Rozliczając się z podatków, czy to na papierze, czy za pośrednictwem usługi Twój-ePIT, pamiętajcie o 1,5%. Jeśli samo rozliczenie jest dla Was skomplikowane warto zajrzeć do serwisu podatki.gov.pl. Zwracamy uwagę szczególnie na sekcję zbierającą pytania i odpowiedzi dotyczące możliwości korzystania z 1,5%.
W portalu nie oferujemy informacji o charakterze instrukcji dla podatnika "jak rozliczyć się z urzędem skarbowym, zastosować ulgi, wypełnić zeznanie wspólnie z małżonkiem etc.". To nie nasze kompetencje. Przekonujemy do 1,5% dla OPP i na tym się koncentrujemy. Ale wiemy, że samo rozliczenie też jest ważne. Dlatego polecamy wybrane informacje na ten temat, bazując na oficjalnych podpowiedziach resortu finansów zgromadzonych w serwisie podatki.gov.pl. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to w rozliczeniu podatków, ale przede wszystkim spowoduje, że skutecznie i bezproblemowo przekażecie SWÓJ 1,5%!
[pogrubienia w odpowiedziach pochodzą od redakcji, kolejność pytań jest inna niż w serwisie podatki.gov.pl, zaprezentowane pytania i odpowiedzi będą przydatne głównie dla osób, które rozliczają się korzystając z usługi Twój-ePIT]
1,5% – wybrane pytania i odpowiedzi z serwisu podatki.gov.pl
Co z osobami, które nie posługują się komputerem, w jaki sposób będą mogły sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP?
Zeznania sporządzone w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Podatnik – podobnie jak w poprzednich latach – może złożyć PIT w formie papierowej. Takie rozlicznie, które podatnik sporządzi samodzielnie i wskaże w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
Co z 1,5% na OPP osób, które rok wcześniej przekazały 1,5% na organizację, która przestała istnieć/straciła status OPP?
W usłudze Twój e-PIT w przygotowanym przez urząd skarbowy rozliczeniu PIT będziesz mieć automatycznie wskazany numer KRS OPP, której przekazałeś 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego).
Jeżeli OPP nie znajduje się w wykazie, pozycja dotycząca OPP będzie pusta.
Czy w usłudze Twój e-PIT będzie przepisany taki sam cel szczegółowy, jaki podatnik wskazał podczas przekazywania 1,5% w zeznaniu za rok ubiegły (np. konkretny podopieczny fundacji)?
Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w PIT przygotowanym przez urząd skarbowy. Można zmienić dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy. Przekazanie 1,5% to wybór podatnika.
Co jeśli podatnik nie wskazał w zeznaniu za rok ubiegły OPP, a chciałby przekazać 1,5% wybranej organizacji w tym roku?
W zeznaniu przygotowanym dla podatnika w usłudze Twój e-PIT nie będzie wskazana żadna OPP. Aby uzupełnić zeznanie tylko w tym zakresie, podatnik musi wybrać usługę Twój e-PIT po zalogowaniu się w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl:
- przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód, aplikację mObywatel lub bankowość elektroniczną,
- używając swoich danych podatkowych (PESEL albo NIP i data urodzenia; łączna kwota przychodu z rozliczenia za rok 2022, jedna kwota przychodu z jednej, dowolnej informacji od płatników za 2023 rok (np. PIT-11, który podatnik otrzymał od pracodawcy) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za rok 2022,
Informacje o przekazaniu 1,5% podatku na rzecz OPP będą widoczne na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Aby wskazać KRS wybranej organizacji podatnik musi wybrać opcję „Dodaj” w sekcji „1,5% podatku dla OPP".
Zeznanie podatkowe przygotowane w usłudze Twój e-PIT za 2023 r. jest dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r.
Czy kwota 1,5% podatku z ubiegłego roku będzie przepisana do zeznania za rok bieżący?
Nie, kwota 1,5% podatku jest wyliczana na podstawie bieżącego rozliczenia i stanowi 1,5% podatku należnego.
Co z emerytami i rencistami, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wskazania OPP w PIT-OP (czyli z osobami rozliczanymi przez organy rentowe)?
PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania PIT, będzie funkcjonować tak samo jak w ubiegłych latach. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej – wysyłka np. pocztą).
Jak emeryt/rencista może przekazać 1,5% podatku, jeśli ma kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty „0” i nie ma profilu zaufanego (PZ) lub bankowości elektronicznej? Czy może to zrobić przez e-Deklaracje lub papierowo? W jaki sposób powinien podpisać się w e-Deklaracjach?
Jeśli podatnik nie ma możliwości założenia PZ, nie korzysta z bankowości elektronicznej, ani nie dysponuje kwotą przychodów albo kwotą nadpłaty albo do zapłaty, które są niezbędne do zalogowania się, aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, to może złożyć PIT-OP papierowo.
👉 Koniecznie zobacz WSZYSTKIE pytania i odpowiedzi dotyczące 1,5% zgromadzone w serwisie podatki.gov.pl [KLIKNIJ i zjedź na dół strony]
Pamiętaj: to Ty decydujesz, której OPP chcesz przekazać swój 1,5% podatku!
Polecamy skorzystanie z listy OPP na POZYTEK.NGO.PL. W serwisie znajduje się aktualna lista organizacji pożytku publicznego, na które można przekazywać 1,5% w 2024 roku. POZYTEK.NGO.PL umożliwia przeszukiwanie listy, wybieranie OPP z konkretnej miejscowości czy zajmujących się określonymi sprawami (np. pomocą społeczną, obroną demokracji, walką o prawa człowieka etc.).
Warto poświęcić czas na przemyślany wybór OPP. Tej JEDNEJ spośród ponad 9 tysięcy. Zachęcamy!
Źródło: podatki.gov.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.