Dzieci gotują dla dzieci – ruszył sezon świątecznych spotkań kulinarnych
2 grudnia dzieci uczestniczące w kulinarnym projekcie edukacyjnym prowadzonym przez Fundację Szkoła na Widelcu przygotowały ucztę świąteczną dla swoich chorych rówieśników. To było niezwykłe spotkanie.
Przez cały listopad Fundacja Szkoła na Widelcu prowadziła warsztaty kulinarne z grupą dzieci i młodzieży na warszawskim Mokotowie. W ramach tego mini projektu - Wyzwanie Gotowanie – kursanci zdobywali podstawowe umiejętności kulinarne. Organizatorzy przygotowali cykl edukacyjny, podczas którego dzieci z trzech grup wiekowych nauczyły się przygotowywać śniadanie, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.
Finałem warsztatów było przygotowanie samodzielnie przez kursantów świątecznego spotkania dla podopiecznych Fundacji Mam Marzenie i Fundacji Nasze Dzieci. Kulinarne przygotowania odbywały się przez cały dzień pod czujnym okiem edukatorów kulinarnych i wolontariuszy Fundacji Szkoła na Widelcu oraz Grzegorza Łapanowskiego – prezesa i założyciela tej Fundacji. W menu znalazło się mnóstwo świątecznych przysmaków m.in.: pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, śledziowa sałatka z pieczonymi burakami, pasztet z białej fasoli i gruszki, pasztet z cieciorki z nutą orzechową oraz pyszne świąteczne desery. Uczestnicy mogli też ozdobić pierniki naturalnymi lukrami i zabrać je do domu, aby kogoś nimi obdarować lub powiesić na choince. Rozbudziliśmy razem ducha Świąt. Klimatyczny obiad odbył się w studiu kulinarnym Food Lab Studio i zgromadził blisko 80 osób. Gościem spotkania była też zastępca burmistrza Mokotowa Monika Gołębiewska-Kozakiewicz.
Wyzwanie Gotowanie jest elementem prowadzonego od maja na mokotowskim Wierzbnie interdyscyplinarnego projektu „LSW Wierzbno” współfinansowanego przez Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Projekt jest skierowany do dzieci, młodzieży w wieku 6-18 lat, rodziców a nawet nauczycieli. Przedsięwzięcie jest wynikiem porozumienia partnerskiego czterech organizacji – Stowarzyszenia w Stronę Marzeń, Fundacji Centrum Edukacji Liderskiej, Stowarzyszenia KARAN oraz Stowarzyszenia Amfora. Działania będą trwały aż do końca 2019 roku. Celem projektu jest przede wszystkim zmotywowanie dzieci do nauki, integrację społeczności lokalnej, uatrakcyjnienie czasu wolnego a także zajęć szkolnych, pokazanie edukacji z innej strony i pozwolenie dzieciom i młodzieży na działanie w obszarach, które ich najbardziej interesują.