Fundacje. Nie zapomnijcie o sprawozdaniu i nie składajcie go na ostatnią chwilę!
Fundacje składają sprawozdania z działalności do swoich ministrów do końca roku. Zwykle więc przypominamy im o tym w grudniu. Ale w 2019 r. warto przymierzyć się do tego obowiązku wcześniej. Dlaczego?
Powodem jest zmieniony rok wcześniej wzór sprawozdania. Wprowadzono do niego nowe elementy. Żeby je uwzględnić trzeba się będzie napracować więcej niż zwykle. Dlatego właśnie już teraz namawiamy fundacje – zacznijcie pracować nad sprawozdaniem i nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę.
Kiedy fundacje wysyłają sprawozdanie swojemu ministrowi
Fundacje to organizacje pozarządowe, nad którymi (w pierwszej kolejności) nadzór sprawują poszczególni ministrowie. Powstając i rejestrując się w KRS fundacje deklarują czym się będą zajmować i zgodnie z tematyka swoich działań objęte są nadzorem danego ministerstwa. Nadzór ten polega między innymi na zbieraniu przez ministerstwa sprawozdań fundacji.
Obowiązek sprawozdawczy fundacji zapisany jest w art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach.
art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach: Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.
Sprawozdanie fundacji powinno być sporządzone i wysłane do odpowiedniego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym.
Oznacza to, że sprawozdania fundacji za rok 2018, sporządzane są i wysyłane do odpowiedniego ministra do końca 2019 r. Sprawozdać możemy się w połowie roku, a nawet i wcześniej. Ale nie możemy tego zrobić później. W 2019 r. nie warto zwlekać ze złożeniem sprawozdania, do czego wrócimy jeszcze w dalszej części artykułu.
Które fundacje w ogóle nie muszą składać sprawozdania z działalności do ministra
Fundacje możemy podzielić na dwie grupy: na te, które do końca roku muszą dostarczyć nadzorującemu je ministrowi sprawozdanie z działalności i na te, które nie muszą. Od czego to zależy?
Jest grupa fundacji zwolniona z obowiązku sprawozdawania się ministrowi. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie miały obowiązek sprawozdać się do 15 lipca (niektóre do 30 listopada). Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
art. 12 ust. 2a ustawy o fundacjach: Przepisu ust. 2 [o obowiązku złożenia sprawozdania ministrowi] nie stosuje się do fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, które zamieściły na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie merytoryczne z działalności oraz sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Fundacja nie składa więc sprawozdania do swojego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym jeśli:
- ma status organizacji pożytku publicznego, oraz
- wywiązała się z obowiązku sprawozdawczego organizacji pożytku, czyli w odpowiednim terminie umieściła swoje sprawozdanie w bazie sprawozdań OPP (bazę tą prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - https://niw.gov.pl/opp/sprawozdania-opp).
Jak wygląda sprawozdanie z działalności fundacji
Składając sprawozdanie do właściwego ministra fundacje posługują się wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji.
Rozporządzenie w kolejnych punktach wymienia informacje, które powinny znaleźć się w sprawozdaniu. Większość informacji wskazywanych przez rozporządzenie to informacje o charakterze finansowym. Sporządzenie sprawozdania będzie więc wymagało współpracy z naszym „działem księgowym” - również ze względu na zmiany, jakie wprowadzono do sprawozdania z początkiem 2019 r.
Dlaczego w 2019 r. nie należy czekać ze sprawozdaniem do końca roku
Minister Sprawiedliwości zmienił rozporządzenie w sprawie ramowego zakresu 15 grudnia 2018 r., a wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Fundacje sprawozdając się za 2018 r. powinny sporządzać sprawozdanie z uwzględnieniem tych zmian. Zmiany były dostosowaniem zakresu sprawozdań do wymogów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. NGO argumentowały, że takie wdrożenie przepisów o praniu pieniędzy nie jest potrzebne i nakłada na organizacje nadmierne obciążenia. Głos organizacji nie został jednak wysłuchany.
Zmiany w rozporządzeniu określającym ramowy zakres sprawozdania fundacji oznaczają m.in. konieczność wyodrębniania form płatności (gotówka lub przelew) przy opisie kosztów i przychodów.
W praktycy takie wyodrębnienie na potrzeby sprawozdania może być bardzo pracochłonne. Właśnie z tego powodu nie warto czekać ze sprawozdaniem do ostatniej chwili, szczególnie jeśli fundacja prowadzi wiele różnorodnych działań i często stosuje płatności gotówkowe.
ZOBACZ:
Wykorzystujemy tu tekst rozporządzenia z uwzględnieniem zmian, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. przygotowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (rozporządzenie na stronie Ministerstwa).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23