W dzisiejszych czasach, kiedy wiele organizacji pracuje zdalnie, z resztą świata łączy je infrastruktura sieciowa. Sieć komputerowa to zbiór połączonych ze sobą urządzeń, które umożliwiają przesyłanie informacji pomiędzy nimi – lokalnie, w niewielkim obszarze lub bez ograniczeń terytorialnych. Wykorzystanie sieci w organizacji non-profit może przynieść wiele korzyści, ale wiąże się również z pewnymi organizacyjnymi wyzwaniami.
Uściślając: sieć to infrastruktura złożona nie tylko z komputerów, ale także towarzyszących im urządzeń, takich jak serwery, routery, drukarki, a nawet okablowanie. Do jej bezpiecznego i poprawnego działania konieczne są także oprogramowanie oraz usługi sieciowe.
Jako że sieć umożliwia zdalne łączenie wielu urządzeń i wymianę informacji między nimi, za jej pomocą NGO może łatwiej i szybciej komunikować się z pracownikami, wolontariuszami, darczyńcami, jak również z innymi organizacjami.
Zalet sieci jest wiele, jedną z nich jest to, że umożliwia łatwiejsze zarządzanie danymi i dokumentami. Zdalna komunikacja sprzętów likwiduje bądź ogranicza konieczność fizycznego przenoszenia informacji, czyli korzystania z pendrive’ów, płyt, czy też drukowanych wersji dokumentów. To z kolei skutkuje większym bezpieczeństwem danych, które trudniej zgubić czy zniszczyć podczas przenoszenia.
Jak działa sieć komputerowa?
Urządzenia w ramach sieci komputerowej mogą się ze sobą łączyć za pomocą fal radiowych, przewodów światłowodowych lub przewodów miedzianych. Aby jednak sieć osiągnęła pełną wydajność, konieczne jest zastosowanie rozwiązań takich jak serwery DHCP, DNS czy też firewall. O tym, czym jest każdy z nich piszemy poniżej.
Serwer DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) to komputer, który przydziela adresy IP, czyli unikalne numery poszczególnym urządzeniom w sieci. Serwer DHCP może również przypisać urządzeniom inne informacje konieczne do korzystania ze wspólnych zasobów. Należą do nich m.in. adresy serwerów DNS.
Czym jest DNS? To system nazw domen (Domain Name System), czyli serwer, który tłumaczy łatwe do zapamiętania nazwy domen (np. Techsoup.pl) na numeryczne adresy IP. Tymi ciągami cyfr posługują się komputery wymieniające między sobą informacje. Dzięki DHCP i DNS możliwa jest więc komunikacja pomiędzy człowiekiem korzystającym z sieci a komputerami, które tę zawartość przechowują.
Teoretycznie opcjonalny, a w praktyce niezbędny jest firewall, czyli system zabezpieczeń, który kontroluje ruch sieciowy – czyli to, kto, kiedy i w jakim celu korzysta z sieci – w celu zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do lub z sieci. Jest to tzw. zapora sieciowa, czyli urządzenie lub oprogramowanie, które kontroluje informacje docierające do naszej sieci.
Zapora posiada dane na temat tego, jak wygląda charakterystyczny dla danej sieci ruch, dzięki czemu może wyodrębnić nietypowe i podejrzane zachowania – oraz automatycznie je zablokować. Firewall sprawdza zatem ruch danych oraz dba o to, aby porty, czyli cyfrowe „punkty dostępu”, były zamknięte i niedostępne przy braku ich użytkowania. Niektóre firewalle mogą zostać skonfigurowane w taki sposób, aby automatycznie zamykały porty w razie wykrycia podejrzanej aktywności.
Ważnym narzędziem w dziedzinie bezpieczeństwa sieci jest Cisco AnyConnect. Jest to zaawansowane oprogramowanie VPN (Virtual Private Network), które umożliwia bezpieczne zdalne połączenie z siecią organizacji. Cisco AnyConnect zapewnia szyfrowaną komunikację, chroniąc dane przed nieautoryzowanym dostępem. Dodatkowo, dzięki funkcji autoryzacji dwuskładnikowej, gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa podczas logowania się do sieci. Oprogramowanie to jest wykorzystywane przez wiele organizacji non-profit, aby umożliwić pracownikom, wolontariuszom i innym uprawnionym osobom bezpieczny dostęp do zasobów sieciowych nawet spoza biura.
W kolejnej części artykułu przedstawimy różne typy sieci komputerowych, ich topologię i proces tworzenia sieci w organizacjach non-profit.
Dowiedz się więcej
- Inne artykuły na temat sprzętu i infrastruktury IT
- Umów konsultacje z zespołem TechSoup Polska
- Sprzęt Cisco
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Źródło: TechSoup Polska