Zniesiony zakaz pracy dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami – komentarz Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”
Po podpisie Ustawy o świadczeniu wspierającym przez Prezydenta RP możemy z radością powiedzieć, że główny postulat Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy” został spełniony: rodzice chorych dzieci – jeśli będą chcieli, to będą mogli i pobierać zasiłek pielęgnacyjny, i podjąć pracę. To rozwiązanie, znacząco poprawia sytuację rodzin dotkniętych niepełnosprawnością. Jesteśmy dumni, że mogliśmy mieć w tym udział.
Kolejną korzystną zmianą jest objęcie zasiłkiem rodzin prowadzących działalność rolniczą, a także – co bardzo ważne – objęcie zasiłkiem wszystkich chorych dzieci w rodzinie.
Bardzo nas cieszy zwiększenie podmiotowości osób z niepełnosprawnością poprzez przyznanie świadczenia wspierającego bezpośrednio im, nie zaś opiekunom.
Niestety, nie ma rozwiązań idealnych. Ustawa o świadczeniu wspierającym, mimo zalet, ma też wady. W politycznym starciu uzyskaliśmy maksimum tego, co można było w obecnych warunkach. Podstawową wadą jest zbyt wysoki próg dostępu do świadczenia wspierającego dla dorosłych.
Sejm odrzucił postulowane przez nas – i całą stronę społeczną – poprawki o przyznaniu świadczenia wspierającego osobom, które uzyskały minimum 50 pkt. w skali określającej potrzebę wsparcia. Jeśli w praktyce okaże się, że taka konstrukcja przepisów niewystarczająca dla potrzebujących, będziemy o tym informować i dążyć do zmiany prawa. Przypominamy, że skala ta jest ustalana na poziomie rozporządzenia właściwego ministra i do jej zmiany nie trzeba nowelizacji ustawy.
Dziękujemy wszystkim, bez których zaangażowania te pozytywne zmiany, będące sporym krokiem we właściwym kierunku, nie miałaby miejsca.
W imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”
Wojciech Zięba
pełnomocnik Komitetu
Magdalena Guziak-Nowak
zastępca pełnomocnika komitetu
Źródło: Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „STOP zakazowi pracy”