- Pierwszy dzień konferencji jest momentem „odpalenia guzika”, wspólnego przyjęcia Strategicznej Mapy Drogowej, przedstawienia jej najważniejszych założeń, misji i wizji, także umocowania jej w strategiach państwa - mówi Weronika Czyżewska. Ponadto spotkanie z prezydenckim ministrem Wojciechem Kolarskim i przedstawicielami ośmiu komitetów wyborczych. Wszytko to na konferencji 15 i 16 października - w rok po VII OFIP-ie. Zapisy do 6 października!
15 października spotykamy się w Warszawie na konferencji „Rok po VII OFIP – Droga do Polski Obywatelskiej”. Co jest celem?
Czym jest „Strategiczna Mapa Drogowa”?
W.C.: - Mapa jest narzędziem, rodzajem kompasu, który prowadzi w stronę wspólnie wypracowanych przez nas celów. Pozwala uwspólnić indywidualne strategie działań osób, organizacji i partnerstw po to, by po połączeniu sił móc działać w sposób bardziej przemyślany, zorganizowany i skuteczny. Mapa ma pomóc w uzyskaniu synergii różnych działań w sektorze, w unikaniu niepotrzebnego dublowania inicjatyw i marnowania środków, w poszukiwaniu dobrych praktyk i efektywnych rozwiązań. Tym wydarzeniem rozpoczynamy cykliczne, coroczne spotkania Stałej Konferencji SMD pod szyldem OFIP-u. Oprócz tego, tak jak do tej pory co trzy lata, na kolejnych dużych OFIP-ach będziemy Mapę weryfikować, aktualizować.
Kogo zaproszacie na tę konferencję?
W.C.: - Na konferencję zapraszamy osoby, które przez ostatni rok pracowały nad SMD, począwszy od wolontarystycznej pracy w Regionalnych Panelach Ekspertów (przygotowanie RFIP), osoby które brały udział w konsultacjach Mapy na kolejnych jej etapach powstawania, osoby działające w Krajowym Panelu Ekspertów, zespole, który mając reprezentantów z RPE nadawał ostateczny kształt Mapie (ok. 200 osób). Zapraszamy wszystkie działaczki i działaczy, którzy dalej chcieliby ją współtworzyć, a przede wszystkim realizować w partnerstwach i koalicjach. To ważny moment, bo od niego zależą dalsze nasze kroki. Dlatego zachęcam do udziału wszystkich, dla których współdziałanie, dzielenie się zasobami, wiedzą, doświadczeniem jest ważne, którzy mają potrzebę zmiany i chcą działać na rzecz zmian m.in. systemowych dla dobra wspólnego.
Co poleciałabyś szczególnie na konferencji?
W.C.: -Pierwszy dzień konferencji jest momentem „odpalenia guzika”, wspólnego przyjęcia Mapy, przedstawienia jej najważniejszych założeń, misji i wizji, także umocowania jej w strategiach państwa.
Chcę podkreślić, że SMD nie skupia się tylko na rozwoju sektora pozarządowego, najważniejsi są w niej obywatele, bo bez nich nie ma organizacji ani jakichkolwiek obywatelskich działań. Dlatego zaprosiliśmy na konferencję Prezydenta RP, aby dowiedzieć się, jakie plany Kancelaria Prezydenta ma względem rozwoju sektora obywatelskiego. W jego imieniu wystąpienie na ten temat wygłosi minister Wojciech Kolarski.
Czy będą inni goście specjalni?
W.C.: -Spotkamy się także z kluczowymi politykami odpowiedzialnymi w swoich środowiskach za kwestie programowe, związane z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego. Przede wszystkim chcemy im przedstawić Strategiczną Mapę Drogową, powiedzieć, że wyznaczone w niej priorytety są dla nas ważne i chcemy je wspólnie realizować.
Razem ze Stowarzyszeniem 61 zaprosiliśmy przedstawicieli ośmiu wiodących komitetów wyborczych. Chcemy dowiedzieć się, co znaczy dla nich Polska silna społeczeństwem obywatelskim, czy taka właśnie powinna być, a jeśli tak, to co w tym celu należy i planują zrobić. Zapytamy jaką rolę we wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego widzą dla organizacji pozarządowych.
Odbędzie się także debata wewnątrzsektorowa, chcemy wspólnie z uczestnikami konferencji, liderami organizacji pozarządowych różnego szczebla (branżowych, federacji, lokalnych organizacji) porozmawiać o uwarunkowaniach realizacji Mapy, o jej kompletności, oszacować szanse i ryzyka jej realizacji.
Co będzie drugiego dnia?
W.C.: -W piątek skupimy się już na planowaniu konkretnych działań w ramach SMD. Aby dobrze się do tego przygotować, zapoznamy się z tegorocznym najświeższym badaniem Stowarzyszenia Klon/Jawor o kondycji III sektora. Później szczegółowo przypatrując się 5 priorytetom Mapy, prześledzimy 15 wyszczególnionych w niej obszarów. Są one związane ze zmianą postaw i zachowań Polaków, podniesieniem jakości życia wszystkich obywateli, zwiększeniem wpływu obywateli, wzmocnieniem społeczności lokalnych i zwiększeniem roli sektora obywatelskiego (tak sformalizowanego, jak i nieformalnego) jako fundamentu społeczeństwa obywatelskiego.
W ramach nich rozpisane są łącznie 33 kierunki działań. Założeniem w realizacji Mapy jest powstanie Partnerstw Tematycznych i Koalicji, które podejmą się realizacji danego kierunku. Na konferencji stworzymy przestrzeń do dyskusji i odnalezienia swojego tematu i obszaru dotychczasowych działań organizacji na Mapie. Nie chodzi nam o budowanie partnerstw zupełnie na nowo. Istnieje sporo koalicji organizacji w ramach jakiegoś tematu, projektu, zależy nam na zmapowaniu tego co się dzieje i podjęciu wspólnej dalszej pracy na rzecz rozwoju sektora. Liczymy na to, że powstaną Partnerstwa Tematyczne, które przez najbliższy czas będą szły wspólną drogą.
Czy na konferencję można się jeszcze zapisać?
Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w konferencji pierwszego dnia przewidziany jest streaming, będzie można śledzić wydarzenie na stronie portalu NGO.pl partnera medialnego konferencji.
Mam nadzieję, że do zobaczenia!
Organizatorem konferencji jest Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, a realizowana jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego z Funduszy EOG.
Źródło: inf. własna ngo.pl