpisywać tylko te rezultaty, które będziesz w stanie zmierzyć. Jeżeli nie znajdziesz narzędzi pomiaru danego rezultatu, zrezygnuj z niego.
Błąd 4: Brak powiązania działań z konkursem i potrzebami odbiorców i odbiorczyń
Pamiętaj o tym, aby projektować działania, które będą odpowiedzią na ogłoszenie konkursowe, ale przede wszystkim – na potrzeby odbiorców. Często jesteśmy bardzo przywiązani do tego, co nasze, na czym się znamy jako organizacja i co uważamy, że się sprawdza, musimy jednak pamiętać o celach konkursu i potrzebach odbiorców, odbiorczyń.
Błąd 5: Traktowanie dotacji jak dofinansowania naszej organizacji
Błąd piąty to traktowanie dotacji jako dofinansowania działań naszej organizacji, podczas gdy konkursy często np. realizują konkretne zadania publiczne. Organizacja startująca w konkursie musi zobaczyć ten kontekst, mieć na uwadze cele i priorytety samorządu czy instytucji grantodawczej.
Błąd 6: Założenie, że komisja konkursowa zna naszą organizację
Ostatni błąd to założenie, że komisja konkursowa, czy osoby oceniające wnioski o dotację, znają Twoją organizację i Wasze działania. Komisja konkursowa ma pewne konkretne zadanie do wykonania: wyłonić oferty, które najlepiej odpowiadają na potrzeby grantodawcy i wpisują się w warunki określone w ogłoszeniu. Wniosek pisz zatem tak, jakby miały go czytać osoby, które nigdy o Was nie słyszały: jasno, czytelnie i konkretnie.
Wcześniej, w październikowym cyklu poradniczym o pieniądzach z samorządu
⁉️Konkursy na dotacje dla organizacji pozarządowych [infografika]
⁉️Dotacje dla organizacji pozarządowych. Jak prawo reguluje ich przyznawanie? [infografika]
⁉️Korzystacie lub planujecie skorzystać z dotacji? Zajrzyjcie do materiałów w PORADNIK
⁉️Jak napisać dobry projekt społeczny w 6 krokach? [film]
Wideo serwisu PORADNIK.NGO.PL zbieramy w tym miejscu: przejrzyj wideo serwisu poradnik.ngo.pl >>
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.