Dane w NGO: jak z nich korzystać, jak prezentować i jakich narzędzi używać?
W danych tkwi ogromny potencjał. Mogą stanowić podstawę dla większości decyzji podejmowanych w organizacji pozarządowej. Pytanie tylko, czy umiemy je gromadzić i analizować? Przedstawiamy serię artykułów Klaudii Stano, z których dowiesz się, dlaczego warto zbierać dane, jak przygotowywać czytelne i skuteczne wykresy i z jakich narzędzi korzystać.
Analiza i komunikacja danych odgrywają kluczową rolę w organizacjach społecznych, które chcą skutecznie realizować swoją misję. Dane mogą pomóc budować profesjonalny wizerunek organizacji oraz wzmacniać jej przekaz. Dobrze przedstawione informacje zwiększą wiarygodność i pomagają przekonać darczyńców oraz partnerów do wspierania działań NGO-sów.
Dane są również nieocenione w zrozumieniu i naświetlaniu problemów społecznych, na które odpowiada organizacja. Dzięki nim możemy monitorować zmieniające się potrzeby społeczności i efektywniej realizować swoją misję.
Bieżący dostęp do aktualnych danych znacznie usprawnia codzienną pracę organizacji. Ułatwia przygotowywanie raportów, wniosków grantowych czy rozmów z darczyńcami, pozwalając skupić się na kluczowych działaniach, a nie na poszukiwaniach potrzebnych informacji. Inwestycja w narzędzia do monitorowania i analizy danych szybko przynosi wymierne korzyści, oszczędzając czas i zwiększając efektywność pracy zespołu.
Dlaczego dane są ważne dla organizacji społecznej?
Dane, dane, dane – wszędzie ich pełno i wszędzie o nich mowa. Jak jednak wykorzystać potencjał danych w organizacji społecznej, która nie działa dla zysku? Po co gromadzić i analizować dane? Jaki jest zwrot z tej inwestycji? Pokażę Ci na przykładach, w jaki sposób dane pomagają nam od wielu lat rozwijać bezpłatne projekty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli w Fundacji Katalyst Education.
Jak prezentować dane w organizacji społecznej? 11 praktycznych wskazówek
Spotkania, konferencje, raporty, media społecznościowe – to miejsca, w których często prezentujemy dane organizacji lub statystyki z branży. Jak sprawić, aby wykresy, które pokazujemy, były czytelne i skuteczne? Poznaj dobre praktyki wizualizacji danych i dowiedz się jak unikać najczęstszych błędów.
Bezpłatne narzędzia do tworzenia wykresów i map w NGO
Poznaj darmowe i intuicyjne programy do prezentacji danych – alternatywy dla Excela. Odkryj narzędzia takie jak Datawrapper, Flourish, Looker Studio, Arkusze i Prezentacje Google, które pomogą Twojej organizacji tworzyć atrakcyjne i czytelne wizualizacje danych. Nawet bez specjalistycznej wiedzy, z łatwością stworzysz z ich pomocą wykresy, mapy i interaktywne prezentacje, które wzmocnią komunikację Twojej organizacji. Zobacz, jak w praktyce wykorzystać te narzędzia, aby efektywnie przekazywać kluczowe informacje w przystępny sposób i angażować odbiorców.
Rozpocznij bezpłatny kurs: Wizualizacja danych – narzędzia do opowiadania historii opartych o dane
Na koniec mamy dla Ciebie bezpłatny kurs e-learningowy nt. wizualizacji danych, przygotowany przez Wojciecha Wilka. Kurs został zaprojektowany dla osób, które chcą nauczyć się wizualizacji danych, aby skuteczniej przedstawiać informacje i promować swoje działania. Zapewnia kompleksowe wprowadzenie do narzędzi i technik wizualizacji, od tworzenia infografik, pojedynczych wykresów aż po dashboardy z bazami danych. W toku tego kursu poznasz 3 aplikacje umożliwiające przygotowanie interaktywnych wizualizacji (również w planie darmowym) oraz zasady, które pomogą Ci prezentować dane w optymalny sposób.
Czego się nauczysz:
- dowiesz się jak krok po kroku rozpocząć pracę w wybranych narzędziach (Datawapper, Infogram, Looker Studio),
- poznasz najważniejsze zasady, o których należy pamiętać, przygotowując wykresy, wizualizacje i infografiki,
- dowiesz się jak przygotować dane do wizualizacji.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Odwiedź blog Sektor 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych materiałów. Zapraszamy!
Źródło: sektor 3.0