Adam Bodnar został wybrany na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Głosowało na niego 239 posłów. Kontrkandydatka – Zofia Romaszewska otrzymała 155 głosów poparcia. Posłowie prezentujący kandydaturę Adam Bodnara podkreślali, że jest on popierany przez liczne grono organizacji pozarządowych.
Debata sejmowa nad oboma kandydaturami na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich nie była długa, ale nie obyło się bez emocji. Wywołał je głównie poseł Dariusz Joński (SLD), popierający kandydaturę Adama Bodnara, który w swym wystąpieniu odniósł się także do kandydatury Zofii Romaszewskiej. Sugerował m.in., że jej wybór na to stanowisko spowoduje cofnięcie się państwa do średniowiecza, ponieważ kandydatka reprezentuje ksenofobiczne i zamknięte myślenie o państwie. Stwierdził także, że jej wybór na to stanowisko sprawi, że nie będzie to rzecznik praw obywatelskich, ale pogromca praw obywatelskich.
– Zofia Romaszewska jest rzecznikiem praw obywatelskich od 40 lat i nie zmieni tego żadne, nawet najbardziej obraźliwe wystąpienie – na słowa posła Jońskiego odpowiedziała posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS). Przedstawiając sylwetkę Zofii Romaszewskiej, popieranej przez to ugrupowanie, podkreślała jej wieloletnie zasługi i zaangażowanie w obronę i pomoc osobom potrzebującym w czasach PRL i po 1989 roku.
Wystąpienie posła Jońskiego nie spodobało się nie tylko posłom prawicowym, ale wywołało konsternację także na lewicy.
– Podpisałam się pod listą poparcia dla Adama Bodnara, ale nie pod wystąpieniem uzasadniającym tę kandydaturę – mówiła m.in. Wanda Nowicka, podkreślając wielki szacunek jaki należy się dla dorobku Zofii Romaszewskiej. – Mam nadzieję, że poseł Joński nie wyświadczył tym niedźwiedziej przysługi Adamowi Bodnarowi.
Ostatecznie jednak posłowie zagłosowali za Adamem Bodnarem. Oddali na niego 239 głosów. Na Zofię Romaszewską – 155.
Źródło: inf. własna