Wzdłuż drogi powiatowej między Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem rośnie ponad setka stuletnich drzew. Droga jest intensywnie używana, ale nieremontowana od lat. Powstał projekt odnowienia jej, ale zakładający wycinkę drzew, poszerzenie i dobudowanie parkingu. Plany zaniepokoiły mieszkańców sołectwa Ustronie Morskie, którzy postanowili zapobiec wycince. Działania podjęli się w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego.
Mieszkańcy sołectwa Ustronie Morskie pamiętają, że władze kiedyś już podjęły podobną decyzję. Było to podczas przebudowy ul. Wojska Polskiego. Wówczas wycięto wiele drzew i – mimo obietnicy nasadzeń – dziś w pobliżu rosną jedynie te, które znajdują się na działkach prywatnych. Mieszkańcy Ustronia uważają aleję lipową za wizytówkę swojej miejscowości, dlatego decyzja władz wywołała ich sprzeciw.
Inne rozwiązanie
Z inicjatywy sołtyski Olgi Sroki i Komisji Dialogu Społecznego ds. Kształtowania Zieleni i Ochrony Przyrody odbyło się kilkanaście spotkań konsultacyjnych z udziałem władz samorządowych, urzędników i służb odpowiadających za bezpieczeństwo przy drogach. Chodziło o to, aby poszukać alternatywnego rozwiązania dla wycinki.
Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska potwierdził dobrą kondycję drzewostanu jako niezagrażającą zdrowiu i życiu użytkowników drogi. Ewa Bielec, nauczycielka biologii, która od lat działa na rzecz drzewostanu lipowego, zorganizowała zbiórkę podpisów mieszkańców pod petycją w sprawie ochrony alei. Zebrała 300 podpisów, ale petycja została odrzucona z racji podpisów młodzieży, choć zgodnie z art. 63 Konstytucji i ustawą o petycjach każdy może się podpisać pod sprawą ważną dla mieszkańców; wiek nie ma tutaj znaczenia. Jan Jankiel – projektant dróg z dużym doświadczeniem – przygotował projekt przebudowy ul. Kolejowej, zakładający ocalenie lip i będący alternatywą dla projektu władz. Na jego pracę złożyli się mieszkańcy; 3 tysiące zł to było i tak niewspółmiernie tanio w stosunku do stawek rynkowych oraz czasochłonności zlecenia.
Kampania na rzecz ochrony alei odbywała się w mediach lokalnych, ogólnopolskich, społecznościowych, na portalach internetowych, w grupach tematycznych na Facebooku. Za ochroną drzewostanu opowiedziało się także Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu.
Władze gminy ostatecznie dały się przekonać – wstrzymały wycinkę drzew. Przyjęły alternatywny projekt do rozpatrzenia, choć nie było łatwo.
– Najtrudniej było przekonać władze, że można inaczej
– mówi sołtyska Ustronia Morskiego.
Zrobiło się głośno
Za przykładem Ustronia Morskiego poszły inne sołectwa w okolicy, np. Karcino, a nawet sam Kołobrzeg. Dzięki temu przed wycinką ocalono ponad dwieście drzew w powiecie kołobrzeskim.
– To jest chyba najbardziej budujące, że sołectwo Ustronie Morskie i dzielni obrońcy drzew są przykładem dla innych i pokazują, że warto podjąć taką walkę
– mówi Małgorzata Łosiewicz, koordynatorka akcji Masz Głos.
Przed sołectwem kolejne wyzwanie. Alternatywny projekt zakładający ocalenie lip musi zostać zaakceptowany i zatwierdzony przez władze gminy. Będą potrzebne dodatkowe pieniądze na sfinansowanie tej inwestycji. Mieszkańcy Ustronia Morskiego są gotowi podjąć walkę i doprowadzić sprawę do końca.
Nagroda Super Głos
Jury nagrody Super Głos za działania w 2022 roku doceniło sołectwo Ustronie Morskie tytułem laureata za uratowanie alei lipowej przed wycinką.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Przeczytaj historie o ludziach, którzy wzięli sprawy w swoje ręce.
Akcja Masz Głos to prowadzony od 2006 roku ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, który ma na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl, NaszeMiasto.pl.
Sołectwo Ustronie Morskie to jedno z sześciu sołectw gminy Ustronie Morskie, na którego czele stoi aktywna i zaangażowana sołtyska Olga Sroka. Wraz z Radą Sołecką, Komisją Dialogu Społecznego ds. Kształtowania Zieleni i Ochrony Przyrody oraz Kołem Gospodyń Wiejskich wzmacniają samorządność lokalną i więzi międzypokoleniowe, a także mobilizują mieszkańców, w tym młodzież, do działania.
Źródło: akcja Masz Głos