„Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie”. Książka o wyjątkowym mieście - inkubatorze
Wychodzimy z założenia, że zdobywając wiedzę o innych, dowiadujemy się więcej o sobie… Z tą myślą przypatrujemy się Barcelonie – miastu przyjaznemu innowacjom społecznym, które przeciera szlaki odważnym politykom lokalnym. Przewodniczką po stolicy Katalonii jest Aleksandra Zemke.
Jej autorskie spojrzenie na to miasto, oparte na doświadczeniu kilkunastu lat życia i pracy w sektorze innowacji właśnie w Barcelonie ujęła w świeżo wydanej przez Fundację Stocznia książce „Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie”.
Przeczytaj książkę, aby dowiedzieć się m.in. jak stolica Katalonii przekuwa oddolny impuls do zmiany w stabilne i długofalowe rozwiązania. Zapraszamy do lektury, a także do udziału w spotkaniu autorskim, które odbędzie się online, 15 listopada 2023 r. w godz. 11:00-12:45. Więcej informacji o spotkaniu w wydarzeniu.
Aleksandra Zemke porównuje innowacje społeczne do patchworkowej membrany zszytej z wielu kawałków materiału. Dlaczego? „Na tę membranę wiele razy będą spadać różne przedmioty. To, jak ją skonstruować, żeby nie pękła, jest innowacją” – wyjaśnia autorka. „Ulice miasta są jednym z najlepszych inkubatorów innowacji” – czytamy w książce. „Tam leżą potrzeby, pomysły i kapitał społeczny – składniki niezbędne do tego, żeby rodziły się projekty transformujące życie społeczne”.
Książkę „Współtworzone. Innowacje społeczne w Barcelonie” w formacie .pdf można pobrać ze strony Fundacji Stocznia oraz na www.innowacjespoleczne.pl.
Ze wstępu książki: „Barcelona od lat jest punktem odniesienia innowacji i odważnych polityk lokalnych. Potrafi łączyć nowe technologie z wrażliwością społeczną i otwartością. Świetnie wyczuwa nowe trendy, a często sama je kreuje. Na arenie międzynarodowej jest mistrzynią marketingu, niewiele miast tak dobrze się pozycjonuje, przyciąga jak magnes inwestorów i innowatorów. Prowadzi w rankingach na najlepsze dzielnice i ulice świata. W Hiszpanii jest miastem inwestującym najwięcej w polityki społeczne. Nie boi się eksperymentować, łączyć nowych podejść do tworzenia miasta z kilkusetletnimi tradycjami współpracy, zrzeszania się i aktywizmu. Specyficzny zlepek uwarunkowań stworzył w Barcelonie podłoże społeczne, na którym powstają innowacje mogące inspirować inne miasta i społeczności lokalne. Czego warto się uczyć z doświadczeń Barcelony? Które z innowacji społecznych zakorzeniają się na stałe w tkance miasta i dlaczego akurat im udaje się przejść wszystkie cykle rozwoju?”.
Źródło: Fundacja Stocznia