5 powodów, dlaczego warto diagnozować organizację pod względem kompetencji cyfrowych
Transformacja cyfrowa ostatnich lat stawia nowe wyzwania przed organizacjami trzeciego sektora. Jak im sprostać? Jak przygotować się do wprowadzenia zmian technologicznych w codziennym funkcjonowaniu NGO? Pomocne okaże się diagnozowanie kompetencji cyfrowych.
Czym są kompetencje cyfrowe?
Kompetencje cyfrowe to umiejętności posługiwania się komputerem oraz innymi technologiami i wykorzystywania ich m.in. w pracy.
W TechSoup wyróżniamy sześć obszarów transformacji cyfrowej, w ramach, których pracownicy organizacji pozarządowych powinni rozwijać swoje kompetencje. Są to:
- zarządzanie programami społecznym
- fundraising
- komunikacja i marketing
- działania operacyjne i współpraca
- sprzęt i infrastruktura IT
- bezpieczeństwo cyfrowe.
Dlaczego warto diagnozować organizację pod względem kompetencji cyfrowych?
1️⃣ Poznasz mocne i słabe strony swojej organizacji
W czym leży siła Twojej organizacji non-profit? Jakie sfery działania wymagają rozwoju? Dokonując diagnozy kompetencji cyfrowych, możesz zidentyfikować obszary, w których doskonale sobie radzicie oraz te, w których nie wykorzystujecie pełnego potencjału dostępnych technologii.
2️⃣ Zidentyfikujesz luki kompetencyjne w zespole
Poznając kompetencje cyfrowe, dowiesz się, w jakim zakresie Twoi pracownicy potrzebują szkoleń oraz rozwoju umiejętności twardych. Edukacja osób związanych z organizacją pozwoli efektywniej realizować Wasze cele. A skoro o celach mowa…
3️⃣ Komfortowo określisz priorytety działań
Dzięki diagnozie organizacji pod względem kompetencji cyfrowych z łatwością określisz priorytety działań. Czy dotychczas skupialiście się na zadaniach z zakresu komunikacji i marketingu? To świetnie! Może się jednak okazać, że kluczowe jest podjęcie działań dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego, aby zapewnić sobie stabilne funkcjonowanie w sieci.
4️⃣ Opracujesz kompleksową strategię zmian
Wiedza o priorytetach to nie wszystko! Jakich działań należy podjąć się w poszczególnych obszarach? Jak wprowadzać zmiany zgodnie z misją organizacji? Jakie narzędzia wykorzystywać? Zdiagnozowanie kompetencji cyfrowych sprawi, że zaprojektowanie wieloobszarowej strategii okaże się prostym i przyjemnym procesem.
5️⃣ Zweryfikujesz skuteczności narzędzi
Wiedząc, jakie są mocne i słabe strony Twojej organizacji w zakresie kompetencji cyfrowych, kompleksowo ocenisz efektywność obecnych procesów i narzędzi. Co więcej, ocena ta stanie się wygodniejsza, gdy w przyszłości wprowadzisz nowe technologie.
Kiedy warto diagnozować kompetencje cyfrowe organizacji?
Już wiesz, dlaczego warto diagnozować NGO pod względem kompetencji cyfrowych. A kiedy jest na to dobry moment?
Najdogodniejszy jest okres powstawania organizacji i tworzenia jej ram funkcjonowania. Jeżeli jednak ten proces jest już za Tobą, nie martw się! Wyróżniamy jeszcze kilka sytuacji, w których szczególnie zachęcamy do weryfikacji kompetencji cyfrowych.
Zastanów się nad tym, gdy:
- obserwujesz, że organizacja jest gotowa do nauki
- planujesz zainwestować w nowe technologie
- zastanawiasz się, jak rozwijać NGO.
Choć tak naprawdę prawie każdy czas jest odpowiedni, aby dowiedzieć się więcej o swojej organizacji.
Jak poznać kompetencje cyfrowe organizacji pozarządowej?
Zastanawiasz się, jak zdiagnozować organizację pod względem kompetencji cyfrowych? Skorzystaj z bezpłatnego narzędzia Diagnoza Potrzeb Cyfrowych (DPC) opracowanego przez TechSoup. Dzięki niemu:
- określisz kompetencje cyfrowe
- zidentyfikujesz obszary, które wymagają dalszego rozwoju
- poznasz konkretne rozwiązania i narzędzia technologiczne spersonalizowane do potrzeb Twojej organizacji.
Już niedługo zaprosimy Cię na serię bezpłatnych webinarów, która rozwinie umiejętności NGO z sześciu obszarów transformacji cyfrowych. Dołącz do naszego newsletteru, aby dostać informację o zapisach.
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Źródło: Techsoup Polska