Z dokumentacji składanej do KRS powinno wynikać, że osoby zgłaszane do zarządu wyraziły zgodę na pełnienie funkcji
– KRS w Warszawie zwrócił nam wniosek o rejestrację fundacji z powodu braku dokumentów, o których mowa w art. 19a ust. 5-5d ustawy o KRS. Czy należy osobno sporządzić dwa oświadczenia? – pyta organizacja. Odpowiada ekspertka Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
Pytanie organizacji:
Mamy problem z rejestracją fundacji w KRS. KRS w Warszawie zwrócił nam wniosek z powodu braku dokumentów, o których mowa w art. 19a ust. 5-5d ustawy o KRS. Czy należy osobno sporządzić dwa oświadczenia? Jedno dotyczące zgody na powołanie, a drugie dotyczące adresu do doręczeń? Czyje to powinno być oświadczenie? Osoby uprawnionej do powoływania zarządu (w naszym przypadku jest to Fundator), czy osób reprezentujących organizację, czyli zarząd?
Anna Kuć, doradczyni SCWO, wyjaśnia:
Art . 19a ust. 5 ustawy o KRS stanowi m.in., że „do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć oświadczenia tych osób obejmujące zgodę na ich powołanie oraz ich adresy do doręczeń”.
Oznacza to, że każdy członek zarządu powinien sporządzić oświadczenie o adresie do doręczeń. Natomiast zgoda na pełnienie funkcji jest wymagana np. wtedy, jeśli to inne osoby niż wybrane do zarządu podpisują wniosek o rejestrację fundacji.
Z dokumentacji składanej do KRS powinno wynikać, że osoby zgłaszane do zarządu wyraziły zgodę na pełnienie funkcji. Takim dokumentem jest oświadczenie danej osoby, ale też np. podpis pod wnioskiem do KRS (domniemywa się, że skoro ktoś podpisuje się pod wnioskiem o wpisanie jako członka zarządu do KRS, to znaczy, że się na to zgadza). Nie ma jednak nieprawidłowości jeśli – pomimo że pod wnioskami do KRS podpiszą się członkowie zarządu – ci sami członkowie napiszą też oświadczenie o zgodzie na powołanie do zarządu.
W przypadku sporządzania oświadczenia o zgodzie na powołanie i o adresie do doręczeń – obydwa oświadczenia mogą być sporządzone na jednym dokumencie.
Przykładowa treść oświadczenia:
„Ja niżej podpisany … (imię i nazwisko) oświadczam, że wyrażam zgodę na powołanie mnie do zarządu Fundacji …. (nazwa Fundacji).
Jednocześnie oświadczam, iż moim adresem do doręczeń jest następujący adres: ……. (dokładny adres)”.
Oświadczenie powinno być opatrzone datą i podpisem.
W Warszawie formularze rejestracyjne podpisuje zarząd
KRS "warszawski" wymaga, aby formularze rejestracyjne (KRS-W20 i KRS-WK) były podpisane przez zarząd, a nie przez fundatora/fundatorów. Jeśli więc członkowie zarządu podpisują formularze związane z rejestracją fundacji, to już nie ma konieczności napisania przez członków zarządu oświadczenia o zgodzie na powołanie do zarządu, pozostaje natomiast konieczność napisania oświadczenia o adresie do doręczeń.
ZOBACZ TAKŻE: Jak założyć NGO w Warszawie >
Planujesz zarejestrować fundację lub stowarzyszenie? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy SCWO!
Nowi członkowie zarządu także składają oświadczenia
Oświadczenia o adresie do doręczeń dotyczą każdorazowych członków zarządu. Jeśli zostanie powołany nowy skład zarządu, do KRS powinny być złożone oświadczenia o adresie do doręczeń nowych członków (a w razie zmiany adresu należy powiadomić o zmianie KRS) oraz oświadczenia o zgodzie na powołanie do zarządu (chyba, że formularze do KRS zostaną podpisane przez tych nowych członków zarządu, wtedy to drugie oświadczenie nie jest konieczne).
UWAGA! Art . 19a ust. 5 ustawy o KRS stanowi także, że ”wymogu dołączenia oświadczenia obejmującego zgodę nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwo do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki”.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23