Od 2019 roku standardem jest wypłacanie wynagrodzeń na konto. Te organizacje, które jeszcze w 2018 roku wypłacały wynagrodzenia w gotówce, muszą poinformować o tym swoich pracowników do 22 stycznia.
Choć prawdopodobnie w większości NGO przelewy pensji są praktyką starą i ugruntowaną, to jednak nie jest wykluczone, że są też takie organizacje pozarządowe, które nadal płaciły swoim pracownikom w sposób tradycyjny.
Wynagrodzenie w gotówce od 1 stycznia 2019 roku nie jest standardem. Takim standardem są przelewy na konto („wypłaty na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy”).
Pracodawca ma obowiązek poinformować o tym pracowników (którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych) do 22 stycznia 2019 roku, a także uzyskać od nich informację o numerze konta.
Jeśli poinformowany pracownik złoży wniosek, że nadal chce otrzymywać pensję w gotówce, pracodawca jest zobowiązany uszanować jego wolę. Pracownik może o to wnioskować teraz (w ciągu 7 dni), ale też może zrobić to w innym momencie i od tego momentu nowa-standardowa forma wypłacania wynagrodzenia (przelewem na konto) zmieni się na „do rąk własnych”.
art. 86 paragraf 3 Kodeksu pracy – od 1 stycznia 2019 roku
Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
art. 10 ustawy zmieniającej Kodeks pracy (ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją)
1. Pracodawca, w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, informuje, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie za pracę do rąk własnych, o obowiązku:
1) podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, albo
2) złożenia wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.
2. Pracownik podaje pracodawcy numer rachunku płatniczego albo składa pracodawcy wniosek dotyczący dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę do rąk własnych w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od dnia otrzymania od pracodawcy informacji, o której mowa w ust. 1.
(…)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.