Wizualizacja danych w organizacji społecznej – opowiadaj historie w oparciu o dane [bezpłatny kurs]
Organizacje społeczne muszą skutecznie zarządzać ogromnymi ilościami informacji, aby podejmować trafne decyzje i efektywnie wdrażać działania. Jednak, aby dobrze wykorzystywać dane, musimy je przeanalizować i zrozumieć. Pomagają w tym wizualizacje, czyli przedstawienie informacji w obrazowy sposób, umożliwiający lepsze zrozumienie informacji i wydobycie cennych wniosków. Naucz się je tworzyć z naszego kursu.
Weź udział w bezpłatnym kursie e-learningowym pt. Wizualizacja danych - narzędzia do opowiadania historii opartych o dane przygotowanym przez Sektor 3.0.
Dlaczego wizualizacja danych jest ważna?
Przez prezentację danych w prostej i atrakcyjnej formie, wizualizacje wspierają w interpretacji zależności, które mogą być nieoczywiste, kiedy np. widzimy je w tabeli Excela. Dodatkowo pomagają zaprezentować rezultaty projektu lub badania i mogą być wykorzystywane w planowaniu dalszej współpracy, pozyskiwaniu środków czy działaniach rzeczniczych.
Dzięki wizualizacjom skomplikowane zestawienia i analizy statystyczne stają się przystępne i zrozumiałe dla każdego, niezależnie od poziomu wiedzy technicznej. Mogą być one także wykorzystywane do podkreślenia konkretnych problemów lub trendów, które organizacja chciałaby uwypuklić. Co jeszcze umożliwiają wizualizacje?
- Pozwalają na przekształcenie złożonych zestawów danych w czytelne, graficzne prezentacje. To ułatwia zrozumienie relacji między różnymi elementami, identyfikację wzorców oraz szybsze wnioskowanie.
- Graficzne prezentacje danych są znacznie bardziej przystępne niż suche liczby i tekst. Wizualizacje wspierają w szybkim przekazywaniu informacji, co jest kluczowe w organizacjach społecznych, gdzie skomplikowane tematy muszą być łatwo zrozumiane przez różne grupy odbiorców i interesariuszy.
- Wizualizacje pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji, dostarczając zespołom klarownych obrazów sytuacji. To umożliwia szybsze reagowanie na zmiany oraz dostosowywanie działań.
- Przekazywanie informacji za pomocą wizualizacji jest bardziej angażujące, co z kolei zwiększa skuteczność komunikacji wewnątrz organizacji oraz w relacjach z zewnętrznymi partnerami.
Kiedy warto wykorzystać wizualizację danych?
Analiza trendów i wzorców: Wizualizacja jest nieoceniona przy analizie długoterminowych trendów i wzorców w danych, co pozwala na przewidywanie przyszłych kierunków działań (np. popularność tematów, formatów spotkań).
Prezentacje dla interesariuszy: Podczas spotkań z interesariuszami, wizualizacje są doskonałym narzędziem do przedstawiania wyników, postępów projektów oraz planów strategicznych (np. ewaluacja, diagnoza, rezultaty projektów).
Monitorowanie wydajności: W organizacjach pozarządowych, szczególnie działających na rzecz zmian społecznych, monitorowanie wydajności jest kluczowe (wskaźniki, skuteczność działań komunikacyjnych, kanały dotarcia do odbiorców, a nakład włożonej pracy). Wizualizacje ułatwiają śledzenie postępów i identyfikację obszarów wymagających uwagi.
Jakie dane chcesz pokazać?
Różne typy wizualizacji mogą być wykorzystywane w zależności od specyfiki danych i celu, jaki ma spełniać prezentacja. Wykresy słupkowe i kołowe są najczęściej stosowane do prezentacji procentowego rozkładu lub porównania wielkości. Mapy ciepła są natomiast doskonałe do ilustrowania zróżnicowania jakiegoś zjawiska w przestrzeni. Infografiki to z kolei skuteczne narzędzie do opowiadania historii za pomocą danych, łączące elementy graficzne z krótkimi tekstami. Dlatego też, zanim wybierzesz narzędzie i sposób wizualizacji, warto zastanowić się nad tym, jakie dane chcesz pokazać. W tej checkliście (tu możesz pobrać plik PDF) znajdziesz przykładowe rodzaje informacji.
Wizualizacja danych – jakie narzędzie wybrać?
Wybór odpowiedniego narzędzia do tworzenia wizualizacji jest równie ważny. Istnieje wiele programów i aplikacji, które oferują szeroki zakres możliwości, od prostych diagramów po zaawansowane interaktywne wizualizacje, oraz dashboardy do zarządzania danymi. Wybór zależy od rodzaju informacji, jakie mamy do przekazania, jak również od odbiorcy, do którego skierowana jest nasza prezentacja. Ważne jest, aby wybrana przez nas forma była jak najbardziej czytelna i zrozumiała dla odbiorcy.
Jeśli chcesz poznać narzędzia i sposób ich działania, weź udział w darmowym kursie e-learningowym pt. Wizualizacja danych — narzędzia do opowiadania historii opartych o dane przygotowanym przez Sektor 3.0.
Podczas kursu:
- poznasz najważniejsze zasady, o których należy pamiętać, przygotowując wykresy, wizualizacje i infografiki,
- dowiesz się jak przygotować dane do wizualizacji,
- dowiesz się jak krok po kroku rozpocząć pracę w wybranych narzędziach.
- i otrzymasz certyfikat potwierdzający ukończenie kursu.
Wizualizacja danych w organizacji pozarządowej – podsumowanie
Na koniec, warto podkreślić, że wizualizacja danych to nie tylko sposób na uporządkowanie i zrozumienie informacji, ale również na zwrócenie uwagi na najważniejsze kwestie i pobudzenie do dalszych badań lub działania. Powinna być traktowana jako kluczowy element strategii, pozwalający na skuteczne zarządzanie danymi i osiąganie zakładanych celów. Dzięki niej organizacje mogą bardziej świadomie kierować swoimi działaniami, podejmować trafne decyzje oraz skutecznie komunikować się z otoczeniem.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektor 3.0 i dołącz do naszego newsletteru, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0