Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych zakończyła w Olsztynie cykl konferencji na temat efektywnych metod aktywizacji zawodowej osób po 45. roku życia, w kontekście reformy emerytalnej. Dzięki współpracy ERKON z fińskim stowarzyszeniem „Kynnys ry Turun Toimikunta” powstał innowacyjny „Model zatrudnienia wspomaganego osób po 45. roku życia – Wiek Gorącego Ziemniaka”.
Podczas konferencji „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” w czterech regionach Polski - województwach: mazowieckim, lubelskim, podlaskim - ERKON zaprezentował innowacyjny model aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych, będący wynikiem współpracy z fińskim stowarzyszeniem „Kynnys ry Turun Toimikunta”. Celem cyklu debat było zainspirowanie do tworzenia lokalnych inicjatyw, dotyczących wspomagania zatrudnienia osób po 45 roku życia ze szczególnym uwzględnieniem kobiet oraz osób z niepełnosprawnością.
- Zarówno w Lublinie, Białymstoku, Warszawie, jak i w Olsztynie spotkaliśmy się z żywym zainteresowaniem i merytoryczną dyskusją na temat aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych. W każdym z regionów jest to bardzo aktualna kwestia i poszukiwane są nowe rozwiązania problemów w zatrudnieniu osób tzw. „wieku gorącego ziemniaka”. Uczestnicy konferencji z Powiatowych Urzędów Pracy rozważali możliwość implementacji modelu w reprezentowanych przez nich regionach. Model jest już na etapie pełnego wdrażania w województwie warmińsko-mazurskim – powiedziała Eliza Popławska-Jodko, Koordynator Programu „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” w Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.
Innowacyjne rozwiązanie proponowane przez ERKON, które polega na połączeniu wszystkich aspektów aktywności osoby bezrobotnej, tj. zdrowotną, psychospołeczną i zawodową, uwzględnia indywidualizację potrzeb osób długotrwale nieaktywnych zawodowo. Charakteryzujące model podejście „WYSZKOLIĆ – ZATRUDNIĆ – UTRZYMAĆ W ZATRUDNIENIU”, gwarantuje skuteczność wprowadzenia na rynek pracy osoby bezrobotnej oraz utrzymanie przez nią zatrudnienia. Połączenie powyższych elementów zwiększa efektywność działań publicznych i niepublicznych instytucji rynku pracy.
Projekt „Indywidualne ścieżki zatrudnienia” uwzględnia zaangażowanie do współpracy przy implementacji modelu zarówno przedstawicieli instytucji publicznych (rządowych i samorządowych), jak i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz aktywizacji zawodowej osób długotrwale bezrobotnych po 45 roku życia.
Honorowy patronat nad cyklem konferencji objęli Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, PFRON oraz POPON.
Pobierz
-
Patronat
786135_201207101545510592 ・38.72 kB
Źródło: Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych