WRP apeluje do Wojewody: Niech nam Pan nie przeszkadza
– Unieważniony przez Pana konkurs stanowił efekt długotrwałej współpracy m.st. Warszawy z Branżową Komisją Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania. To właśnie ze strony organizacji pozarządowych, do których docierają sygnały o nierównym traktowaniu osób przez niektórych usługodawców, wyszła inicjatywa podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie zjawisku dyskryminacji w warszawskich przedsiębiorstwach o charakterze usługowym – czytamy w apelu Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego do Wojewody Mazowieckiego. WRP zaapelowała o niezwłoczne wycofanie Rozstrzygnięcia nadzorczego unieważniającego konkurs ofert na realizację zadań antydyskryminacyjnych. Publikujemy treść apelu.
Szanowny Pan
Konstanty Radziwiłł
Wojewoda województwa mazowieckiego
Szanowny Panie Wojewodo,
Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego stanowczo apeluje do Pana Wojewody o niezwłoczne wycofanie Rozstrzygnięcia nadzorczego z dnia 28 marca 2022 r., stwierdzającego nieważność Zarządzenia Nr 1931/2021 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji w latach 2022 - 2024 pod nazwą „Prowadzenie sieci współpracy Równe Miejsce dla miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji”.
Decyzja Pana Wojewody w rażący i bezprecedensowy sposób narusza konstytucyjne zasady:
- demokratycznego państwa prawa
- wolności i praw człowieka
- sprawiedliwości społecznej
- pomocniczości
- decentralizacji władzy
- samorządności
Zarówno zasada demokratycznego państwa, sprawiedliwości społecznej jak i wolności i praw człowieka dają nam podstawy i wystarczające uzasadnienie dla podjęcia działań mających na celu równe traktowanie w usługach. Wszelkie zarzuty dotyczące wyróżniania, pomijania czy wskazywania określonych, narażonych na dyskryminację grup, są niezasadne lub stanowią nieuprawnioną nadinterpretację. Warszawa wyraźnie określiła podejście do dyskryminacji i nierównego traktowania jako szeroką kategorię nie koncentrującą się na określonych grupach. Rzeczywistość społeczna się zmienia, a kwestia nierówności ma często charakter kontekstowy i nie można jej zamknąć w sztywnych ramach. Dawaliśmy temu wyraz we wcześniejszych działaniach realizowanych przez organizacje pozarządowe i wspieranych przez m.st. Warszawa, a ostatecznym potwierdzeniem tego podejścia jest właśnie przyjęta „Polityka różnorodności społecznej”. Jeśli ma Pan obawy związane z rozumieniem równego traktowania przez m.st. Warszawa to gorąco zachęcamy do lektury tego dokumentu.
Musimy się jednak bezpośrednio odnieść do fragmentu z uzasadnienia decyzji o unieważnieniu konkursu, który może nosić znamiona mowy nienawiści. W przypisie 5 na stronie szóstej pojawia się stwierdzenie:
[pisownia oryginalna] […] w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 Światowej Organizacji Zdrowia (aktualnej formalnie do 31 grudnia 2021 r.) w pozycjach F63-F63 zaburzenia m.in. tożsamości płciowej oraz związane z rozwojem i orientacją seksualną klasyfikowane są właśnie jako zaburzenia.
Wskazany kod F-63 dotyczy zaburzeń nawyków i popędów i należą do tej kategorii kleptomania, hazard, piromania, co wydaje się nieporozumieniem w kontekście omawianego zadania konkursowego. Być może chodziło Panu o kody F-64 i F-65, w których mowa odpowiednio o zaburzeniach identyfikacji płciowej i zaburzeniach preferencji seksualnych.
Wyjaśniamy, że w rozumieniu Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia preferencji seksualnych (parafilie) oznaczone są kodami F-65.0 – F-65.9 i znajdziemy tam m.in. fetyszyzm, ekshibicjonizm, podglądactwo, pedofilię. Homoseksualność i biseksualność przestały być uznawane za zaburzenia w latach 70-tych ubiegłego wieku i tym samym zostały wykreślone z Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Natomiast zaburzenia identyfikacji płciowej dotyczą niezgodności płci oznaczonej (metrykalnej) i płci faktycznie doświadczanej przez osobę. I w tym sensie mogą być rozumiane jako zaburzenia, na które odpowiedzią jest uzgodnienie płci oznaczonej z płcią faktycznie doświadczaną.
Trudno odczytać intencje Pana Wojewody – czy jest nią utożsamianie orientacji seksualnej z pedofilią? A może wskazanie, że dążenie do uzyskania zgodności płci metrykalnej z doświadczaną jest rodzajem zaburzenia? Mielibyśmy wtedy do czynienia z wypowiedzią mającą znamiona mowy nienawiści[1] ze strony urzędnika administracji rządowej wysokiej rangi, co wymagać będzie naszej stanowczej interwencji. Być może jest to jednak kwestia niezrozumienia i błędnej interpretacji, a w związku z tym oczekujemy jednoznacznego wycofania się z, opartych na nierzetelnej wiedzy, argumentów.
Przez ponad 20 lat wspólnota samorządowa Warszawy, przy szerokim udziale organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych, wypracowywała strukturę dialogu obywatelskiego i współpracy w obszarze pożytku publicznego. Organizacje pozarządowe w naszym Mieście pracują w komisjach dialogu społecznego branżowych i dzielnicowych, działają w Forum Dialogu Społecznego oraz wybierają swoich przedstawicieli do Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Dokumenty dotyczące współpracy (m.in. roczne i wieloletnie programy współpracy, procedura konkursowa) są nie tylko szeroko konsultowane ze stroną społeczną, ale też współtworzone przez przedstawicieli organizacji. M.st. Warszawa prowadzi Współpracę z ponad 1000 organizacji pozarządowych.
Tematyka konkursów i szczegółowe ogłoszenia konkursowe są konsultowane, a często współtworzone, z właściwymi dla tematyki konkursów organizacjami pozarządowymi i branżowymi komisjami. Do Komisji Dialogu Społecznego może przystąpić każda organizacja zajmująca się daną branżą, czy działająca w danej dzielnicy. Ich działanie to praktyczny wymiar współpracy miasta i organizacji - szukanie wspólnych rozwiązań adekwatnych do potrzeb mieszkańców i mieszkanek Warszawy i możliwości miasta.
Unieważniony przez Pana konkurs stanowił efekt długotrwałej współpracy m.st. Warszawy z Branżową Komisją Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania. To właśnie ze strony organizacji pozarządowych, do których docierają sygnały o nierównym traktowaniu osób przez niektórych usługodawców, wyszła inicjatywa podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie zjawisku dyskryminacji w warszawskich przedsiębiorstwach o charakterze usługowym. Udział tych przedsiębiorców w proponowanym działaniu, jak również zastosowanie proponowanych rozwiązań mają dla przedsiębiorców charakter dobrowolny. Wiemy, że wielu z nich zależy na wprowadzaniu równościowych rozwiązań, ale brakuje im kompetencji w tym zakresie.
Odebranie prawa do wzmacniania równości w usługach, którego potrzeba została wyrażona i uzasadniona przez stronę społeczną i samych przedsiębiorców, stanowi jednoznaczne i rażące naruszenie zasady pomocniczości, decentralizacji władzy i samorządności.
Warto podkreślić, że oparta na bardzo wątłych przesłankach merytorycznych i prawnych, uznaniowa decyzja o stwierdzeniu nieważności zarządzenia z ogłoszeniem konkursowym, stanowi precedens w zakresie współpracy instytucji państwowych z organizacjami pozarządowymi w Polsce. Podważa zaufanie obywateli do państwa, godzi w ideę społeczeństwa obywatelskiego.
Szanowny Panie Wojewodo. Chcemy Warszawy otwartej, szanującej różnorodność i niedyskryminującej. Wyraziliśmy to dobitnie w uchwalonej 7 kwietnia br. przez Radę m.st. Warszawy „Polityce różnorodności społecznej”, dokumencie szeroko konsultowanym i współtworzonym z udziałem strony społecznej. Chcemy Warszawy budowanej w oparciu o dialog obywatelski i wielosektorową współpracę. Mamy do tego prawo. Prawo to daje nam Konstytucja RP, a także liczne dokumenty prawa międzynarodowego, europejskiego i krajowego. Jeśli z jakichś powodów nie podziela Pan naszej wizji Warszawy, to prosimy o jedno: niech nam Pan nie przeszkadza.
[1] Wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/osoby-homoseksualne-utozsamiono-w-tvp-info-z-pedofilami-interwencja-rpo
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23