Organizacje pożytku, które mogą korzystać z tzw. drugiego terminu na sprawozdanie OPP, muszą zrealizować swój obowiązek najpóźniej w poniedziałek 2 grudnia. Gdzie wysyłamy sprawozdanie, kto składa je w drugim terminie oraz jak się realizuje ten obowiązek? Przypominamy.
Obowiązek sprawozdawczy OPP
Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Bazę sprawozdań OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Składanie sprawozdań do bazy sprawozdań OPP to ważny obowiązek – od jego realizacji zależy czy OPP będzie mogła zbierać 1,5%.
Dla kogo jest drugi termin?
Drugi – PÓŹNIEJSZY – termin składania sprawozdań OPP do bazy NIW przewidziano dla organizacji pożytku publicznego, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy.
Przypomnienie: pierwszy termin, termin dla OPP, które mają rok obrotowy taki sam jak kalendarzowy, minął 15 lipca. Lipcowy termin to termin standardowy, którego musi się trzymać większość organizacji pożytku.
Ustawa o działalności pożytku wskazuje, że OPP, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy, zamieszczają sprawozdania w bazie sprawozdań OPP do 30 listopada.
artykuł 23 ustęp 6b ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Organizacja pożytku publicznego, której rok obrotowy nie jest rokiem kalendarzowym, zamieszcza na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej zatwierdzone sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności, o których mowa w ust. 1-2 i 2b, w terminie do dnia 30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który jest składane sprawozdanie finansowe i sprawozdanie merytoryczne.
OPP, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy – w 2024 r. składają sprawozdania do bazy sprawozdań OPP do 2 grudnia (30 listopada wypada w sobotę, więc w tym roku mamy jeszcze dodatkowe dwa dni na realizację tego obowiązku).
Sprawozdanie OPP - TYLKO przez internet 🛜
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
👉Baza sprawozdań OPP na stronach Narodowego Instytutu Wolności
Jakie sprawozdania umieszczamy w bazie sprawozdań OPP?
W bazie sprawozdań OPP zamieszamy:
- sprawozdanie merytoryczne OPP (wg wzorów z rozporządzenia - więc na ten temat piszemy jeszcze poniżej) oraz
- sprawozdanie finansowe (z ustawy o rachunkowości).
OPP mają specjalne obowiązki sprawozdawcze. Są one ważne, ponieważ od ich realizacji zależy czy będą mogły zbierać 1,5%. Obowiązki te nie zwalniają OPP ze składania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego czy KRS. Są ich uzupełnieniem. Ponadto przy ich realizacji korzystamy ze sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Jak wyglądają sprawozdania OPP
Obowiązują dwa wzory sprawozdań merytorycznych organizacji pożytku publicznego:
- sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
- sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł.
Roczne sprawozdanie merytoryczne sporządza się zgodnie z wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Rozporządzenie to zostało zmienione w 2023 r. z powodu przekształcenia się 1% w 1,5% (zmiana dotyczyła jednak tylko wielkości procenta - sam zakres i kształt sprawozdania nie zmienił się).
W praktyce zaglądanie do rozporządzenia nie jest konieczne, ponieważ jak wskazano wyżej, przy wysyłce sprawozdania korzystamy z gotowego formularza z bazy NIW (zobacz też: Instrukcja wypełniania sprawozdania merytorycznego, PDF, niw.gov.pl).
więcej o sprawozdaniach OPP w PORADNIK: Sprawozdanie OPP
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23