1,5% w deklaracjach podatkowych. Pytania i odpowiedzi ze strony podatki.gov.pl
Czy mogę przekazać 1,5% nie posługując się komputerem? Nigdy wcześniej nie wskazywałem OPP w Twój e-PIT - jak to zrobić? Czy 1,5% może przekazać za mnie ZUS? Korzystanie z alokacji odbywa się podczas rozliczenia z urzędem skarbowym. A rozliczenie, samo w sobie, nie jest takie proste. Również przekazywanie 1,5% może rodzić pytania i wątpliwości. Warto rozwiać niektóre z nich.
W portalu nie oferujemy informacji o charakterze instrukcji dla podatnika "jak rozliczyć się z urzędem skarbowym, zastosować ulgi, wypełnić zeznanie wspólnie z małżonkiem etc.". To nie nasze kompetencje. Przekonujemy do 1,5% i na nim się koncentrujemy. Ale wiemy, że samo rozliczenie też jest ważne. Dlatego polecamy wybrane informacje na ten temat, bazując na oficjalnych podpowiedziach resortu finansów zgromadzonych w serwisie podatki.gov.pl. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to w rozliczeniu podatków, ale przede wszystkim spowoduje, że skutecznie i bezproblemowo przekażecie SWÓJ 1,5%!
Od 2023 roku mamy 1,5%!
W 2023 r. podatnicy przekazują 1,5% zamiast 1%. Ta zmiana związana jest z podatkową rewolucją, która miała miejsce na początku 2022 r. Jednak mimo większej kwoty "procenta" organizacje obawiają się, że nie uda im się zebrać tyle, co w ubiegłych latach i sukces alokacji wyhamuje. Dlatego tym bardziej ważna jest wasza pamięć i aktywność! Wspierajcie OPP i nie zapominajcie o 1,5%. Więcej o zmianie 1% na 1,5% w artykule: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego.
1,5% – wybrane pytania i odpowiedzi z serwisu podatki.gov.pl
Co z 1,5% na OPP osób, które rok wcześniej przekazały 1% na organizację, która przestała istnieć/straciła status OPP?
Jeżeli OPP nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden nr KRS OPP. W tym wypadku możesz wpisać nr KRS innej OPP albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.
Co jeśli nie wskazałem w zeznaniu za rok ubiegły OPP, a chciałbym przekazać 1,5% wybranej organizacji w tym roku?
W zeznaniu przygotowanym dla ciebie w usłudze Twój e-PIT nie będzie wskazana żadna OPP. Aby uzupełnić zeznanie tylko w tym zakresie, wybierz usługę Twój e-PIT po zalogowaniu się w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl:
- przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Ten sposób logowania jest najwłaściwszy dla podatnika, szczególnie gdy nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28,
- używając aplikacji mObywatel,
- używając swoich danych podatkowych: PESEL albo NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2021, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2022 rok (np. PIT-11) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2021.
Informacje o przekazaniu 1,5% podatku na rzecz OPP będą widoczne na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Aby wskazać KRS wybranej organizacji, wybierz opcję „wybierz organizację".
Skorzystasz z #TwójePIT, gdy zalogujesz się do #TwójeUS. Możesz to zrobić na kilka sposobów:
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) February 16, 2023
✔️ Profilem Zaufanym
✔️ e-Dowodem
✔️ przez #eBankowość
✔️ aplikacją #mObywatel
Do Twój e-PIT zalogujesz się też danymi podatkowymi.
Sprawdź, co wpisać ➡️ https://t.co/tLIHE7Wzlz pic.twitter.com/TcTQOpZ1zu
Jak mogę sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP, jeśli nie posługuję się komputerem?
Zeznania sporządzone przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Możesz złożyć zeznanie w formie papierowej. Takie zeznanie, które sporządzisz samodzielnie i wskażesz w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
Czy jeśli rozlicza mnie organ rentowy i w ubiegłym roku przekazałem 1%, to czy ZUS może przepisać OPP do rozliczenia?
Podatnik może przekazać 1,5% podatku, wskazując wybraną OPP w swoim zeznaniu PIT lub oświadczeniu PIT-OP. Organ rentowy nie uwzględnia tej informacji w deklaracji, może to zrobić tylko podatnik za pomocą oświadczenia PIT-OP lub w składanym zeznaniu PIT.
Jeśli złożyłem w ubiegłym roku zeznanie w usłudze Twój e-PIT i przekazałem 1% podatku, to w kolejnym roku muszę wypełnić zeznanie tylko po to, żeby przekazać 1,5%?
Nie. Jeżeli w poprzednim roku wybrałeś OPP, której przekazałeś 1% podatku, to w kolejnych latach będzie ona automatycznie uwzględniana w usłudze Twój e-PIT. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy OPP, której chcesz przekazać 1,5%, nadal znajduje się w wykazie OPP uprawnionych do 1,5% podatku należnego.
Co z osobami, które nie posługują się komputerem, w jaki sposób będą mogły sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP?
Zeznania sporządzone w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Podatnik – podobnie jak w poprzednich latach – może złożyć PIT w formie papierowej. Takie rozlicznie, które podatnik sporządzi samodzielnie i wskaże w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
👉 Koniecznie zobacz WSZYSTKIE pytania i odpowiedzi dotyczące 1,5% zgromadzone w serwisie podatki.gov.pl [KLIKNIJ i zjedź na dół strony]
Pamiętaj: to Ty decydujesz, której OPP chcesz przekazać swój 1,5% podatku!
Komu przekazać 1,5%? OPP szukaj na pozytek.ngo.pl
POZYTEK.NGO.PL to najlepsze miejsce do znalezienia organizacji pożytku publicznego! Lista organizacji, którym możesz przekazać 1,5% podatku – POZYTEK.NGO.PL [KLIKNIJ]
Dlaczego 1,5% jest ważny?
Zamiana 1% na 1,5%. Jak to tego doszło? Czytaj w artykule: 1,5% dla organizacji pożytku publicznego.
Źródło: podatki.gov.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.