Budowa zabezpieczenia przeciwpowodziowego dla mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy oraz troska o przyrodę obszaru Natura 2000 są koniecznością – zgodzili się uczestnicy poniedziałkowego spotkania prezydenta m.st. Warszawy ze stroną społeczną, protestującą przeciwko wycince drzew.
Rozmowy koncentrowały się na praskim odcinku obszaru Natura 2000. Na spotkaniu ustalono, że w środę i czwartek odbędą się spotkania strony społecznej z przedstawicielami ratusza na szczeblu eksperckim.
– Nie możemy sobie pozwolić na ryzyko opóźnienia projektu, moim obowiązkiem jest przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski. – Musimy przestrzegać terminów, pod koniec tygodnia będziemy musieli rozpocząć prace. Ale zrobimy wszystko, co możemy, żeby ograniczyć wycinkę drzew – podkreślił prezydent.
Ekspert strony społecznej, architekt Marek Michałowski, powiedział: – Przedstawiamy propozycję zmiany sposobu budowy zapory przeciwpowodziowej, która naszym zdaniem nie wpłynie znacząco na termin realizacji inwestycji, a jednocześnie pozwoli ocalić znaczną część przyrody w obszarze Natura 2000. Przedstawiciele inwestora zapowiedzieli, że przeanalizują tę propozycję i zweryfikują jej wykonalność przed kolejnym spotkaniem.
W poniedziałek, 10 lutego inwestor również przedstawił propozycję modyfikacji sposobu realizacji inwestycji po zachodniej stronie, tak by maksymalnie ograniczyć zakres wycinki. Inwestor zobowiązał wykonawcę, firmę Skanska (wyłonioną w przetargu) do zastosowania innej, niż wcześniej planowano, maszyny do budowy zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Pozwoli to na znaczące zwężenie pasa robót – obszar potencjalnej wycinki zmniejszy się dzięki temu o ponad 4,5 tys. m2. Wykonawca zobowiązał się też do wykonania nasypu zabezpieczającego mur w taki sposób, by oszczędzić jak najwięcej drzew.
Już wcześniej, na pierwszym spotkaniu, w piątek, 7 lutego, inwestor i przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy zapowiedzieli zmiany po wschodniej stronie ul. Wybrzeże Helskie, dzięki którym uda się zachować część drzew.
Według oceny Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych nowa inwentaryzacja, przeprowadzona przez wykonawcę, wykazała, że z inwestycją kolidują 522 drzewa (402 po stronie zachodniej i 120 po stronie wschodniej).
Źródło: UM Warszawa