Zostało 10 dni na decyzję o wyborze księgowości podatkowej i zgłoszenie
Małe NGO-sy mogą ułatwić sobie życie, prowadząc uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (księgowość podatkową). Decydując się na to, muszą w terminie poinformować o swoim wyborze urząd skarbowy. Dla większości organizacji pozarządowych zainteresowanych UEPIK termin na zgłoszenie minie z końcem stycznia.
Styczeń miesiącem uproszczonej ewidencji – księgowości podatkowej! Ze względu na ważne dla NGO-sów i UEPIK terminy. Dlatego w styczniu zaprosiliśmy na lajw NGO.pl o uproszczonej ewidencji (nagranie znajdziesz poniżej). I dlatego ostatni raz przypominamy o mijającym niedługo terminie.
Sprawdź czy nie wybrać uproszczonej ewidencji – zadecyduj – poinformuj urząd skarbowy. Masz jeszcze chwilę. Zbieramy informacje, które pomogą w podjęciu decyzji.
Dla kogo uproszczona ewidencja
Możliwość stosowania uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów pojawiła się w 2015 roku. To propozycja na łatwiejsze ogarnięcie finansów małej organizacji.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje, że uproszczoną ewidencję prowadzić mogą organizacje pozarządowe, które m.in.:
- nie prowadzą działalności gospodarczej,
- nie mają statusu organizacji pożytku publicznego,
- nie osiągają rocznych przychodów większych niż 100 tys. zł.
Warunków jest więcej i są ściśle opisane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (w artykule 10a).
zobacz koniecznie: Które organizacje mogą prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
UEPIK może być dobry wyborem np. dla stowarzyszenia, które dopiero co powstało, uzyskuje dochody głównie (albo jedynie) ze składek, nie ma perspektyw ani planów dotyczących dotacji. Dla organizacji, nawet młodej, która spodziewa się znacznych darowizn, ponadto poważnie myśli o kilku projektach i ubieganiu się o środki publiczne, wybór nie jest już tak oczywisty. Dylematy te staraliśmy się zarysować podczas spotkania ngo.pl LIVE, którego zapis dostępny jest na naszym profilu na facebooku.
Zobacz nagranie z LIVE: Kiedy, jak i dlaczego wybrać uproszczoną ewidencję?
Spotkanie prowadził Rafał Kowalski, redaktor poradnik.ngo.pl, a na pytania odpowiadał Krzysztof Śliwiński, specjalista do spraw księgowości fundacji i stowarzyszeń, doradca serwisu poradnik.ngo.pl.
Styczeń miesiącem UEPIK. Decydujemy o wyborze i rezygnacji
Styczeń jest miesiącem zgłaszania do urzędu skarbowego decyzji o zamiarze prowadzenia uproszczonej ewidencji (a także o zamiarze, bądź konieczności rezygnacji z niej, a czym pisaliśmy wcześniej).
Zgodnie z art. 10a ust. 3 ustawy o pożytku organizacja musi poinformować urząd o wyborze uproszczonej ewidencji w ciągu pierwszego miesiąca nowego roku podatkowego. W przypadku organizacji, których rok obrotowy zgadza się z rokiem kalendarzowym (a jest ich większość) termin zgłoszenia upływa 31 STYCZNIA.
Zgłoszenie do urzędu skarbowego musi poprzedzić formalna decyzja odpowiedniego organu organizacji pozarządowej. Nie ma wzoru formularza zgłoszenia. Trzeba pamiętać o załączeniu uchwały odpowiedniego organu o wyborze UEPIK.
więcej informacji o formalnościach dotyczących zgłoszenia UEPIK:
Jak rozpocząć prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23