Paulina Brodzik, asystent rodzinny z Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Lubawa, opiekuje się rodziną pani Doroty. Daje jej ogromne wsparcie oraz pomaga rozwiązywać problemy. To już III edycja projektu systemowego „Aktywna rodzina” w gminie Lubawa.
Asystent rodzinny: pomocnik, mediator/doradca ma przede wszystkim zmienić stosunek osób w rodzinie do własnej wartości, zwiększyć ich poczucie wpływu na własne życie, podnieść samoocenę. Indywidualna pomoc służy rozwojowi kompetencji poszczególnych członków rodziny (rodziców, dzieci), osiągania wyznaczonych przez nich celów, wzbudzeniu w nich wiary w swoje możliwości oraz motywowaniu do podejmowania działań, do tej pory uznawanych za niemożliwe. Asystent rodzinny wraz ze swoimi podopiecznymi tworzy indywidualny plan pomocy w celu wyjścia rodziny z kryzysu. Motywuje do większej aktywności społecznej, uzupełniania kwalifikacji, podejmowania pracy zarobkowej, zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami uczestniczek projektu.
– Takie nowatorskie rozwiązanie to trafiony pomysł – mówi Dorota Szczepańska, uczestniczka III edycji projektu systemowego „Aktywna rodzina”, który realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa. – Współpraca z asystentem daje mi wiele korzyści.
Bezpieczeństwo i swoboda
Paulina Brodzik, która opiekuje się rodziną pani Doroty szybko zaskarbiła sobie przychylność domowników. Daje ogromne wsparcie rodzinie oraz pomaga rozwiązywać problemy.
– Możemy swobodnie rozmawiać w zaciszu domowego ogniska – opowiada pani Dorota. – Otrzymujemy ogromne wsparcie duchowe. Osoba z zewnątrz, do której mam pełne zaufanie, lepiej postrzega nasz problem i szybko go diagnozuje.
Asystent działa także jako mediator, pomagając w konfliktach rodzinnych.
– Można rzec, że to taki anioł ogniska domowego – dodaje pani Szczepańska.
Pierwszy kontakt
– Nie było problemów z nawiązaniem kontaktu – zaznacza pani Dorota. – Bardzo dobrze układają się także relacje moich córek z panią Pauliną. Nie mogą się doczekać kolejnej wizyty.
Asystent rodzinny jako przyjaciel domu uczestniczy w życiu rodzinnym. Oprócz wsparcia psychologicznego i rozmów bardzo często wybiera się na spacery z córkami pani Doroty.
– Kiedy mam problem zawsze mogę się zwierzyć pani Paulinie, która bardzo się angażuje i zawsze mnie wspiera – kontynuuje pani Dorota.
Asystent rodzinny mobilizuje także do dbania o czystość i porządek w domu.
Same korzyści
Udział w projekcie systemowym „Aktywna rodzina” przyczynia się do zwiększenia poczucia własnej wartości oraz uczy zachowań eliminujących destrukcyjne nawyki w rodzinie.
– Od kiedy odwiedza mnie pani Paulina mam lepsze samopoczucie i wiem, że jest osoba, do której mogę się zwrócić o pomoc z każdym problemem bez względu na jego rodzaj – podkreśla pani Dorota. – Jeżeli Ośrodek Pomocy Społecznej będzie realizował podobny projekt w przyszłym roku, na pewno wezmę w nim udział. Nie ma się czego wstydzić. Kiedy mamy problem najczęściej unikamy go, ponieważ się wstydzimy. Asystent rodzinny pomaga właśnie nam go rozwiązać, służąc kompleksową pomocą jako dobry duch ogniska domowego.
Asystent wspiera również swoich podopiecznych w podejmowaniu aktywności społecznej, zachęca bezrobotnych do podjęcia pracy, łagodzi ewentualne konflikty z sąsiadami czy rodziną. Do jego zadań należy też motywowanie podopiecznych do podnoszenia kwalifikacji, przełamywaniu kompleksów, walki z kryzysami wynikającymi z trudności i niepowodzeń. Asystent koordynuje dzieci w nauce oraz rodziców w niwelowaniu błędów opiekuńczo-wychowawczych.
Projekt „Aktywna rodzina” daje kompleksową pomoc w różnych dziedzinach życia. Dodatkowo uczestnicy korzystają z poradnictwa psychologicznego i prawnego.