Chcesz zbierać 1% w 2020 r. ? Zarejestruj status pożytku do 30 listopada 2019
Organizacją pożytku publicznego nie zostajemy z przypadku. Nie robimy też tego powodowani nagłym impulsem. Ubieganie się o status OPP powinno być przemyślaną decyzją NGO. Jednak dla porządku przypominamy: wrzesień to jeden z ostatnich dobrych terminów na zarejestrowanie w KRS statusu OPP i w konsekwencji znalezienie się na liście uprawnionych do otrzymywania 1%.
Możliwość zbierania środków z 1 procenta podatku to jedno z uprawnień organizacji pożytku publicznego (OPP). Aby móc przyjmować 1 procent, organizacja musi więc mieć status organizacji pożytku publicznego. Musi również znaleźć się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1 proc. za dany rok podatkowy. Wykaz ten prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (NIW) - publikowany jest na stronach NIW.
Aktualny wykaz ogłaszany jest do 15 grudnia każdego roku. Wykaz OPP uprawnionych do zbierania 1% przy rozliczeniach podatkowych za rok 2019 musi zostać ogłoszony do 15 grudnia 2019 r.
Jak znaleźć się w wykazie OPP uprawnionych do 1%
W przypadku większości organizacji pożytku publicznego, aby znaleźć się w wykazie OPP uprawnionych do zbierania 1 procenta, nie wystarczy tylko samo posiadanie statusu OPP. Organizacje pożytku muszą w terminie wywiązywać się ze specjalnych obowiązków sprawozdawczych. Jeśli tego nie zrobią, nie zostaną umieszczone w wykazie.
Nowe OPP w wykazie - bez sprawozdań
Jednak NGO dopiero uzyskujące status OPP są w wyjątkowej sytuacji. Jeśli rejestrują status pożytku w 2019 r., to sprawozdanie OPP do bazy sprawozdań złożą dopiero w 2020 r. Zostaną jednak uwzględnione w wykazie uprawnionych do otrzymania 1 procenta przy rozliczeniach za 2019 r., mimo że nie składały jeszcze sprawozdania OPP. To dlatego, że obowiązek dotyczący sprawozdań OPP obejmie je dopiero w kolejnym roku.
W ich przypadku ważne jest jednak spełnienie innego warunku: muszą uzyskać status OPP, czyli mieć w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) wpis o jego nadaniu, najpóźniej do 30 listopada (włącznie z tym dniem) roku podatkowego, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1 procent podatku.
Organizacje pozarządowe, które uzyskują status pożytku w 2019 – a szczególnie te, które właśnie teraz zaczynają się o niego starać – muszą zdążyć do 30 listopada 2019 r., żeby znaleźć się w wykazie uprawnionych do zbierania 1%.
Co zrobić, aby zostać organizacją pożytku publicznego
Organizacja pozarządowa ma status OPP, kiedy spełnia wymogi ustawy oraz uzyskała potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Status uzyskuje się na wniosek - NGO zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do KRS o jego nadanie. Sąd sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie warunki i potwierdza nabycie statusu OPP.
WARUNKI Z USTAWY
organizacja jest podmiotem mogącym ubiegać się o status pożytku (takim podmiotem będzie stowarzyszenie zarejestrowane w KRS oraz fundacja, ale ustawa wymienia też inne rodzaje podmiotów mogące ubiegać się o status)
prowadzi działalność pożytku publicznego od co najmniej 2 lat i działa na rzecz ogółu społeczności lub wyodrębnionej grupy (ale nie wyłącznie na rzecz swoich członków)
ma kolegialny organ kontroli
ma odpowiednio uregulowaną działalność gospodarczą (jeśli ją prowadzi), dostosowane zapisy w statucie i niekaranych członków organu zarządzającego
Czy KRS zdąży nadać status pożytku do 30 listopada
Staranie się przez organizację o status OPP pod wpływem impulsu, którym jest koniec roku i perspektywa znalezienia się na liście uprawnionych do otrzymywania 1%, to oczywiście zły pomysł. Organizacja, która decyduje się zostać OPP, musi wcześniej przeanalizować zarówno przywileje, jak i obowiązki organizacji pożytku, dostosować statut, organy kontroli, sprawdzić, czy spełnia inne wymagania. Ale zakładamy, że wszystko to już zrobiła i ma gotowy wniosek do sądu. Składa wniosek o zarejestrowanie statusu OPP. Pozostaje jednak wątpliwość: czy sąd zdąży przed 30 listopada?
Składając wniosek i licząc na jego szybkie rozpatrzenie warto być naprawdę uważnym i starannym. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na uzyskanie statusu przed 30 listopada. Jeśli we wniosku pojawią się nawet banalne pomyłki i będzie potrzeba ich poprawienia, wymiana korespondencji z sądem i wszelkie wymagane procedurą czynności mogą spowodować, że nie zdążymy na czas.
Trudno ustalić, kiedy jest ostatni moment na złożenie wniosku do sądu rejestrowego. Niektóre przeciążone sądy potrzebują wielu miesięcy na analizę najprostszych wniosków, w innych miesiąc w zupełności wystarcza. Wydaje się, że składając wniosek teraz - na przełomie września i października - możemy mieć nadzieję, że status zarejestrujemy w terminie. Później to już raczej loteria.
Zobacz też: Jak zostać OPP? Materiały po webinarium portalu ngo.pl [film]
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.