Jak powinien być skonstruowany dialog między Urzędem m.st. Warszawy oraz mieszkańcami? Czy z konkursami przygotowywanymi przez Biuro Kultury wszystko jest tak, jak powinno? Były to główne tematy rozmów podczas marcowego posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku.
Program rozwoju dialogu i komunikacji społecznej do roku 2022
We wstępie zostało zdefiniowane, że dialog publiczny to każda zorganizowana forma komunikacji pomiędzy władzami samorządowymi a mieszkańcami w sprawach związanych z zarządzaniem Warszawą, w szczególności obejmująca procesy podejmowania decyzji. Kluczowe jest tu zaufanie, na które składają się cztery aspekty: partnerstwo, transparentność, rzetelność i konsekwencja.
Program zakłada cztery cele szczegółowe, do których przypisane są tzw. "wiązki działań", które z kolei zakładają przygotowanie projektów (w programie podane zostały ich przykłady):
- Zwiększenie dostępu do wiedzy o mieście i rozwój transparentności decyzji:
a) Działania na rzecz wzmacniania transparentności (Warszawski model dialogu, Warszawskie dane, Warszawa 19115)
b) Działania na rzecz zwiększania potencjału eksperckiego (Naukowa Warszawa)
- Wzmocnienie kultury dialogu w Warszawie:
a) Działania wewnętrzne na rzecz wzmacniania postaw wspierających dialog (wzmocnienie wagi dialogu jako elementu misji urzędnika, rozwój wagi dialogu publicznego w systemie zarządzania zasobami ludzkimi)
b) Działania na rzecz rozwijania kompetencji wewnątrz Urzędu (zastosowanie profilu kompetencyjnego w zakresie prowadzenia dialogu, wzmocnienie kompetencji w zakresie dialogu, w szczególności dialogu publicznego)
c) Działania na rzecz wzmacniania współpracy wewnątrz Urzędu (wzmocnienie współpracy urzędników pracujących w obszarze dialogu, poszerzanie systemu innowacji i sugestii pracowniczych, w tym nastawionych zwłaszcza na współpracę)
- Rozwój metod form i narzędzi partnerskiego dialogu publicznego
a) Działania na rzecz rozwoju narzędzi dialogu (nowe narzędzia partycypacji, budżet partycypacyjny, warszawski LAB, zwiększanie efektywności zarządzania konfliktami w tamach dialogu)
b) Działania na rzecz zarządzania wiedzą o dialogu (rozwój wiedzy o dialogu, wzmocnienie systematycznej ewaluacji jakości dialogu publicznego)
- Pogłębienie kompetencji obywatelskich i samorządowych oraz zaangażowanie w dialog w mieście
a) Działania na rzecz rozwoju kompetencji obywatelskich (edukacja o dialogu i nabywanie kompetencji obywatelskich, stworzenie i rozwijanie systemu motywacji i wsparcia osób zaangażowanych w dialog)
Zgodnie z założeniem projekty mają być elastyczne, w trakcie realizacji Programu Dialog mogą pojawiać się też nowe projekty i działania. Podkreślone zostało, że dokument był przygotowywany partycypacyjnie: wpierw odbywały się spotkania plenarne, potem praca toczyła się w mniejszych zespołach, następnie znów odbyły się większe spotkania, obecnie trwają konsultacje społeczne.
Marta Lewandowska zwróciła też uwagę na to, że istnieje Program rozwoju warszawskich bibliotek, w którym jest zapis, że biblioteki mają stać się przestrzenią do prowadzenia debat publicznych, co wymaga różnorakiego wsparcia. Szkoda by było, żeby Program Dialog tego nie zauważył. Ewa Kolankiewicz zapewniła, że odbędą się rozmowy z Biurem Kultury, by oba te dokumenty jak najmocniej ze sobą współdziałały.
Wątpliwości do Programu zgłosił Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Tomasz Pactwa, który przyznał, że nie wie, jaki jest cel tego Programu. Jego zdaniem nie ma w nim informacji o tym, co ma on osiągnąć, ponieważ nie ma też diagnozy, w jakim miejscu jesteśmy obecnie, jak wygląda sytuacja, a zatem nie możemy napisać, do czego chcemy dojść za pięć lat. Powiedział, że generalnie wygląda na to, iż z dialogiem jest bardzo dobrze, dlatego tworzymy Program. Zauważył, że część zadań z tego dokumentu już jest realizowana i będzie tak nawet bez niego. Jest też informacja o komunikacji ze strony Urzędu do mieszkańców, a niewiele o komunikacji w drugą stronę.
Agata Gójska wyjaśniła, że celem Programu jest stworzenie takiego mechanizmu działania, by urzędnicy i mieszkańcy mogli wspólnie decydować o mieście. Rzeczywiście autorzy Programu wpisali trwające działania w Program, jednakże zwracając uwagę na wciąż niewykorzystany potencjał w wielu aspektach. Z jednej strony z Barometru Warszawskiego (badania dot. Warszawy - przyp. red.) wynika, że wiele aspektów życia w Warszawie jest ocenianych przez mieszkańców bardzo dobrze. Z drugiej strony pojawia się wiele uwag, że konsultacje społeczne są fasadowe, a głos mieszkańców ignorowany. Wynika to m.in. z faktu, że konsultacje nie są wiążące, a udział w nich często wymaga sporego zaangażowania.
Tomasz Pactwa zwrócił uwagę, że w Programie muszą pojawić się konkretne, twarde wskaźniki, bo inaczej nie wiadomo, do czego niektóre działania będą prowadzić, co będzie stanowić o osiągnięciu sukcesu. Agata Gójska przyznała, że są one bardzo ważne i że w w tym zakresie (zaufanie, otwartość) ich przygotowanie jest bardzo trudne. Duża część twardych wskaźników znajduje się w konkretnych projektach, które będą realizowane w ramach Programu Dialog.
W toku dalszej dyskusji pojawiły się głosy, że ważne jest edukowanie mieszkańców - często nie wiedzą oni, czym są konsultacje społeczne i do czego służą. Nierzadko też buntują się, że jakaś decyzja została podjęta i nie zdają sobie sprawy, że poprzedziło to zbieranie i analizowanie danych. Temu zaradzić ma planowany w Programie zwiększony zakres współdecydowania mieszkańców o niektórych sprawach. Agata Gójska z kolei podkreśliła, że nie chodzi o stworzenie sytuacji, w której wszyscy współdecydują o wszystkim, bo to niemożliwe. Istotne jest znalezienie obszarów, w których mieszkańcy mogą się wypowiadać słyszalniej oraz wypracowanie lepszego sposobu na komunikowanie im różnych decyzji. Nie chodzi o to, by każdy dialog kończył się podjęciem decyzji, tylko by niektóre decyzje były podejmowane we współpracy z mieszkańcami.
Ewa Kolankiewicz dodała, że Program Dialog jest na razie przygotowany na pięć lat, będą do niego dodawane kolejne projekty, będzie się stale rozwijać.
Na koniec ustalono, że Marta Lewandowska będzie przedstawicielką WRP w zespole roboczym pracującym dalej nad Programem, a każdy z członków Rady będzie mógł wysłać indywidualnie swoje uwagi i wątpliwości. Wszystkie zostaną potraktowane z należytą uwagą.
Konkurs w Biurze Kultury zgłoszony z inicjatywy własnej
Andrzej Mrowiec wyjaśnił, że nie chodzi o podważenie zasadności organizowania konkursów zgłaszanych z inicjatywy własnej. Pytanie tylko, w jaki sposób powinno to być procedowane. Jest to o tyle ważna sprawa, że podobny problem może pojawić się również w innych biurach.
Ostatecznie członkowie Rady skonstatowali, że istnieje wyraźna luka w procedurze konkursowej, tj. nie wiadomo dokładnie, jak konkursy tego typu powinny być konsultowane, na jakim etapie, czy ogłoszenie konkursu zawierające bardzo mocno sprofilowane warunki jest zgodne z przyjętymi zasadami dialogu. Rozwiązaniem tego problemu zajmie się specjalny zespół roboczy, by wypracować dobre praktyki w tym zakresie na przyszłość. Ze względu na to, że do 22 marca trwają konsultacje ogłoszenia konkursowego, BKDS mogą wciąż zgłaszać do niego uwagi.
Sprawy różne
Przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Mokotów poprosili o zgodę na przeniesienie 226 500 zł na realizację zadania z budżetu partycypacyjnego, polegającego na zagospodarowaniu terenów przy jeziorku Czerniakowskim. Realizująca go organizacja z różnych powodów nie jest w stanie wywiązać się z tego zadania. Z kolei ponowne ogłoszenie konkursu może oznaczać, że zgłosi się tylko ta sama organizacja, która nie może wygrać, bo nie rozliczyła jeszcze do końca wcześniejszych działań. Chodzi więc o to, by można było zrealizować ten projekt na zasadzie przetargu, tym bardziej, że zadania w budżecie partycypacyjnym muszą zostać zrealizowane w ciągu roku. Tylko w ten sposób jest na to szansa.
Po dyskusji, w której zostały wyjaśnione różnorakie wątpliwości, WRP – tak samo jak DKDS Mokotów – zaopiniowała wniosek pozytywnie. Przy okazji jednak Rada przypomniała, że będzie trzeba spotkać się z zespołem kierującym budżetem partycypacyjnym, by omówić różnorakie problemy, które co jakiś czas się pojawiają.
Kolejne posiedzenie WRP odbędzie się 11 kwietnia.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23