Jaka kultura w Warszawie? Ostatnia szansa, aby zabrać głos
Jeszcze do 20 stycznia 2020 r. każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Warszawy może zgłosić swoje uwagi do projektu nowej polityki kulturalnej stolicy.
– To swego rodzaju konstytucja. Pierwszy krok, który nam pokazuje kierunek rozwoju kultury oraz o jakich wartościach powinniśmy pamiętać, żeby nie zgubić ich po drodze – tak o tworzonej nowej polityce kulturalnej dla Warszawy mówił w rozmowie z warszawa.ngo.pl Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury UM. st. Warszaw.
Pierwsza publiczna prezentacja Założeń do polityki kulturalnej odbyła się 30 listopada w Teatrze Powszechnym, w czasie Forum Przyszłości Kultury. Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej UM st. Warszawy mówiła wówczas, że ma być to dokument określający wartości, zasady i kierunki rozwoju dla stołecznej kultury, tworzony partycypacyjnie.
Adamiecka: Musimy określić wartości polityki kulturalnej w zmieniającym się świecie
Wyzwania, potencjały, zagrożenia
Zgodnie z założeniami w dokumencie zdiagnozowano więc kontekst i wyzwania stojące przed kulturą globalnie i lokalnie (np. zmiany klimatyczne, ruchy migracyjne, kryzys demokracji liberalnej) , potencjały i zasoby Warszawy (najważniejszy ogólnopolski rynek pracy, ludzie, zasoby przyrodnicze, aktywność obywatelska), zagrożenia (w dokumencie zdefiniowano ich 12, w tym m.in. napięcie na linii samorząd – państwo, antagonizmy społeczne, konsekwencje metropolitalności Warszawy dla Mazowsza, prawa pracownicze, dostępność oferty kulturalnej, brak współpracy między różnymi sektorami).
Priorytety
Nowa polityka kulturalna Warszawy uwzględnienia trzy priorytety: ochrona kultury jako przestrzeni wolności i wyobraźni, kultura jako narzędzia edukacji oraz znaczący wymiar przyjaznego środowiska społeczno-przyrodniczego.
Wartości
Wartości określone w dokumencie to:
Różnorodność -odwołując się do hasła „Warszawa wielu kultur” - Warszawa ma być miastem, w którym każdy ma się czuć dobrze: dotyczy to zarówno odbiorców, samej oferty (uwzględniającej produkcje artystyczne, eksperymenty, jak i bardziej masowe wydarzenia), jak i przestrzeni.
Otwartość - kultura powinna być otwarta, włączająca i dostępna dla każdego – ekonomicznie, językowo, kompetencyjnie, przestrzennie, także dla artystów – otwarta na debiuty i porażki)
Zakorzenienie - kultura wskazuje na poczucie przynależności, buduje tożsamość Warszawy i poczucie miejskiego obywatelstwa jej mieszkańców, zaznajamia z tradycją).
Odpowiedzialność - kultura jest narzędziem edukacji obywatelskiej, wszystkie podmioty kultury czują odpowiedzialność za innych, ich dobrostan, potrzeby, uwzględnia prawa pracownicze.
Wolność - kultura jest autonomiczna i nie podlega cenzurze; uczestnicy kultury mają wolność wyboru i oceny.
Umowa społeczna
Wartości opisane w nowej polityce kulturalnej nie będą możliwe do zrealizowania bez przypomnienia zasad generalnych dotyczących polityki samorządu, takich jak: partnerstwo i współpraca, neutralność (samorząd respektuje neutralność religijną i partykularyzm polityczny), jawność i przejrzystość (szczególnie w komunikacji), pomocniczość (samorząd nie jest kreatorem wydarzeń kulturalnych, a raczej odpowiedzialnym organizatorem i mecenasem kultury), ocena ekspercka oraz – bardzo istotny – zrównoważony rozwój.
Czas, przestrzeń, jakoś i przyjemność
Dokument zachęca także, aby przy planowaniu działań kulturalnych zawsze pamiętać o czterech konkretnych wymiarach: czasie, przestrzeni, jakości oraz przyjemności. Ten ostatni jest swego rodzaju "nowością" w podejściu do kultury. Chodzi o to, aby odczarować przyjemność płynącą z uczestnictwa w kulturze, aby była ona traktowana jako przestrzeń i narzędzie, prowadzące do dobrostanu mieszkańców Warszawy, którzy z pasją dyskutują o swoich zainteresowaniach i odzyskują radość z bycia razem.
Konsultacje do 20 stycznia
Konsultacje nowej polityki kulturalnej trwają od 17 grudnia. Wtedy odbyło się pierwsze, otwarte dla wszystkich, spotkanie konsultacyjne. Potem można było zgłaszać uwagi m.in. w specjalnie uruchomionych punktach konsultacyjnych. Obecnie swoje opinie można:
- przedstawić osobiście w stałym punkcie konsultacyjnym w Biurze Kultury w godz. 8.30-15.30, przy placu Bankowym 2, w Błękitnym Wieżowcu, piętro 23
- przesyłać elektronicznie poprzez formularz dostępny na stronie
Różnorodna, wolna, odpowiedzialna: jaka kultura w Warszawie?
WARSZAWA WIELU KULTUR POLITYKA KULTURALNA (wersja przed konsultacjami społecznymi)
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.