Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
1 września 2026: Prezydent czyta o fatalnych skutkach „lex Czarnek”
Społeczne Towarzystwo Oświatowe
Ustawa „lex Czarnek” trafiła na biurko prezydenta. Społeczne Towarzystwo Oświatowe apeluje do głowy państwa o skorzystania z prawa weta. Stowarzyszenie w niekonwencjonalny sposób zwraca uwagę na konsekwencje podpisania ustawy. STO przesłało Andrzejowi Dudzie artykuł, który może przeczytać już za kilka lat, jeśli „lex Czarnek” wejdzie w życie.
Jakie „Wiadomości z przyszłości” otrzymał prezydent? Oto kilka przykładów:
- „We wrześniu tradycyjnie zaczyna się szkoła, ale od kilku lat jest to określenie nieco „na wyrost”. Dzieci faktycznie wracają z wakacji i przebywają w budynkach szkolnych, nie oznacza to jednak, że się uczą. Zwłaszcza lekcje z przedmiotów ścisłych rozpoczynają się z opóźnieniem, a od 2023 roku przybywa miejscowości, w których uczniowie nie mieli lekcji matematyki lub fizyki przez prawie cały semestr.”
- „Na razie dzieci i rodzice muszą sobie radzić na własną rękę. Niestety, zapotrzebowanie na dodatkowe lekcje wzrosło tak bardzo, że prywatnych korepetytorów brakuje już teraz, a ceny korepetycji wzrosły o prawie 100%”.
- „(…) trwają prace nad nową ofertą dla szkół – w miastach, w których brakuje nauczycieli, lekcje mają być już na stałe prowadzone zdalnie przez pedagogów z innych miejscowości”.
Przeczytaj:
-
Co poszło nie tak czyli szkoła po lex Czarnek
pdf ・2.26 MB
Źródło: Społeczne Towarzystwo Oświatowe
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.