POD LUPĄ: Dlaczego (nie) pracuję w organizacji? Mirella Panek-Owsiańska: Jasne i ciemne strony administracji, biznesu i akademii
Doświadczenia pracy w różnych sektorach pomagają zrozumieć współczesny świat i poznać rozmaite punkty widzenia. Osoby zarządzające organizacjami pozarządowymi powinny posiadać doświadczenie pracy w innym sektorze oraz możliwości stałego kontaktu i wymiany doświadczeń z osobami kierującymi firmami czy instytucjami publicznymi.
Najdłuższy staż mam w sektorze pozarządowym, jednak miałam szczęście pracować także w administracji publicznej, biznesie i współpracować z kilkoma uczelniami wyższymi. Każdy sektor nauczył mnie czego innego, a wszystkie te umiejętności przydają się w zarządzaniu organizacją pozarządową.
Administracja – porządek przede wszystkim
Od administracji publicznej organizacje pozarządowe mogą nauczyć się przede etosu pracy na rzecz państwa i nadzoru nad obiegiem dokumentów.
Moja praca w administracji publicznej, a konkretnie w gabinetach politycznych ministerek sprawiedliwości Hanny Suchockiej i Barbary Piwnik, nauczyła mnie szacunku do formalnego obiegu dokumentów.
Każdy list czy dokument miał swój numer, po zadekretowaniu przez minister trafiał do odpowiedniego departamentu, a następnie do archiwum (tradycyjnego w czasach przed cyfryzacją). Porządek w papierach przydawał się, kiedy trzeba było wrócić do jakiejś sprawy albo odnaleźć konkretny dokument. Nieocenionym źródłem wiedzy była też pani, która roznosiła korespondencję po piętrach i miała zeszyt, w którym wszystko było zapisane.
Pracując już w innych obszarach również spotkałam wiele wspaniałych i zaangażowanych urzędniczek i urzędników. Były to osoby oddane swojej pracy, wierzące w służbę cywilną, które potrafiły zarządzać wielomilionowymi skomplikowanymi projektami z dużymi zespołami ludzi. Często jednak czuły, że ich kompetencje merytoryczne i doświadczenie nie są należycie doceniane i wykorzystywane przez zwierzchników.
Niestety obserwacja pracy w administracji nauczyła mnie też, że może to być machina, którą bardzo trudno zmienić. Doskonale funkcjonuje nawet bez kierownictwa politycznego, a zmieniający się ministrowie często wydają się wręcz przeszkadzać urzędnikom w wykonywaniu obowiązków. Widziałam także wielu pełnych energii i pomysłów młodych ludzi, których hierarchiczność systemu oraz brak możliwości wpływu na decyzje szybko ustawiały we „właściwym” miejscu w szeregu.
Biznes – zrobić a nie robić
Biznes z kolei uczy efektywności: tego, żeby zrobić a nie robić, osiągnąć a nie osiągać. Uczy także strategicznego podejścia do rozwoju, planowania, analizy ryzyk i podejmowania decyzji, kiedy nie warto wchodzić w jakiś projekt. Wiele firm, zwłaszcza tych podążających drogą CSR-u (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu), dba o rozwój swoich pracowników i pracowniczek, zapewniając im szkolenia, kursy, udział w konferencjach czy wsparcie mentorskie. Konkretnie postawione cele rozwojowe są dla wielu osób dobrą miarą zwiększania własnych kompetencji.
Także doświadczenie bycia indywidualnym przedsiębiorcą lub przedsiębiorczynią może być bardzo cenne, uczy bowiem zarządzania czasem, przygotowywania profesjonalnych ofert czy obsługi klienta.
Z drugiej strony w korporacyjnej rzeczywistości bardzo często człowiek jest tylko narzędziem do osiągnięcia celu biznesowego, które łatwo wymienić, a firmy nie uwzględniają specyficznych potrzeb lub sytuacji domowo-rodzinnych. Preferują pewien typ osobowości, niekoniecznie doceniając wkład i zaangażowanie osób mniej przebojowych lub narcystycznych. W dużych strukturach dobrze odnajdują się osoby, które umieją lawirować w skomplikowanych układach ludzko-projektowych.
Akademia – kto pyta nie błądzi
Świat akademicki nauczył mnie krytycznego myślenia, rzetelnego poszukiwania źródeł i ich sprawdzania. Zajęcia ze studentami i studentkami to z kolei lekcja otwartości na ich potrzeby i ćwiczenia z umiejętności pokazania jak zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce. To także ciągłe doskonalenie metodologii nauczania – miałam szczęście, że wiele narzędzi do pracy online wykorzystywałam jeszcze przed pandemią Covid-19.
Ciemną stroną uczelni, zwłaszcza dla stałych pracowników i pracowniczek, może być hierarchiczność oraz zamknięcie w swojej teoretycznej bańce. Często problemem jest także brak chęci uczenia się nowych technik, co niestety widać na wielu akademickich prezentacjach. W oczy rzuca się także nierówność w traktowaniu pracowników i pracowniczek naukowych oraz osób pracujących w administracji.
Uczmy się od siebie nawzajem!
Uważam, że doświadczenia pracy w różnych sektorach są bardzo ważne, pomagają bowiem zrozumieć współczesny świat i poznać rozmaite punkty widzenia. Osoby zarządzające organizacjami pozarządowymi powinny według mnie posiadać doświadczenie pracy w innym sektorze oraz możliwości stałego kontaktu i wymiany doświadczeń z osobami kierującymi firmami czy instytucjami publicznymi.
Wiele problemów prezesów i prezesek jest bardzo podobnych pomimo różnicy skali, dlatego niezwykle wartościowe jest przenoszenie wiedzy i doświadczeń pomiędzy sektorami. Bardzo dużo można nauczyć się dyskutując o konkretnych case’ach.
Chciałabym także, żeby wszystko to co dobre i wartościowe w III Sektorze – partycypacyjność, misyjność czy możliwość wpływu na decyzje, nie mówiąc już o umiejętnościach pozafinansowego motywowania pracowników i pracowniczek, udało się pokazać innym sektorom. Bo z wielu rozwiązań mamy prawo być dumni i dumne. Dla mnie osobiście III Sektor, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami jest nadal najlepszym miejscem pracy.
Mirella Panek-Owsiańska – zawodowo zajmuję się zmienianiem świata na lepszy, od ponad 20 lat pracuję na styku sektora akademickiego, biznesu, organizacji pozarządowych, polityki i administracji. Szkolę, moderuję, komentuję dla mediów, występuję publicznie, piszę o CSR, zarządzaniu różnorodnością, przywództwie kobiet, komunikacji społecznej i politycznej, fundraisingu i organizacjach pozarządowych. W codziennym życiu zawodowym konsultuję, doradzam i łączę biznes, organizacje pozarządowe i działalność akademicką.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. We wrześniu tematem tym jest praca.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu "POD LUPĄ":
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.