Dzisiaj obchodzimy Dzień Włóczykija! Z tej okazji zapraszamy na wyprawę z Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz": będzie można nie tylko zlokalizować geodezyjny środek Warszawy, ale także znaleźć się w środku Mazowsza!
Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz” to nasz laureat w Konkursie S3KTOR 2018 – redakcja serwisu warszawa.ngo.pl wyróżniła ich inicjatywę Nie_odlegla.pl za nieszablonowe połączenie obchodów święta patriotycznego, pasji krajoznawczej i aktywności obywatelskiej.
Piękne, interesujące, zachwycające, ciekawe
Nie_odlegla.pl była zaproszeniem do krajoznawczego świętowania stulecia niepodległości: odwiedzania i dzielenia się z innymi miejscami w Polsce, które – choć nieodległe – to niekoniecznie znane, a jednak piękne, interesujące, zachwycające, ciekawe.
– Uznaliśmy, że fajnie byłoby zrobić coś utrzymanego w duchu naszego stowarzyszenia. Mamy wrażenie, że duża część obchodów jest bardzo poważna, patetyczna i centralna. Koncentruje się na wielkich wydarzeniach i postaciach. I nie chodzi tylko o to, co organizuje strona państwowa, obywatelskie pomysły również zmierzają w tym kierunku. Dla nas jest to rodzaj kapitulacji: nie znajdujemy innego języka, by się tą rocznicą cieszyć. Stąd pomysł nastawiony na lokalność: wszystkie ruchy ciążą w stronę Warszawy, a my zmierzamy w odwrotną stronę – tłumaczył Jan Wiśniewski z Towarzystwa „Krajobraz”.
Więcej o Nie_odległej możecie przeczytać tutaj: Nasz kraj taki piękny
Mały pępek świata
Zaproszenie do odkrywania Polski różnorodnej, nieoczywistej, pełnej ciekawostek i urokliwych zakątków jest aktualne nadal.
Już w najbliższą sobotę, 27 lipca 2019 r., Towarzystwo we współpracy z geodezyjną akcją Honorowy Południk Krakowski zaprasza na wyprawę krajoznawczą z geodezyjnego środka miasta Warszawy do geodezyjnego środka województwa mazowieckiego w Markach.
Krajoznawstwo jest super
Towarzystwo Krajoznawcze „Krajobraz” to organizacja, która przywraca zapomnianą ideę krajoznawstwa. Fascynuje ich Polska - jej krajobraz, przyroda, architektura, historia. Pracują z samorządami, mieszkańcami i lokalnymi instytucjami, pomagając im docenić lokalne walory przyrodnicze, architektoniczne. Współczesnym językiem opisują krajobraz, który ich otacza. Prowadzą warsztaty, pomagają w przygotowaniu strategii Wydają także przewodniki. Ostatnio ukazał się „Po kolei. Przewodnik podwarszawski”, zbiór reportaży i bedeker w jednym, pierwszy autorski przewodnik Krajobrazu!
„Po Kolei. Przewodnik podwarszawski” to publikacja, zachęcająca mieszkańców Warszawy oraz okolic do turystyki i rekreacji na szlaku mazowieckich linii kolejowych.
– Odwiedziliśmy między innymi Podkowę Leśną, Modlin, Sulejówek, Otwock, Urle i kilkanaście innych miejscowości. W każdej z nich oglądaliśmy znane i mniej znane zabytki oraz ciekawe miejsca, spotykaliśmy mieszkańców i lokalne stowarzyszenia, robiliśmy zdjęcia i tworzyliśmy dokumentację – zachęcają autorzy
Przewodnik można nabyć na stronie: http://sklep.krajobraz.org/
Inne publikacje dostępne na stronie http://www.towarzystwokrajobraz.pl/
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23