Forum Darczyńców. Opodatkowanie darowizn zbieranych w ramach akcji crowdfundingowych
– Proponowane zmiany będą miały (…) wpływ na setki tysięcy osób potrzebujących pomocy. Forum Darczyńców w Polsce informuje o przyjętych przez Sejm nowych zasadach opodatkowania darowizn i apeluje o niewprowadzanie tych zmian.
Sejm przyjął ustawę, która wprowadza opodatkowanie środków zebranych w ramach zbiórek społecznościowych. Warto podkreślić, że zmiany nie dotyczą opodatkowania organizacji społecznych. Chodzi tu o podatek, który muszą zapłacić osoby fizyczne prowadzące zrzutki na swoje cele (crowdfunding).
Premier i inni politycy PiS zaczęli dystansować się wobec zmian już w środę po artykule w Dzienniku Gazecie Prawnej. W piątkowym wywiadzie dla Interii premier powiedział:
Temat zbiórek i podatku od darowizn jest zamknięty?
– Wracamy do przepisów przychylnych osobom przekazującym i otrzymującym środki. Bardzo często w morzu dobrych intencji pojawiają się błędy. I tak było tym razem. Wydałem już dyspozycje Ministerstwu Finansów. Działalność charytatywna, wspieranie innych to niezwykle ważne wartości społeczne.
Link to artykułu: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-mateusz-morawiecki-zmienmy-konstytucje-i-zabierzmy-rosyjskie,nId,6573575
7 lutego projektem zmian w tym zakresie zajmie się Senat i zapowiedziano, że senatorowie PiS zgłoszą poprawkę polegającą na wykreśleniu z ustawy przepisów nakładających podatek od zbiórek społecznościowych.
Forum Darczyńców. Apel o niewprowadzanie zmian dotyczących opodatkowania darowizn zbieranych w ramach zbiórek społecznościowych (crowdfundingowych)
Art. 5 pkt 2 projektu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych (dalej: „projekt”) wprowadza opodatkowanie środków zbieranych przez obywateli w zbiórkach społecznościowych (crowdfundingowych).
Zbiórki społecznościowe polegają na tym, że wiele osób wspiera finansowo wybrany cel w formie indywidualnych wpłat. Zbiórki tego typu nie zawsze mają związek z działalnością pożytku publicznego, ale często ich celem jest pomoc osobom w dramatycznych sytuacjach życiowych związanych np. z chorobą, sytuacją mieszkaniową lub dotkniętych katastrofą naturalną. W wielu przypadkach środki zebrane w ten sposób stanowią jedyną możliwość opłacenia usług medycznych, które nie są finansowane w ramach systemu ochrony zdrowia. Proponowane zmiany będą miały zatem wpływ na setki tysięcy osób potrzebujących pomocy.
Wyrażamy nasz sprzeciw wobec tego, że tak istotna zmiana nie była przedmiotem konsultacji społecznych (została dodana w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie), a na oficjalnych stronach sejmowych brakuje informacji o jej przyczynach i skutkach. Dodatkowo stoi ona w sprzeczności z celem projektu, którym miało być zmniejszenie obciążeń podatkowych.
Apelujemy o zmianę art. 5 pkt 2 projektu, oraz aby potencjalne zmiany dotyczące zbiórek społecznościowych zostały skonsultowane ze środowiskiem osób korzystających ze zbiórek oraz z organizacjami społecznymi, w szczególności tymi, które specjalizują się w pomocy indywidualnej. Konsultacje powinny trwać odpowiednio długo, aby można było określić potrzeby tej grupy i jej obawy oraz wspólnie wypracować odpowiednie rozwiązanie.
Źródło: Forum Darczyńców
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.