Co będzie ważne we współpracy Miasta i organizacji w 2023 roku?
Co roku, w programie współpracy z organizacjami pozarządowymi, Miasto określa priorytetowe zadania publiczne. Na czym skupimy się w 2023 roku?
Priorytetowe zadania publiczne w zakresie współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi określone są na podstawie zapisów znajdujących się w Strategii #Warszawa2030, w Programie Rozwoju Współpracy do 2025 r. i w innych dokumentach strategicznych, w dokumentach wykonawczych do nich oraz w programach przyjętych zgodnie z odrębnymi przepisami.
Priorytetowe zadania publiczne wskazane do realizacji w rocznym programie współpracy w 2023 roku to:
- dyskusja nad zmianą systemu wyborów do WRDPP w kierunku szerszej współpracy ze środowiskiem organizacji;
- wypracowanie spójnych zasad kontroli merytorycznej i finansowej realizacji zadań publicznych;
- wprowadzenie w systemie realizacji zadań publicznych możliwości rozwoju instytucjonalnego organizacji przy realizacji zadania publicznego.
Dyskusja o zmianach w systemie wyborów do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (WRP)
Był to postulat zgłoszony przez organizacje. Dyskusję zainagurowano jeszcze w 2022 r. - podczas Forum Komisji Dialogu Społecznego, które odbyło się w grudniu. Wówczas przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych mieli okazję zgłaszać swoje pomysły na to, jak ich zdaniem powinny wyglądać wybory do WRP i jak powinno funkcjonować to ciało. Więcej o tym można przeczytać w naszej relacji: FKDS. Pierwsze podejście do zmian w trybie wyborów do Warszawskiej Rady Pożytku
Przeczytaj: FKDS. Pierwsze podejście do zmian w trybie wyborów do Warszawskiej Rady Pożytku >
Wyniki tej dyskusji mają zostać przedstawione wszystkim komisjom dialogu społecznego. Będzie można się z nimi zapoznać i zgłosić także swoje uwagi. Na podstawie tego materiału Centrum Komunikacji Społecznej przygotuje projekt uchwały dotyczącej zmiany trybu wyborów Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Projekt będzie konsultowany z organizacjami.
Wypracowanie spójnych zasad kontroli merytorycznej i finansowej realizacji zadań publicznych;
Jest to postulat od lat zgłaszany przez organizacje pozarządowe - aby ujednolicić zasady, według których poszczególna biura i dzielnice przeprowadzają kontrole merytoryczne i finansowe realizacji zadań publicznych.
Prace nad przygotowaniem tych zasad toczyły się w Centrum Komunikacji Społecznej już w zeszłym roku. W tym poznamy ich efekty: propozycje zmian. Póki ich nie znamy, poczytajcie, co w 2022 r. w serwisie warszawa.ngo.pl pisaliśmy o kontrolach realizacji zadania publicznego .
Przeczytaj: Na co zwrócić uwagę, realizując projekt? Rozliczenie i kontrola >
Przeczytaj: Kontrola realizacji zadania publicznego. Jak się do niej przygotować? >
Zachęcamy też do obejrzenia nagrania z live'a warszawa.ngo.pl. W czasie rozmowy z Mirosławem Starzyńskim z Urzędu Dzielnicy Ochota i Joanną Krasnodębską ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) wyjaśnialiśmy m.in., czym jest kontrola realizacji zadania publicznego, jak przebiega i na co zwracają uwagę urzędnicy.
Możliwość rozwoju instytucjonalnego organizacji przy realizacji zadania publicznego
Przez kilka lat w Warszawie ogłaszany był konkurs na rozwój instytucjonalny organizacji. Wiele stołecznych stowarzyszeń i fundacji skorzystało z tej możliwości i uzyskało dofinansowanie potrzebne np. na remont lub doposażenie swoich siedzib lub na rozwój kompetencji osób realizujących działania i misję danej organizacji. Z powodów m.in. finansowanych Miasto zaprzestało wspierania organizacji w ten sposób, chociaż uzyskanie środków na rozwój instytucjonalny nadal było możliwe w ramach poszczególnych konkursów "branżowych". Jednak nie we wszystkich biurach i dzielnicach stosowano tę praktykę.
W 2023 roku na poziomie miejskim mają zostać zaproponowane zmiany, które umożliwiałyby rozwój instytucjonalny organizacji przy realizacji zadania publicznego.
Priorytetowe zadania z 2022 r.
W 2022 roku priorytetowymi zadaniami publicznymi było:
- szerokie działania informacyjne dla organizacji pozarządowych dotyczące dostępności;
- łagodzenie skutków pandemii;
- upowszechnianie wiedzy wśród organizacji pozarządowych i urzędników na temat zakupu usług od organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą lub odpłatną działalność pożytku publicznego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23